Tekutiny a dojčenie
Tekutiny a tvorba materského mlieka
Často sa nesprávne hovorí, že dojčiaca žena musí piť veľa tekutín, inak nebude mať dostatočnú tvorbu mlieka. Prehľad štúdií od roku 1966 až do roku 2014 nepotvrdil, že by dojčiace ženy mali piť viac tekutín. Povzbudzuje ženy k tomu, aby v období dojčenia pili podľa toho, ako pociťujú smäd.
Autori prehľadu štúdií tiež konštatujú, že žiadne ďalšie štúdie na túto tému nie sú prioritou, lebo tieto výsledky sú postačujúce. Materské mlieko sa tvorí z krvi a tú množstvo prijatých tekutín zo strany dojčiacej ženy významne neovplyvňuje. Tvorbu mlieka ovplyvňuje to, či dieťa na prsníku pije mlieko. Odoberanie mlieka z prsníka je signálom pre ďalšiu tvorbu mlieka. Ako spoznať kedy bábätko na prsníku pije a či vypije dostatok mlieka, si môžete prečítať v našom článku. Ak máte pocit, že sa vám tvorí málo mlieka, odporúčame vám obrátiť sa na profesionálnu laktačnú poradkyňu a riešiť túto situáciu v osobnom kontakte.
Obdobie výlučného dojčenia - bábätko naozaj nepotrebuje tekutiny navyše
Dobre dojčené a dobre priberajúce bábätko počas prvých 6 mesiacov výlučného dojčenia nepotrebuje žiadne iné tekutiny okrem materského mlieka. O zavádzaní príkrmov a o tom, ako sa bábätko učí jesť jedlo, sa dozviete v našej ucelenej prednáške o príkrmoch.
A to ani v prípade, že počas tohto obdobia nastane obdobie horúčav. Dojčenie dostatočne dopĺňa potrebu tekutín, a to aj v horúcom lete.
Materské mlieko je pre výlučne dojčené dieťatko vhodnejšie ako voda, pretože zároveň obsahuje množstvo ďalších látok (vitamíny, minerálne látky, rastové faktory imunitné látky, protilátky a stovky ďalších) a práve tie správne cukry, ktoré podporujú zdravie a rozvoj celého organizmu. Nie je správne dieťatko o tieto látky ochudobniť, a to aj preto, že:
- materské mlieko bez ohľadu na teploty vonku má byť jedinou potravinou, ktorú výlučne dojčené dieťa dostáva,
- pre výlučné dojčenie bez pridania iných tekutín a potravy existujú vedecky podložené dôvody,
- kŕmenie výlučne dojčeného dieťatka mimo prsníka (napríklad podanie vody či čaju vo fľaši) prináša potenciálne riziká pre tvorbu mlieka a pre dojčenie ako také,
- dostatočné, výdatné dojčenie dokáže zabezpečiť dostatočný príjem tekutín,
- neexistujú vedecké dôkazy pre podávanie vody výlučne dojčeným deťom bez ohľadu na teploty vonku,
- výlučne dojčené dieťa nie je to isté ako dospelý človek, navyše cukry, ktoré materské mlieko obsahuje, nie sú tie, ktoré si bežný človek predstaví, keď si predstaví pitie sladeného nápoja. Toto sú cukry, ktoré sú nevyhnutné pre rozvoj mozgu a celého organizmu dieťaťa.
- nie je vhodné výlučne dojčené dieťa ochudobňovať o jedinečné živiny, ktoré dostane v materskom mlieku, tým, že by dostávalo vodu; pitie vody zabráni bábätku získať aj iné vzácne látky, kalórie, minerály a vitamíny, ktoré by pri pití materského mlieka získalo,
- materské mlieko z veľkej časti predstavuje práve voda,
- pár lyžičiek prevarenej vody, ktorá sa pri vysokých teplotách vonku často odporúča, bábätko nezachráni pred dehydratáciou, dobre dojčené dieťa dokáže z prsníka vypiť oveľa viac ako len „pár lyžičiek".
V teplých dňoch je teda úlohou dojčiacej ženy zabezpečiť, aby dobre prospievajúce výlučne dojčené bábätko dostatočne často a dostatočne výdatne pilo z prsníka. Vtedy materské mlieko pokryje potrebu tekutín rovnako ako aj potrebu všetkých ostatných látok.
Po skončení výlučného dojčenia - ako zavádzať tekutiny
6-mesačné bábätko, ktoré začína s jedlom, sa papať a piť ešte len učí. Spolu s prvým jedlom zároveň začína dostávať tekutiny v poháriku. Podávanie jedla bábätku vždy sprevádza aj podávanie vody ako tekutiny. Prospievajúce dobre dojčené bábätko sa nenaučí jesť a piť okamžite zo dňa na deň. Mnoho bábätiek potrebuje veľa času, veľa príležitostí skúšať a nie je kam sa ponáhľať. Pre výdatné, dostatočné dojčenie je jedlo aj pitie doplnkovou (komplementárnou) stravou.
