Darcovstvo materského mlieka zachraňuje nielen životy predčasniatok, ale aj významne šetrí financie
Pre prežitie a dosiahnutie maximálneho rozvoja zdravia predčasne narodených bábätiek je kľúčová podpora kontaktu koža na kožu s matkou (Materská starostlivosť klokankovaním) a dojčenie (prípadne kŕmenie materským mliekom). Takáto starostlivosť má najlepšie výsledky nielen z hľadiska zdravotného stavu bábätiek, vytvárania vzťahovej väzby bábätiek s ich matkami a podporou psychického zdravia.
Štúdia z univerzity v americkom Chicagu ukázala, že kontakt koža na kožu a dojčenie pri predčasne narodených bábätkách má okrem všetkých iných dôvodov zmysel podporovať aj z ekonomického hľadiska. Štúdia z júla 2020 hodnotila finančné náklady na starostlivosť o bábätká narodených s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Prvá skupina bábätiek v štúdii sa narodila v rokoch 2011 – 2012, keď v tejto nemocnici predčasne narodené bábätká dostávali matkino materské mlieko a umelú výživu. Druhá skupina sa narodila v rokoch 2013 – 2015, po zavedení programu pre darcovstvo materského mlieka na novorodeneckej jednotke intenzívnej starostlivosti. Tieto bábätká dostávali matkino materské mlieko a darcovské materské mlieko. Štúdia potvrdila závery mnohých doterajších štúdií, ktoré zistili, že materské mlieko a dojčenie predstavuje pre črevo predčasne narodených detí významnú ochranu pred nekrotizujúcou enterokolitídou. Starostlivosť o deti, ktoré okrem materského mlieka dostávali aj umelé mlieko, stála o 15 000 amerických dolárov viac ako starostlivosť o bábätká, ktoré dostávali len materské mlieko (či už materské alebo darcovské). Štúdia tiež upozorňuje, že náklady na zriadenie programu darcovstva materského mlieka na jednotke intenzívnej starostlivosti boli zanedbateľné, v porovnaní s nákladmi na hospitalizáciu na novorodeneckej jednotke intenzívnej starostlivosti. Najviac finančných prostriedkov sa ušetrilo najmä vďaka významnému zníženiu výskytu nekrotizujúcej enterokolitídy.
Podpora dojčenia (prípadne kŕmenia materským mliekom) je pre predčasne narodené bábätká kľúčová pre ich prežitie. Materské mlieko poskytuje ochranu tráviacej sústavy a tiež ochranu pred infekciami. Mnohé ženy, ktorým sa bábätko narodí predčasne, hovoria, že prišli o mlieko. Tieto ženy potrebujú kvalifikovanú pomoc a podporu, pretože je možné im pomôcť opätovne tvorbu mlieka zvýšiť a začať dojčiť prípadne začať svoje materské mlieko odstriekavať.
Okrem podpory kontaktu koža na kožu, ďalší krok, ktorý je kľúčový pre prežitie predčasne narodených bábätiek, je zakladanie bánk materského mlieka, aby darcovské materské mlieko bolo k dispozícii zadarmo všetkým bábätkám, ktoré ho potrebujú. Takýchto bánk materského mlieka je na Slovensku zatiaľ len 7 a bolo by ich potrebných oveľa viac. Pretože materské mlieko a dojčenie predstavuje pre črevo predčasne narodených detí významnú ochranu pred nekrotizujúcou enterokolitídou.
Svetová zdravotnícka organizácia v dokumente s názvom Narodili sa príliš skoro (Born Too Soon, 2012) uvádza, že pre prežitie predčasne narodených detí je kŕmenie materským mliekom a dojčením a kontakt koža na kožu rovnako dôležitý ako napríklad vybavenie na resuscitáciu dieťatka či iné faktory podporujúce prežitie. Naše video vám ukáže, že predčasne narodené bábätká potrebujú pre svoj vývin a zdravie kontakt koža na kožu ako aj dojčenie. Lekárska starostlivosť a technické vymoženosti dnešnej doby sa môžu ideálnym spôsobom dopĺňať s kontaktom s matkou a dojčením.
Preštudujte si naše články o tejto téme, pretože v oblasti starostlivosti o predčasne narodené bábätká existuje mnoho nesprávnych predstáv (napríklad, že tieto bábätká sa dojčiť môžu až po dovŕšení určitého veku, že musia najskôr byť schopné piť mlieko z fľaše, alebo že pre ich prežitie je potrebný inkubátor, či ak majú predčasne narodené bábätká zdravotné problémy, najskôr sa musia vyliečiť a potom sa môže uvažovať o dojčení):
https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/predcasniatka/
https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/klokankovanie/
https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/veda/nec/
https://www.mamila.sk/post/kedy-sa-moze-dojcit-predcasne-narodene-babaetko-8692/
https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/veda-predcasne/
https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/veda/mozog-predcasne/
https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/predcasne-narodene/