Čo to znamená, ak sa nájde koronavírus v materskom mlieku?
Nemeckí vedci opísali prípad, keď našli RNA koronavírusu v materskom mlieku matky, ktorá mala pozitívny test na koronavírus. Toto nie je prekvapivá informácia, pretože vírusy sa v skorej fáze vírusových ochorení nachádzajú v krvi a tým pádom aj v materskom mlieku. Ide o fázu, v ktorej matka ešte netuší, že je chorá. A už v tejto fáze zároveň materské mlieko aktívne chráni dojčené dieťa.
V marci 2020 vydali UNICEF a aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) stanovisko, v ktorom vysvetľujú, prečo je dôležité, aby ženy počas infekcie novým koronavírusom dojčili a pokračovali v dojčení.
Jedným z dôvodov je, že matky so svojimi bábätkami trávia čas spoločne na rovnakých miestach. A preto, ak sú vystavené vírusom (koronavírusom) či baktériám, tak sú im vystavené spoločne a v rovnakom čase. Bábätko sa teda stretne s vírusom spoločne s matkou a nie až pri dojčení chorou matkou. Koronavírus sa podobne ako iné nákazy tohto typu prenáša najmä vzduchom, kvapôčkou infekciou. V materskom mlieku sa začnú pri stretnutí matky s vírusmi, vrátane koronavírusu, nachádzať špecifické protilátky, ktoré bábätko, ktoré sa už spolu s matkou stretlo s vírusom, špecifickým spôsobom chránia. Zároveň sa v materskom mlieku nachádzajú látky, ktoré majú za úlohu zabrániť, aby sa infekcia cez materské mlieko na bábätko preniesla aj napriek tomu, že sa tam RNA vírusu nachádza. Dojčenie tak pre bábätko poskytuje najvyššiu mieru ochrany. Oveľa vyššiu ako snaha poskytnúť ochranu separovaním bábätka od matky či nedojčením.
V týchto dňoch verejnosť vystrašila správa, že žena po pôrode s pozitívnym testom na koronavírus, mala koronavírus v materskom mlieku, pričom bulvárne a nepravdivé znenie tejto novinovej správy špekulovalo, že nakazila svoje bábätko dojčením. Táto správa bola nesprávnym výkladom novej štúdie spred pár dní. Tieto novinové články vytvárajú dojem, že dojčenie môže bábätká ohrozovať. Napriek tomu nedojčenie v čase koronavírusu aj pri potvrdenom ochorení predstavuje riziko pre zdravie bábätka, pretože ho oberá o ochranné a liečivé látky, ktoré sú pre bábätko životne dôležité.
Spomínaná štúdia skúmala materské mlieko dvoch matiek po pôrode s potvrdeným ochorením COVID-19. Prítomnosť nového koronavírusu SARS-CoV-2 dokázali v materskom mlieku jednej z týchto dvoch infikovaných matiek. Dieťa tejto matky sa už tiež nakazilo novým koronavírusom. V závere štúdie autori zdôrazňujú, že nie je zrejmé, či sa dieťa nakazilo dojčením alebo inými formami prenosu ochorenia a vysvetľujú tiež, že závery ich štúdie nepostačujú pre vytvorenie odporúčaní pre dojčiace matky s ochorením COVID-19.
To, že je možné koronavírus dokázať v materskom mlieku, je predvídateľné a logické. V čase, keď sa začína ochorenie (a človek ešte väčšinou netuší, že bude chorý), sa vírus nachádza v krvi a tým pádom aj v materskom mlieku. Kým si žena začne uvedomovať, že je chorá, vírus sa už v materskom mlieku nenachádza a v materskom mlieku sú od začiatku protilátky proti koronavírusu.
Samotná štúdia uvádza, že množstvo vírusu vo vzorkách matky pozitívnej na koronavírus sa znižoval. A tiež narástlo množstvo protilátok v materskom mlieku (ktoré pomáhali bábätku lepšie a ľahšie zvládať jeho infekciu).
Dojčenie je teda spôsob, ako dieťa chrániť, keď matka ochorie na koronavírus. Prestať dojčiť znamená obrať ho o špecifické protilátky a tiež množstvo ďalších imunitných látok a faktorv, ktoré sú preň v takejto situácii život zachraňujúce.
Odpovede na všetky otázky ohľadne koronavírusu a dojčenia nájdete prehľadne v našom článku.