V tomto období je prvoradé, aby si bábätko zvykalo na jedlo a pitie. Všetko sa ešte len učí. Pri učení sa piť nejde o to, aby dieťa vypilo určité veľké množstvo vody, ale o to, aby sa postupne v priebehu nasledujúcich mesiacov naučilo viac a viac piť z pohárika. Treba mu dať čas. Veľa detí v tomto období pije popri dojčení relatívne malé množstvá. Nenúťte ho piť nasilu. Pitie mu ponúkajte, ale nemusíte čakať, že vypije viac ako pár hltov na jedenkrát. Ponúkajte mu piť často a nemusíte to nijako merať ani časovať. Udržte dojčenie na rovnakej úrovni ako doposiaľ, neznižujte počet dojčení. Materské mlieko tvorí z veľkej časti práve voda, takže ak dojčíte dieťatko podľa jeho potrieb a pije výdatne, pokrývate jeho potrebu tekutín. Potrebu tekutín môžete okrem vody dopĺňať aj jedlom, ktoré obsahuje vysoké množstvo vody - napríklad polievky alebo niektoré druhy ovocia či zeleniny s vysokým obsahom vody. Vodu môžete pridávať aj do príkrmov a robiť ich tekutejšími.
V domácich podmienkach je najspoľahlivejším ukazovateľom dehydratácie cikanie - môžete sledovať množstvo moču a jeho farbu. Všetko je v poriadku, ak je moč priesvitný (nie žltý či tmavožltý) a ak dieťatko ciká dostatočné množstvo. Ak nie, ponúknite dieťaťu dojčenie, prípadne mu môžete robiť aj redšie príkrmy.
Nesnažte sa dieťa na pitie nalákať sladenými nápojmi či čajíkmi. Vhodná je akákoľvek pitná voda. Vodu dieťaťu podávajte z normálneho otvoreného pohárika (bez náustkov a „sosáčikov“ či slamiek - pretože takéto nádoby sú len iná forma fľaše a sú zbytočné) a nechajte dieťatko, aby sa hrou učilo piť. Dojčené dieťa nepotrebuje fľašu. Pri malom bábätku, ktoré sa ešte len učí piť, môže byť pravdepodobne najpraktickejšie trénovať pitie vody z pohárika doma a vonku je jednoduchšie ho dojčiť. Ak mu predsa budete chcieť nosiť vodu von (prípadne, ak bude už staršie), je na vás, v čom ju budete nosiť, ale nemusíte investovať do dojčenskej fľaše či špeciálneho pohárika s náustkom.
Takzvané "tréningové" poháriky môžu zmeniť spôsob, akým sa dieťatko prisáva na prsník. Pri týchto pohárikoch, sa dieťa učí úplne iný typ satia. A dokonca je tento typ satia odlišný od zručnosti, ktorú potrebuje na to, aby vedelo piť z obyčajného otvoreného pohárika, takže tento pohárik netrénuje žiadnu zručnosť, ktorú dieťa bude neskôr v živote potrebovať. Tento vplyv je niekedy vidieť až po dlhšej dobe a niekedy sú prejavy negatívneho vplyvu takýchto "tréningových pohárikov" také, že ich ľudia priamo nepripíšu tomu, že pohárik pred určitou dobou začali používať. Napríklad:
1) Bolesť bradaviek, poranenia bradaviek, krvácajúce bradavky, vazospazmus
2) Dieťatko, ktoré pri dojčení hryzie
3) Dieťatko, ktoré naťahuje bradavku
4) Kratšie dojčenie z prsníka alebo dieťatko, ktoré na dojčenie "nemá čas"
5) Menej časté dojčenie cez deň
6) Dieťatko udiera pästičkami prsník alebo ho škriabe
7) Plytké prisatie, bolestivé prisatie, zmena v prisatí
8) Zmeny v nočnom dojčení
Práve preto, že môže nejakú dobu trvať, kým sa vplyv "tréningového pohárika" prejaví, neprejaví sa silno či v plnej miere a preto, že rozličné prejavy tohto vplyvu ľudia pripíšu niečomu inému, nemusí byť tréningový pohárik vnímaný ako problém a je možné, že budete od iných žien počuť výroky typu: "My sme ho používali a nebol to problém." Ak však chcete na stranu dojčenia položiť maximum pozitívnych vplyvov, tak je dobré sa akýmkoľvek tréningovým pohárikom vyhnúť a používať obyčajný otvorený pohárik. Jedine obyčajný otvorený pohárik učí dieťa zákonitosti pitia z normálneho pohára. Taktiež ho učí zákonitosti, ktoré vedú k tomu, že nebude vodu z pohárika rozlievať. Deti sú schopné piť z bežného otvoreného pohárika už od začiatku kŕmenia jedlom, teda od 6 mesiacov.
