Kontakt koža na kožu s matkou zvyšuje priberanie predčasniatok

Čím viac času strávia bábätká v kontakte koža na kožu, o to lepšie priberajú – tak znie zistenie novej štúdie o predčasne narodených bábätkách.

Dojčenie a kontakt koža na kožu predstavujú kroky, ktoré pre všetky bábätká prinášajú dôležitú pomoc v adaptácii na život mimo maternice po pôrode. Pre predčasne narodené bábätká však dojčenie spolu s kontaktom koža na kožu predstavuje kľúčové kroky pre ich prežitie. Kontakt koža na kožu sa niekedy hovorovo označuje ako „klokankovanie“. Pri predčasne narodených bábätkách vedci nazvali takúto starostlivosť Kangaroo Mother CareMaterská starostlivosť  klokankovaním.

Materská starostlivosť klokankovaním je to, čo by mali zažívať všetky predčasne narodené bábätká bez toho, aby museli spĺňať akékoľvek špeciálne kritériá a nemusia si na takýto kontakt po pôrode najskôr „zvykať“. Neexistujú dôvody, pre ktoré by bábätko nemohlo byť v kontakte koža na kožu s matkou.

Kontakt koža na kožu vytvára podmienky pre posilňovanie vzťahovej väzby s matkou a podporuje tvorbu materského mlieka a umožňuje prístup k prsníku, motivuje k prisávaniu a k dojčeniu. Materská starostlivosť klokankovaním pre predčasne narodené bábätká stabilizuje telesné funkcie bábätka, udržiava jeho telesnú teplotu, zabezpečuje pravidelné dýchanie a srdcovú činnosť, reguláciu spánkových cyklov a príjmu potravy, vyzrievanie mozgu a vytváranie mozgových prepojení. Bábätkám v kontakte koža na kožu s matkou lepšie trávi a efektívnejšie využívajú z potravy živiny. Výsledkom je, že lepšie rastú a prospievajú.

Vedci z Kolumbie uskutočnili systematický prehľad všetkej dostupnej literatúry a ich štúdia z júla 2020 potvrdila, že na rast predčasne narodených bábätiek má vplyv aj dĺžka Materskej starostlivosti klokankovaním. Ak tieto bábätká boli v kontakte koža na kožu s matkou aspoň 6 hodín denne, priberali na hmotnosti omnoho viac než bábätká v kontrolnej skupine a pozitívny vplyv Materskej starostlivosti klokankovaním sa prejavoval aj rýchlejším rastom hlavičky bábätiek. Rozdiel oproti kontrolnej skupine sa prejavoval aj v prípade, že bábätká trávili s matkami v kontakte koža na kožu 2 – 6 hodín denne. Rozdiely neboli významné, ak sa Materská starostlivosť klokankovaním obmedzovala na 2 hodiny alebo ešte kratší čas. Najväčší rozdiel bol zaznamenaný v prípade, že bábätká zažívali Materskú starostlivosť klokankovaním najmenej 8 hodín denne. Inými slovami, čím dlhšie trval súvislý kontakt koža na kožu, tým lepšie pre bábätko.

Autori štúdie tieto zistenia uzatvárajú so slovami, že dĺžka trvania Materskej starostlivosti klokankovaním priamo ovplyvňuje rast pri predčasne narodených bábätkách.

Pozrite si naše video, ako vyzerá kontakt koža na kožu a dojčenie predčasne narodených bábätiek, ktoré nie sú v inkubátore.

Preštudujte si naše články o tejto téme, pretože v oblasti starostlivosti o predčasne narodené bábätká existuje mnoho nesprávnych predstáv (napríklad, že tieto bábätká sa dojčiť môžu až po dovŕšení určitého veku, že musia najskôr byť schopné piť mlieko z fľaše, alebo že pre ich prežitie je potrebný inkubátor, či ak majú predčasne narodené bábätká zdravotné problémy, najskôr sa musia vyliečiť a potom sa môže uvažovať o dojčení):

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/predcasniatka/

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/klokankovanie/

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/veda/nec/

https://www.mamila.sk/post/kedy-sa-moze-dojcit-predcasne-narodene-babaetko-8692/

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/veda-predcasne/

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/veda/mozog-predcasne/

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/predcasne-narodene/

Ref.: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32683720/

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Veda a dojčenie > Kontakt koža na kožu s matkou zvyšuje priberanie predčasniatok