Mikroplasty v materskom mlieku
Médiami prebehli správy o výskume vedeckého tímu vedeného Antoniom Ragusom týkajúce sa toho, že títo výskumníci po prvýkrát dokázali prítomnosť mikroplastov v materskom mlieku. Toto mohlo vyvolať neistotu, či je vlastne na mieste dojčiť a či dojčenie dieťatku týmto neubližuje. Jednoznačné posolstvo je: dojčite ďalej, vysvetlíme vám prečo.
Práve pokračovaním v dojčení dodávate svojmu bábätku tisícky rozličných látok, ktoré majú možnosť dorovnávať negatívne účinky znečisťovania životného prostredia na telo bábätka, na jeho zdravie a inteligenciu. Mikroplasty sú výsledkom znečisťovania životného prostredia. Na úvod štúdie tím vedcov konštatuje, že produkcia plastov dosiahla 350 miliónov ton ročne. A výsledkom nášho používania plastov v takomto rozsahu je, že mikroplasty postupne začali vedci nachádzať všade - vo vode, v potravinách, na horách, vo vzduchu, v ľudskej krvi, v placente, v kravskom mlieku, v umelom mlieku. A preto nie je prekvapivé, že aj v materskom mlieku. Je to výsledok toho, ako veľmi znepokojivá je situácia týkajúca sa používania plastov. Znamená to, že bábätká sú vystavené mikroplastom už v maternici počas tehotenstva, že ich prijímajú zo vzduchu a následne z potravín, z vody.
Posolstvo znie: začnime riešiť výrobu a používanie plastov
Dojčiace ženy žijú v rovnakom životnom prostredí ako všetci ostatní. To, že sa mikroplasty nachádzajú v materskom mlieku, je rovnako tragické ako to, že sa nachádzajú v placente. Vypovedá to o tom, že v záujme zdravia nás všetkých, v záujme zdravia bábätiek potrebujeme na celom svete urobiť kroky na to, aby sme zlepšili životné prostredie. Mikroplasty v materskom mlieku sú ďalším varovaním po tom, čo boli objavené v ľudskej krvi. Inými slovami, nič nezostalo nedotknuté. Toto sú dôkazy toho, aké významné sú dôsledky používania plastov a ako veľa potrebujeme z hľadiska výroby a používania plastov zmeniť.
Čo môžete urobiť?
Ďalej dojčiť. Je to rovnaké ako pri iných látkach či toxínoch, ktoré v dôsledku zlého stavu životného prostredia vdychujeme, pijeme a prijímame. Pretože materské mlieko obsahuje látky, ktoré kompenzujú negatívny vplyv životného prostredia a možných toxínov. Obsahuje protirakovinové látky, látky, ktoré pomáhajú obranyschopnosti organizmu bábätka, ktoré rozvíjajú kognitívne schopnosti bábätka, obsahuje kvalitné tuky, bielkoviny, minerály a množstvo ďalších jedinečných látok, ktoré neobsahuje žiadna iná potravina.
Pomôže prestať dojčiť?
Nepomohli by sme si, ak by sme prešli na kŕmenie umelým mliekom. Pretože sa mikroplasty nachádzajú všade, tak sa nachádzajú aj v umelom mlieku, aj v kravskom mlieku, z ktorého sa vyrába.
Pred mikroplastami nevieme utiecť. Dojčenie je navyše ekologické - práve dojčením pomáhate životnému prostrediu, pretože bábätko pije materské mlieko priamo z prsníka - nie sú teda potrebné fľašky na kŕmenie (ktoré sa často vyrábajú z plastov), nie sú potrebné obaly na mlieko, žiaden transport a podobne.
Dokonca aj keď nič plastové nepoužívate, mikroplasty sa dnes už podľa autorov štúdie nachádzajú v soli, cukre, mede a iných bežných potravinách.
Autori štúdie v 4. časti svojho článku konštatujú, že mikroplasty sa "nachádzajú všade v prostredí, že vystaveniu týmto mikročasticiam sa nedá vyhnúť, a z tohto dôvodu nie je možné určiť konkrétny zdroj z takého obrovského množstva možností, odkiaľ mikroplasty môžu pochádzať."
Materské mlieko sa často používa ako indikátor na sledovanie miery poškodzovania životného prostredia - toto napríklad nedávno urobilo WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) pri svojej štúdii.
Cieľom týchto štúdií nie je spochybniť dojčenie či kvalitu materského mlieka. Cieľom je varovať celú spoločnosť, politikov a výrobcov pred dôsledkami plastov na životné prostredie a ukázať, ako urgentne potrebujeme zmenu tak, aby sme ochránili nielen bábätká, ale zdravie všetkých ľudí.