Čím skôr bábätká začnú ochutnávať jedlo, tým skôr sa prestanú dojčiť
Búrame mýty o dojčení
Nesprávna rada: "Po 4. mesiaci sa majú začať dávať bábätku ochutnávať potraviny, lebo sa tak predchádza alergiám."
Skutočnosť: Obdobie výlučného dojčenia bez skúšania malých množstiev príkrmov trvá celých 6 mesiacov.
Potvrdila to aj najnovšia švédska štúdia, ktorá na vzorke 1251 bábätiek ukázala, že čím skôr bábätká začnú ochutnávať hoci aj maličké množstvá potravín, tým skôr jedia väčšie množstvá jedlá a tým skôr sa prestanú dojčiť.
„Súčasné vedecké poznatky nepodporujú myšlienku, že skoré začatie ochutnávania malého množstva jedla má zdravotné výhody pre dieťa alebo matku,“ uvádza Eva-Lotta Funkquist, docentka a pôrodná asistentka, jedna z vedkýň a vedcov, ktorí pripravili novú štúdiu. "Naopak vieme, že dojčenie má zásadný zdravotný význam pre dieťa aj matku." Pre dieťa je napríklad dojčenie dôležité z hľadiska infekcií a matka aj dieťa majú znížené riziko kardiovaskulárnych ochorení.
Od roku 2011 Švédska národná potravinová agentúra radila rodičom, že môžu začať dojčatám dávať malé množstvá potravín na ochutnanie a to napriek tomu, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) naopak odporúča dojčiť výlučne šesť mesiacov a pokračovať v dojčení najmenej dva roky a potom ďalej. Tieto odporúčania platia pre všetky krajiny sveta, vrátane Švédska či Slovenska.
Jedným z dôvodov je, že dojčenie má vedecky potvrdený významný pozitívny vplyv na zdravie žien aj detí. Materské mlieko obsahuje látky, ktoré počas dojčenia významne chránia dieťa pred infekciami, ako je zápal pľúc a močových ciest. Materské mlieko tiež znižuje riziko, že dieťa bude v neskoršom veku postihnuté kardiovaskulárnymi chorobami, obezitou a cukrovkou. Ženy, ktoré dojčia, majú nižšie riziko, že budú postihnuté kardiovaskulárnymi ochoreniami, rakovinou vaječníkov, rakovinou prsníka a cukrovkou 2. typu.
Vedecký zdroj:
Jenny Stern, Eva-Lotta Funkquist, Maria Grandahl. The association between early introduction of tiny tastings of solid foods and duration of breastfeeding. International Breastfeeding Journal, 2023; 18 (1) DOI: 10.1186/s13006-023-00544-6