Ako by sa materské mlieko dalo využiť pri koronavíruse
Holandskí vedci zistili, že z materského mlieka žien, ktoré prekonali infekciu COVID-19, je možné získať protilátky, ktoré by mohli pomáhať v zmierňovaní príznakov pacientov s akútnym ochorením COVID-19 alebo v prevencii pred nákazou u zraniteľných skupín obyvateľstva. Momentálne hľadajú dobrovoľníčky, ktoré by venovali svoje materské mlieko pre ďalší výskum.
Správa o tomto objave obletela svetové a aj slovenské médiá čoskoro po jeho zverejnení. Pritom sa zabúda, že materské mlieko má túto vlastnosť vždy. Pri akomkoľvek infekčnom ochorení sa v materskom mlieku začnú vyskytovať protilátky proti tomuto ochoreniu. A pomáhajú dojčenému bábätku bojovať proti chorobe spolu s desiatkami ďalších faktorov, ktoré pomáhajú správnej funkcii imunitného systému, protizápalovými látkami a spolu s viac ako 700 kmeňmi probiotických baktérií (bežne v lekárňach kúpite probiotiká s približne 5 kmeňmi baktérií).
Výsledky holandských vedcov sa teda dali predpokladať, materské mlieko vždy obsahuje protilátky, ak sa matka a dieťa stretli s nejakou chorobou. Napriek tomu sa naďalej matkám v našej spoločnosti často zakazuje dojčenie, ak je dieťa choré. V letných mesiacoch sa mnoho detí odstaví predčasne napríklad z dôvodu črevných infekcií, pri ktorých namiesto toho, aby matky dostali odporúčanie dojčiť bábätko tak často, ako má záujem, dostanú odporúčania prestať dojčiť, začať podávať orálny rehydratačný roztok či ryžové odvary a iné potraviny. Po marci 2020 sa v mnohých nemocniciach po pôrode bábätká oddeľovali od matiek, „aby sa nenakazili prípadným koronavírusom“. Rodičia predčasne narodených bábätiek svoje deti nevideli celé týždne.
Dojčenie by potrebovalo viac než len slovnú podporu a rozplývanie sa nad tým, že v materskom mlieku sa našli protilátky. Dojčenie by potrebovalo praktickú podporu. Pochopenie toho, že choré dieťa potrebuje dojčenie viac než zdravé.