Správa UNICEF a WHO: „Dojčenie počas prvej hodiny po pôrode zachraňuje životy“
UNICEF spolu so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) vydali novú správu analyzujúcu údaje zo 76 krajín s nízkymi a strednými príjmami. V správe organizácie upozorňujú, že až 3 z 5 bábätiek majú zvýšené riziko úmrtia a ochorení a riziko, že neskôr nebudú dojčené. Toto riziko sa týka všetkých bábätiek, ktorých matkám sa v nemocniciach neumožní kontakt koža na kožu po pôrode a prvé dojčenie v priebehu prvej hodiny života.
Aké sú bariéry pre dojčenie?
Veľké množstvo žien, ktoré chceli dojčiť, ale narazili na prekážky, uvádza, že nezažili kontakt koža na kožu po pôrode a prvé dojčenie v kontakte koža na kožu. Z prieskumu, do ktorého sa na Slovensku zapojilo viac ako 6000 žien, vyplýva, že kontakt koža na kožu počas prvých dvoch hodín života v podmienkach Slovenska zažije ešte menej žien a bábätiek, než uvádza nová správa UNICEF-u a WHO z krajín s nižšou životnou úrovňou. Podľa tohto prieskumu na Slovensku nemá viac než 80 % žien po pôrode bábätko v kontakte koža na kožu a nedostane šancu zažiť ideálny začiatok dojčenia. Je navyše dôležité si tiež uvedomiť, že tento prieskum vypĺňali a vypĺňajú ženy, ktoré sa zaujímajú o problematiku prirodzených pôrodov, dojčenia, riešenia problémov s dojčením. Teda ženy vysoko motivované k tomu, aby sa dožadovali kontakt koža na kožu po narodení svojho bábätka. A napriek tomu viac než 80 % z žien, ktoré aktívne o takýto kontakt žiadajú, svoje bábätko často vidia až pár hodín po pôrode. Toto je jeden z dôvodov, prečo až 92 % žien zažije problémy s dojčením už v prvom týždni po pôrode.
Šanca na zdravý život začína už na pôrodnej sále
Preto sa správa UNICEF a WHO zameriava na osvetu o dôležitosti kontaktu koža na kožu a dojčenia počas prvej hodiny po narodení bábätka. Správa uvádza, že novorodenci, ktorí sa dojčia v priebehu prvej hodiny života, majú podstatne vyššiu šancu na prežitie. Varuje, že oneskorenie prvého dojčenia o pár hodín po narodení môže znamenať až ohrozenie na živote. Kontakt koža na kožu spolu s dojčením hneď po pôrode, pomáha bábätku získať materské mlieko, ktoré je v tomto čase označované aj ako „prvá dávka zdravia“, pretože je nesmierne bohaté na imunitné faktory a protilátky.
Výkonná riaditeľka UNICEF-u, Henrietta H. Fore, uvádza: „Keď ide o začiatok dojčenia, kľúčové je nepremeškať ten správny čas. V mnohých krajinách to dokonca môže byť otázka života alebo smrti. Napriek tomu milióny bábätiek ročne nedostanú šancu na správny začiatok dojčenia, a pritom dôvodom sú príliš často faktory, ktoré by sa v zdravotníctve dali zmeniť. Matkám sa počas týchto prvých kľúčových minút po pôrode jednoducho neposkytuje dostatok podpory pre dojčenie, dokonca ani od personálu v zdravotníckych zariadeniach.“
Správa UNICEF a WHO tiež kritizuje zbytočné a neopodstatnené podávanie glukózovej vody alebo umelej výživy počas prvých hodín života. Za príčinu ohrozenia zdravia veľkého počtu bábätiek správa považuje tiež alarmujúci nárast pôrodov cisárskym rezom. Ako príklad uvádza Egypt, v ktorom sa za takmer 10 rokov zvýšili počty pôrodov cisárskym rezom z 20 % na 52 %. Napriek tomu, že je možné nechať bábätko dojčiť sa v kontakte koža na kožu počas cisárskeho rezu, v dôsledku rutinných praktík, ktoré zahŕňajú separáciu bábätka po cisárskom reze od matky, dojčenie počas prvej hodiny zažíva teraz v Egypte len 27 %, pričom ešte pred takmer 10 rokmi to bolo 40 % bábätiek.
Správa cituje vedecké štúdie, ktoré zdôrazňujú, aké nesmierne dôležité je dojčenie už počas prvej hodiny života. Bábätká, ktoré sa prvý krát dojčili až v priebehu 2 – 23 hodín po narodení mali až o 33 % vyššie riziko úmrtia, v porovnaní s deťmi, ktoré mali možnosť sa dojčiť počas prvej hodiny života. A toto neplatí len v rozvojových krajinách, ale aj vyspelých krajinách. A ak sa s dojčením začalo až o jeden deň alebo dokonca ešte neskôr po pôrode, riziko bolo až dvakrát také vysoké. Preto správa vyzýva, aby sa zlepšila osveta o dojčení počas prvej hodiny života dieťaťa a nalieha na vlády, sponzorov a iné vplyvné organizácie, aby prijali prísne zákonné opatrenia na obmedzenie agresívneho marketingu náhrad materského mlieka.