Protokol na zvýšenie prísunu materského mlieka
Jack Newman, MD, FRCPC
Väčšina matiek má veľké množstvo mlieka alebo by mohla mať veľa mlieka alebo by aspoň mohla mať veľké množstvá mlieka, ak by mali možnosť správneho začiatku so správnou pomocou. Problém je, že dieťa nedostáva to mlieko, ktoré je dostupné. Niekedy sa zdá, že matky majú veľa mlieka, ktoré tečie príliš rýchlo zo začiatku dojčenia, ale dieťa sa hnevá alebo zaspáva, keď sa tok mlieka spomalí neskôr počas dojčenia. Niekedy sa matkám hovorí, že majú príliš veľa mlieka, a na začiatku dojčenia môže rýchlo tiecť, a potom je dieťa nespokojné, keď sa tok spomalí. Toto je protokol na lepšie regulovanie prísunu mlieka. Hoci nasledujúce symptómy nemusia znamenať, že dieťa nedostáva dostatok mlieka, tento návod sa môže použiť na pomoc pri riešení záležitostí týkajúcich sa:
- zaspávajúceho alebo „lenivého“ dieťaťa. Bábätká nie sú lenivé. Reagujú na tok mlieka a ak je tok pomalý, majú tendenciu zaspávať na prsníku, zvlášť ak majú sú to malé bábätká, len pár týždňov staré. Často sa tiež zdá, že bábätká chcú "používať matku ako cumlík". Áno, satie je pre dieťa príjemné, ale ak dieťa získa viac mlieka a skutočne sa nasýti, často nebude chcieť na prsníku sať bez pitia;
- dieťaťa, ktoré sa na prsníku hnevá alebo sa od prsníka odťahuje;
- dieťaťa, ktoré sa od prsníka odťahuje alebo je nepokojné na prsníku;
- častých kŕmení alebo dlhých kŕmení alebo detí, ktoré akoby sa ani nechceli nikdy zobudiť na dojčenie;
- žltačky;
- matiek, ktoré majú pocit, že majú "príliš silný vypudzovací reflex", alebo ich deťom na prsníku zabieha; alebo prsníky ktorých akoby boli neustále preplnené.
Uistite sa, že dieťa pije najlepšie, ako je to len možné:
- Snažte sa o najlepšie možné prisatie. Toto by vám mal ukázať niekto, kto vie, ako sa to robí. Hocikto sa dokáže pozrieť na dieťa na prsníku a povedať, že prisatie je dobré. Na našej klinike sa snažíme matky učiť správne prisatie odlišne, než väčšina ostatných. Sme presvedčení, že náš prístup je veľmi účinný a často to tak skutočne je. Dieťa, ktoré je prisaté správne je na prsníku asymetricky, pokrýva viac dvorca bradavky spodnou perou než hornou, je do prsníka zaborené bradou a nie nosom, hlavičku má mierne zaklonenú dozadu, v porovnaní so zvyškom tela. Ak je prisatie dieťaťa správne, matku dojčenie nebolí a dieťa získava mlieko, ktoré je v prsníku. Pozrite si materiál Ako sa dieťa prisáva a videá. Nájdite si dobrú laktačnú poradkyňu, ktorá vám to názorne predvedie.
- Podľa čoho viete, či dieťa naozaj dostáva mlieko. Keď dieťa dostáva mlieko, má doširoka otvorené ústa – pauza – zatvorené ústa. To, že má prsník v ústach a robí sacie pohyby neznamená, že naozaj dostáva mlieko. Keď dieťa saje, ale nedostáva mlieko, jeho brada sa hýbe hore a dole rýchlo, pričom nerobí pauzu v rytme – to znamená: snažím sa dostať mlieko von, ale nejde to. Ak by ste si to radi sami vyskúšali, vložte si ukazovák alebo iný prst do úst a sajte, ako keby ste pili zo slamky. Pri nasávaní vám brada klesne a zostane poklesnutá, dokiaľ pijete. Keď prestanete sať, brada sa vráti naspäť hore. Táto pauza, viditeľná na brade dieťaťa pri dojčení, znamená, že má ústa plné mlieka. Dieťa robí rovnaké pauzu v pohyboch brady, aj keď sa kŕmi po prste alebo fľašou. Čím dlhšia je pauza, tým viac sa dieťa napilo, takže je zjavné, že hovoriť matkám, aby kŕmili dieťa 10 alebo 15 alebo 20 minút na každej strane, nemá zmysel.Dieťa, ktoré veľmi dobre pije (nielen saje) povedzme 20 minút neprerušovane, možno už druhú stranu ani nebude chcieť. Dieťa, ktoré dudluje na prsníku (nepije), môže byť hladné aj po 20 hodinách na prsníku. Spomínanú „pauzu“ je možné vidieť na videách. Všimnite si, že keď dieťa prestane sať, aby si urobilo prestávku, nie je to to isté, ako "pauza v brade", o ktorej hovoríme. Tiež si všimnite, že pre deti nie je prirodzené sať neustále, bez prestávky. Iba sa uistite, že keď dieťa znova začne sať, aj skutočne pije.
