Materské mlieko je jednoducho úžasné
Svetoví experti z medicínskeho časopisu Lancet v roku 2016 uzavreli výsledky 30 rokov výskumov. Jeden z nich priniesol fascinujúce závery o tom, ako veľmi dojčenie ovplyvňuje zdravie dieťaťa a že každá jedna dávka materského mlieka je skutočne tekutým zlatom – a to nielen pre novorodenca, ale aj pre staršie dieťa. Tento výskum sa venoval materskému mlieku a obsahu tzv. kmeňových buniek.
To, že v materskom mlieku sa nachádzajú kmeňové bunky, sa vie už dávno. Táto štúdia Lancetu však zistila a jednoznačne potvrdila, že materské mlieko nielenže obsahuje kmeňové bunky, ale navyše sa dostávajú do tela dieťaťa počas celej dĺžky dojčenia, s každým jedným dojčením a prenikajú do všetkých tkanív dieťaťa.
Tam ostávajú počas celého života dieťaťa a ich funkcia je úžasná: dokážu regenerovať akékoľvek tkanivo, v ktorom sa nachádzajú – srdcový sval, bunky pankreasu, kostné tkanivo, cievy, pečeňové bunky, neuróny v mozgu. Kmeňová bunka sa dokáže zmeniť na akúkoľvek bunku v organizme a nahradiť tak bunku, ktorá bola v tomto tkanive poškodená. Počas celého života tak kmeňové bunky opravujú to, čo je v tkanive poškodené. Tieto kmeňové bunky sa môžu aktivovať a opraviť poškodené tkanivo napr. aj o mnoho rokov neskôr – napr. až v starobe človeka, ktorý bol v detstve dojčený.
Čím dlhšie je dieťa dojčené, tým viac kmeňových buniek počas života získa. Tkanivá dieťaťa sa počas celej dĺžky života napĺňajú čoraz väčším počtom kmeňových buniek. Dojčenie po určitom veku dieťaťa teda nie je len akýsi bonus, je rozdiel, či je dieťa dojčené pol roka, rok, dva roky, tri roky alebo štyri roky.
4-ročné dievčatko zaspáva pri dojčení