Akú vodu dať piť bábätku?
Keď dojčenému bábätku začnete po 6. mesiacoch výlučného dojčenia dávať vodu, nepotrebuje žiadnu špeciálnu vodu. Ak máte pitnú vodu z verejnej siete, nemusíte mu dávať kupovanú balenú vodu ani nemusíte vodu na pitie prevárať. Pitná voda z vodovodu je kvalitná, je čerstvejšia ako balená voda a spĺňa potrebné kritériá.
Na trhu existujú firmy, ktoré predávajú balenú vodu (typicky v plastových fľašiach), pričom ich reklama a marketing sú zamerané na bábätká či matky a nazývajú túto vodu „dojčenská voda“. Podávanie takejto vody dojčeným bábätkám nie je potrebné. Zbytočne zaplatíte viac peňazí a vášmu bábätku v našich podmienkach môžete dať čerstvejšiu vodu z vodovodu. Takéto riešenie je lepšie pre zdravie vášho bábätka a tiež pre životné prostredie.
Reklama a marketing balenej vody špeciálne pre dojčatá je neetická a pokrýva ju Kódex WHO o marketingu náhrad materského mlieka, podľa ktorého:
- nesmie byť na výrobkoch tohto typu vyobrazenie idealizujúce daný výrobok či jeho použitie, obrázky detí či bábätiek, zvieratiek a podobne,
- nesmie byť použité pomenovanie, ktoré je zavádzajúce a v zákazníkovi vytvára dojem, že ide o vodu špeciálne určenú pre bábätká či malé deti, ako napríklad pomenovanie „dojčenská voda“ (podobne ako pri umelom mlieku nemá byť názov „dojčenské mlieko“),
- nesmú byť používané popisy, ktoré daný výrobok idealizujú alebo mu pripisujú vlastnosti, ktoré nie sú vedecky preukázateľné,
- nesmú vyvolávať dojem, že je ich použitie nevyhnutné pre zdravie bábätiek či detí,
- nesmie obsahovať žiadne nevedecké tvrdenia.
Horúčka dieťaťa a dojčenie
Mnohé choré deti nechcú v čase choroby okrem dojčenia a materského mlieka nič iné. Nie je potrebné trápiť v čase choroby dieťa tekutinami, ktoré momentálne nechce. Keď sa jeho zdravotný stav zlepší, samo zase prejaví záujem o jedlo aj tekutiny. Choré dieťa nenúťte do jedla.
V takýchto situáciách dieťa materské mlieko zachraňuje. Je to práve to, čo choré dieťa môže za daných okolností dostať. Materské mlieko poskytuje aj tekutiny. Ale nielen to: poskytuje oveľa viac – imunitné látky a faktory a špecifické protilátky na to, aby sa rýchlejšie uzdravilo. Okrem toho poskytuje všetko, čo doposiaľ – potrebné cukry, tuky, bielkoviny, minerály, vitamíny, viac ako 1200 látok, z ktorých mnohé sa nenachádzajú nikde inde. Ale to nie je všetko: hlavne dojčenie poskytne chorému dieťaťu úľavu od bolesti, pomôže mu zaspať, zlepší náladu a pomáha, keď nepomáha nič iné. Dojčiace dieťatko sa dojčením upokojí a okrem toho upokojí aj matku.
Prečítajte si náš článok o zavádzaní príkrmov.
Zodpovedané otázky z poradne dojčenia:
Riziká podávania tekutín fľašou pri výlučne dojčenom bábätku kvôli horúčavám
Dieta odmieta dojcenie, chce len vodu - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=10576
Dojčené deti počas výlučného dojčenia nepotrebujú žiadne iné tekutiny okrem materského mlieka
Voda od smädu - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=7064
Voda a dojča - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=465
Podávanie iných tekutín u plne dojčeného bábatka -https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1097
Kedy začat prikrmovať -https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1418
Ako postupovať pri zavádzaní tekutín po skončení obdobia výlučného dojčenia?
Voda - pitie popri dojceni a prikrmocha nocne papanie - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=814
Z čoho piť? - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=375
tekutiny a tuhá strava - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=50
Tekutiny navyše - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=471
dojčenie a iné tekutiny - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=146
Pitie so slamkou - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=808
Odmietanie čaju a vody - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1170
Tekutiny v horúčavách
Tekutiny v extrémne horúcich dňoch - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=486
Dojčenie v horúcich dňoch - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=464
Ako podporiť dojčenie v týchto teplách - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=489
Stačí dieťa dojčiť pri horúčkovitom ochorení?
Staci mlieko pri horucke? A preco kojit? - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=793
Pitie tekutín 16-mesačného dojčeného dieťatka
Dojčenie a tekutiny - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=357
Ročné dieťa a matkin odchod do práce - ako mu zabezpečiť dostatočný príjem tekutín?
Koľko tekutín? - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=293