- Stláčanie. Ak už dieťa iba saje, ale samé nepije, použite stláčanie, aby sa dieťaťu zvýšil prísun mlieka. Deti reagujú na pomalý tok mlieka dvoma spôsobmi. Buď zaspávajú na prsníku, alebo sa od prsníka odťahujú. Niektoré deti sa pri jednom dojčení správajú jedným spôsobom a pri druhom dojčení druhým spôsobom. Niektoré budú aj zaspávať a odťahovať sa v rôznych fázach jedného dojčenia. Keď dieťa saje bez pitia, začnite prsník stláčať, ale uistite sa, že prsník stláčate vtedy, keď dieťa saje ale nepije. Nechajte dieťa na prvom prsníku dovtedy, kým neprestane piť aj napriek stláčaniu (teda nevidíte už pauzy v brade, ani keď stláčate prsník). Pozrite Stláčanie prsníka. Ako používať stláčanie môžete vidieť na videách.
- Vymeňte strany - striedajte prsníky. Ak už dieťa nepije, aj napriek stláčaniu, vymeňte strany a postup zopakujte. Toto opakujte, až pokiaľ dieťa nevypije rozumné množstvo mlieka. Samozrejme, keď sa dieťa napilo dostatočne, nie je dôvod nenechať ho na prsníku sať bez pitia, až kým samo prsník nepustí.
Keď toto nefunguje, prípadne nefunguje dostatočne...
- Bylinky: Užívajte semienka senovky gréckej (Trigonella foenum – graecum) a listy a kvitnúce kvety benediktu lekárskeho (Cnicus benedictus). Zdá sa, že tieto dve bylinky zvyšujú tvorbu mlieka a urýchľujú tok mlieka. Keďže pre bylinky nie je stanovený štandardný postup, odporúčame matkám užívať toľko senovky gréckej, kým nebudú zo seba cítiť vôňu senovky. Často pomôžu 3 kapsule z každého – senovky i benediktu 3x za deň a účinok by mal byť zjavný po 24 - 72 hodinách.
- Ľahnite si popri dojčení: Večer deti často chcú byť na prsníku často prípadne dlhšiu dobu, preto dajte dieťa do polohy, v ktorej ho môžete dojčiť poležiačky. Nechajte dieťa dojčiť sa a vy možno zaspíte. Deti, ktoré sa večer na prsníku hnevajú, keď sa tok mlieka spomalí, sa môžu upokojiť satím prsníka v polohe poležiačky vedľa matky. Alebo si pozrite nejaký film, kým sa dieťa dojčí.
Stále to nefunguje....
- Pomôcť vám môžu opakované stretnutia s laktačnou poradkyňou a postupné kroky smerujúce zvyšovaniu tvorby mlieka.
- Dokrmovanie. Nie je vždy jednoduché rozhodnúť sa, či dieťa potrebuje dokrmovanie. Používanie tohto protokolu po dobu niekoľkých dní môže pomôcť dieťaťu rýchlo pribrať. Inokedy je však nevyhnutné, aby rástlo rýchlejšie, a bez dokrmovania to môže byť nemožné. Ak máte možnosť, použite materské mlieko z banky mlieka. Ak také mlieko nie je dostupné, možno bude nevyhnutné použiť umelé mlieko. Pomalý, ale neustály, rast je však niekedy tiež prijateľný. Hlavným dôvodom, prečo sa obávame nedostatočného rastu je ten, že dobrý rast je znakom dobrého zdravia. Dieťa, ktoré dobre rastie, je obyčajne aj zdravé, hoci to nemusí platiť vždy. Ani dieťa, ktoré rastie pomaly, nie je vždy nevyhnutne choré, ale lekári sa viac obávajú o dieťa, ktoré rastie pomalšie ako je priemer. Rastové krivky sú však často nesprávne interpretované. Dieťa, ktoré sa pohybuje na úrovni 10. percentilu rastie tak, ako treba. Príliš veľa ľudí, vrátane lekárov, si však myslí, že iba deti na 50. percentile a vyššie rastú normálne. To nie je pravda. Rastové krivky sa pripravovali na základe informácií získaných o normálnych deťoch. Niekto musí byť aj menší ako 90 % ostatných detí (na 10. percentile), niekto normálny.
