Dojčenie pomáha chrániť dojčiace ženy pred vznikom cukrovky po pôrode
Ženy by mali okrem iného dojčiť aj pre svoje zdravie. Dojčenie patrí medzi hlavný nástroj prevencie rakoviny prsníka. Všetky kampane zameriavajúce sa na prevenciu rakoviny prsníka by sa mali zamerať na dojčenie. Dojčenie je tiež prevenciou pre rakovinu vaječníkov, maternice a endometria, chráni proti osteoporóze, znižuje potrebu inzulínu diabetičiek počas dojčenia, spravidla odďaľuje návrat plodnosti a na dlhú dobu potláča ovuláciu, dojčiace matky po pôrode spravidla ľahšie schudnú. Mnohým zdravotným problémom, s ktorými ženy neskôr v živote bojujú, by sa dalo do veľkej miery predchádzať dojčením.
Štúdia vedcov z Južnej Kórey, publikovaná v apríli 2020, ukazuje, že medzi ďalšie riziká nedojčenia pre matky je možné pridať aj vyššiu náchylnosť na vznik cukrovky po pôrode. Štúdia sledovala 174 žien dva mesiace po pôrode a potom raz ročne po dobu troch rokov. 85 z nich dojčilo, 99 nedojčilo. Kórejskí vedci zistili, že dojčenie chráni pred cukrovkou tým, že tvorba mlieka zvyšuje tvorbu serotonínu v pankrease. Serotonín následne zvyšuje počet beta buniek pankreasu, teda buniek, ktoré sú zodpovedné za tvorbu inzulínu. Dojčenie nielen zvyšuje ich počet, ale aj zlepšuje ich funkciu. Serotonín sa mimochodom považuje za hormón dobrej nálady a jeho nedostatok sa okrem iného prejavuje aj sklesnutou náladou, depresiou a poruchami spánku.
Profesor Hail Kim, ktorý štúdiu viedol, vysvetľuje, že zvýšenie počtu beta buniek ako aj ich lepšia funkcia pretrvávajú roky po skončení dojčenia, a tým dojčenie na dlhé obdobie pozitívne ovplyvňuje zdravie matky.
Druhá štúdia, ktorá sledovala ochranný mechanizmus, ktorý dojčenie poskytuje v súvislosti s diabetom II. typu je štúdia od Ramos-Romanovej: Podľa jej výskumu dojčenie chráni ženy pred diabetom II. typu nielen v čase, keď dojčia, ale aj mnoho rokov po skončení dojčenia. Dojčenie mení senzitivitu (vnímavosť) orgánov na inzulín. Ide o orgány, ktoré dodávajú alebo potrebujú cukry a tuky. Toto chráni ženy pred inzulínovou rezistenciou aj dlhý čas po tom, čo už dodojčili. Táto štúdia poukazuje na to, že prolaktín - hormón, ktorý hrá rolu pri tvorbe mlieka - spôsobuje, že dojčiace ženy v krvi majú nižšiu hladinu mastných kyselín a nižšie množstvo tuku v pečeni.