Zásady spoločného spania rodičov a bábätiek
Spoločné spanie znamená spánok bábätka a matky v jednej posteli. Ide o bežný, normálny a žiaduci spôsob nočnej starostlivosti o bábätká, ktorý bábätká v histórii bežne zažívali. Dojčenie a spoločné spanie idú ruka v ruke. Dokonca aj v USA napriek všetkým kampaniam proti spoločnému spaniu a stigmatizácii spoločného spania v súčasnosti spí spoločne so svojimi deťmi približne polovica rodičov (McKenna, 2004). Mnoho rodičov si pred narodením bábätka kúpi postieľku a neplánuje s dieťaťom spať, ale prirodzene zistia, že sa nočná starostlivosť zjednoduší, a k tomuto objavu dospejú väčšinou tak, že bábätko po nadojčení jednoducho zostane spať v posteli.
Ak sa rozhodnete pre spoločné spanie:
- nebudete musieť k bábätku vstávať
- nebudete ho musieť po dojčení vracať naspäť do postieľky a báť sa, že sa pri prekladaní prebudí
- zjednoduší sa dojčenie
- dojčenie a spoločné spanie sa vzájomne podporujú, spoločné spanie pomáha dojčeniu
- pomôže vám to pri budovaní vzťahovej väzby so svojím bábätkom
- nezobudíte sa úplne a začnete bábätko dojčiť v polospánku a ani ono sa väčšinou nezobudí úplne
- rýchlejšie a skôr zaspíte
- nebudete ako matka vytrhnutá z hlbokého spánku, pretože sa vaše spánkové cykly zosúladia
- svojím dýchaním budete pomáhať dýchať aj svojmu bábätku
- vaše bábätko nebude spať neprimerane hlboko, čo ho bude chrániť pred príliš dlhými pauzami medzi nadýchnutiami
- budete dojčiť dlhšie
- budete regulovať teplotu bábätka
- budete bábätku poskytovať istotu a budete môcť rýchlejšie reagovať na jeho potreby
- vaše bábätko bude menej plakať
Spoločné spanie odporúčajú mnohí odborníci ako aj zdravotnícke organizácie ako Akadémia laktačnej medicíny (2008) či UNICEF (2005), ktoré zároveň hovoria o tom, že spoločné spanie je prevenciou pre syndróm náhleho úmrtia dojčaťa (SIDS). Matky inštinktívne spia so svojimi deťmi tak, že sú k nim obrátené tvárou.
Ako sa môžete pripraviť na spoločné spanie?
- zabezpečte dostatočne veľký priestor na spanie pre seba i pre bábätko
- zabezpečte posteľ tak, aby sa z nej bábätko nemohlo spadnúť a aby ste ho vy nemuseli celú noc strážiť a báť sa, či nespadne
- zábrana proti spadnutiu by nemala byť taká, aby sa do nej bábätko mohlo zakliesniť či zaboriť tak, aby nemohlo dýchať
- pri spoločnom spaní je potrebné, aby bábätko spalo popri vašom boku a bolo v polohe na chrbátiku, nie na brušku; nemá byť umiestnené na vašom hrudníku, odkiaľ by sa mohlo zosunúť dolu
- odstráňte z postele veľké, ťažké vankúše, veľké, ťažké periny ako aj všetky ostré predmety či zakryte ostré hrany, prípadne čokoľvek, do čoho by sa mohlo bábätko zamotať či zaboriť tak, že by nemohlo dýchať; majte v posteli minimum vecí (nedávajte do nej napríklad plyšové hračky)
Čo treba urobiť, aby bolo spoločné spanie bezpečné?
Pre spoločné spanie maličkých bábätiek existujú zásady, ktoré je dobré dodržať na to, aby bolo bezpečné. Je zrejmé, že situácia je iná, ak ide o spanie so starším viacročným dieťaťom, v porovnaní so spaním s novorodencom. Správanie dojčiacej matky a dojčeného bábätka je za bežných okolností regulované biologickými mechanizmami, ktoré zaručia bezpečné spanie. Dojčenie je jeden z faktorov, ktorý zaisťuje bezpečný spánok; kŕmenie umelou výživou patrí medzi možné rizikové faktory. Medzi rizikové faktory pre spoločný spánok s bábätkom ďalej môže patriť to, ak vy alebo váš partner, ktorý tiež spí s vami v posteli:
- ste pili alkohol
- fajčíte
- ste neprimerane unavení
- beriete lieky, ktoré môžu ovplyvňovať váš spánok či schopnosť zobudiť sa (lieky proti bolesti, antihistaminiká, lieky na spánok a pod.)
- beriete drogy
- máte v posteli zvieratá
- máte v posteli staršie deti
- máte extrémne dlhé rozpustené vlasy, do ktorých by sa dieťa mohlo zamotať
- ste extrémne obézni
Čomu sa treba pri spoločnom spaní vyhnúť?