- Laktačná pomôcka. Ak sa rozhodneme, že dokrmovanie je nevyhnutné, najlepší spôsob je na prsníku pomocou laktačnej pomôcky, aj keď dokrmujete materským mliekom. Dokrmujte pomocou laktačnej pomôcky (laktačnej pomôcky s cievkou CN-01, ktorú je dostať v zdravotných potrebách), nie fľašou, nie striekačkou, nie pohárikom ani nie po prste. (Pozrite Používanie laktačnej pomôcky.) Dokrmujte až po vykonaní krokov 3 a 4 uvedených vyššie, a keď sa dieťa dojčilo prinajmenšom z oboch strán. Prečo je lepšie používať laktačnú pomôcku než fľašu, pohárik, striekačku alebo lyžičku?
- Deti sa učia dojčiť dojčením.
- Matky sa učia dojčiť dojčením.
- Dieťa dostáva naďalej vaše mlieko, a preto vám pomáha tvoriť viac mlieka.
- Dieťa nebude odmietať prsník.
- Dojčenie znamená ďaleko viac než len prijímanie materského mlieka.
- Jedlo. Ak je dieťa staršie ako 3 alebo 4 mesiace a je potrebné ho dokrmovať, umelé mlieko nie je nevyhnutné a kalórie navyše sa môžu dieťaťu podať aj formou jedla. Áno, v takomto prípade môžete prikrmovať už od 3. - 4. mesiaca. Vyhlásenia organizácií ako Kanadská pediatrická spoločnosť, Americká akadémia pediatrov, UNICEF, Svetová zdravotnícka organizácia a tiež takmer všetky pediatrické spoločnosti na svete podporujú výlučné dojčenia do 6. mesiacov. To znamená, že dieťa ak dieťa potrebuje kalórie navyše a dostáva umelé mlieko, už nie je výlučne dojčené. Umelé mlieko je vo svojej podstate "jedlo" v prášku a následne zalievané vodou. Problémom pri dokrmovaní umelým mliekom nie je len umelé mlieko ako také. Je to fľaša. Ak dieťa dostáva fľašu, keď je tok mlieka na prsníku pomalý, pretože tvorba mlieka poklesla, veľmi rýchlo zistí, z ktorého zdroja sa rýchlejšie nasýti a začne prsník odmietať. Ako prvé jedlo môžete podávať roztlačený banán, avokádo a iné kalorické jedlo v takom množstve, ako je dieťa ochotné zjesť bez toho, aby ste ho nútili. Podávanie jedla od 3. alebo 4. mesiaca života sa neodporúča v prípade, že všetko je v poriadku a dieťa dobre priberá. Jedlo by sa za normálnych okolností malo začať podávať, keď dieťa začína prejavovať jasný záujem o jedenie (približne okolo 6. mesiaca, ale nie nevyhnutne, niekedy sa toto udeje pred šiestym mesiacom, niekedy neskôr).
- Pomalé priberanie. Ak dieťa pár mesiacov priberalo dobre a teraz dobre nepriberá, pozrite Pomalé priberanie po počiatočnom dobrom priberaní. Sú v ňom uvedené dôvody, prečo sa znížila tvorba mlieka. Napravte, čo môžete, a ďalej sa riaďte týmto návodom.
Materiál Protocol to Manage Breastmilk Intake. 2009 ©
Napísal a upravil (pod rôznymi inými názvami): Jack Newman MD, FRCPC, 1995 - 2005 ©
Revízia: Jack Newman MD, FRCPC, IBCLC a Edith Kernerman, IBCLC, 2008, 2009 ©
Preklad: MAMILA, o. z., 2019, revízia 2020