- nezaspite posediačky s bábätkom v náručí
- nespite s bábätkom inde než v posteli, ktorú ste vopred zabezpečili
- nespite v kresle či hojdacom kresle, na sedačke, na gauči, vo vodnej posteli, na príliš mäkkom či príliš preliačenom matraci, či inde, kde by sa bábätko mohlo dostať do polohy, v ktorej nemôže dýchať
- nedávajte bábätko spať niekde, kde je medzi koncom matraca či postele a napríklad stenou miesto, do ktorého by mohlo zapadnúť alebo by sa mohlo zaboriť
- nedávajte bábätko do zavinovačky či do príliš veľkého množstva oblečenia, aby ste zabránili prehriatiu
- matrac na posteli má byť primerane tvrdý, rovný a posteľ bez ťažkých perín, ťažkých vankúšov či predmetov, do ktorých by sa bábätko mohlo zaboriť či zamotať
Bez ohľadu na to, či spíte s bábätkom spoločne alebo nie, neukladajte bábätko na spánok na bruško ani na bok. Bezpečná poloha pri spaní je, keď je bábätko na chrbte. Ak bábätko spí na chrbte, je dôležité, aby veľkú časť času cez deň trávilo iným spôsobom (napríklad vo vašom náručí či v nejakom nosiči) ako ležaním v posteli, aby ste sa vyhli „zležanej hlavičke“. V inej polohe ako na chrbte môžu spať bábätká, až keď sami pretáčajú a sú ju schopné samy zaujať a zmeniť.
Bezpečné spoločné spanie zaisťuje kontakt koža na kožu (matka vyzlečená od pol pása nahor, bábätko vyzlečené len do plienky). Vďaka nemu sa dá zabezpečiť aj bezpečné spoločné spanie s predčasne narodeným bábätkom – na zaistenie bezpečného dýchania takéhoto bábätka použite špeciálne zásady pre predčasne narodené deti, prípadne špeciálnu košeľu pre predčasne narodené deti, ktorá im hlavičku udrží v pozícii zaisťujúcej správne dýchanie a priechodnosť dýchacích ciest.
Prečítajte si aj náš ďalší článok o tom, ako bábätká spia, ako ich uspať a prečo môžete svoje bábätko nechať zaspať na prsníku.
Spoločné spanie je súčasťou vzťahovej výchovy, o ktorej si môžete viac prečítať v našom článku.
Spoločné spanie a podpora partnera
V roku 2017 zaznamenal obrovský úspech status pána Davida Brinkleyho na sociálnej sieti Facebook, v ktorej podporil svoju manželku v spoločnom spaní so svojimi deťmi. Prečítajte si jeho slová, ktoré dojali milióny žien na celom svete:
"Moja žena je typ zameraný na priateľstvá. Vedie hodiny a hodiny dlhých rozhovorov so svojimi priateľkami po celý čas a občas sa mi podarí započuť malé útržky. Nedávno sa rozprávala s priateľkou a hovorili o tom, čomu sa hovorí "spoločné spanie" a počul som tú druhú, ako sa opýtala: „A nie je tvoj manžel zásadne proti? Môj manžel by mi to nikdy nedovolil.“ To mi vyrazilo dych a prenasledovalo ma to niekoľko dní. Takže som sa rozhodol, že sa vyjadrím ako muž a poviem pár vecí priamo. Nemôžem nenávidieť nič z toho, čo robí moju ženu takou matkou, akou je. Nikdy by som nezhodil alebo neznevažoval čokoľvek, čo chce urobiť pre moje deti. Musím sa niekedy tlačiť v maličkom kúte postele? Áno? Ale môj ty bože, ako krásne vyzerá, keď drží moje deti? Aby sa cítili milované a v bezpečí? Vec sa má tak, že toto zažívajú naše ženy len krátke obdobie ich materstva. Nosia naše deti, porodia ich, starajú sa o nich a možno počas toho, ako sú malé, nechajú ich priplaziť sa k nám do postele a pritúliť sa, ale nakoniec naše deti vyrastú a stanú sa „príliš cool“ na maznanie, takže prečo by sme my ako muži mali chcieť ukradnúť im čo i len jedinú sekundu tohto času? Byť matkou je súčasť ich identity a čo je rok alebo tri oproti desaťročiam spoločného života? Chcel by som len povedať, že som hrdý na rozhodnutia mojej ženy ako matky a podporujem každé jedno z nich. Nikdy by som ju nechcel okradnúť o tento čas alebo o tieto obdobia, ktoré sú v skutočnosti tak krátke na to, aby si ich človek neužil. Prosím, rešpektujte svoje ženy ako matky."
Autor: MAMILA, o. z., 2020