Nie dojčenie, ale kapsičky s príkrmami poškodzujú detské zúbky

Podarilo sa vám prekonať problémy s dojčením v prvých mesiacoch a dojčíte bez problémov? Začínate dávať po 6. mesiaci bábätku príkrmy a zaujala vás možnosť kupovať bábätku "kapsičky" s príkrmami, ktoré sú teraz prakticky v každom obchode? Ponúkame vám zamyslenie k tomu, prečo sa rozhodnúť pre inú formu kŕmenia dieťatka.

Najnovšia štúdia zistila, že až 70 % rodičov netuší, že podávanie príkrmov v kapsičkách má zásadný vplyv na vývoj reči, postavenie zubov a eróziu skloviny detských zúbkov.

MAMILA podporuje dojčenie aj zverejňovaním fotografií dojčenia, ktoré nám zasielajú matky pre podporu iných matiek. Tieto fotografie sú nesmierne dôležité, pretože v spoločnosti, v ktorej nie je vidieť staršie dojčené deti, je kľúčové, aby matky mali možnosť vidieť, ako dojčenie starších detí vyzerá. Takáto podpora výrazne zvyšuje ochotu matiek pokračovať v dojčení. A na dojčení záleží.

Dojčenie však nedostáva skutočnú podporu spoločnosti, o čom svedčí aj paradox o tom, aké informácie sa napríklad v oblasti zdravia ústnej dutiny dostávajú k rodičom:

V lete 2017 sa k fotografiám dojčenia, najmä k fotografiám starších detí, množili komentáre o tom, ako vraj dojčenie poškodzuje zúbky dieťaťa. Takéto komentáre sa v minulosti neobjavovali v takej frekvencii a ani potom sa už zasa neobjavovali a je pravdepodobné, že dôvodom, pre ktorý sa začali objavovať je štúdia, ktorá v auguste 2017 zaujala viaceré médiá na ktorej nezmyselnosť sme reagovali v tomto článku.

Štúdia, v ktorej autorom vyšlo, že popri neumývaní zubov detí zo štúdie, ich konzumácii cukru a kŕmení fľašou do 5 rokov je výsledkom, že za zlý stav chrupu týchto detí mohlo dojčenie. A to napriek tomu, že v samotnej štúdii už drvivá väčšina detí nie je vôbec dojčená. Médiá na celom svete, aj na Slovensku okamžite zverejnili výsledky tejto štúdie ako zásadný dôvod, prečo nedojčiť staršie dieťa a matky na Slovensku dnes znova musia o to viac bojovať o svoju šancu dojčiť staršie deti.

Je zaujímavé, ako štúdia podkopávajúca význam dojčenia obletí všetky dôležité médiá po celom svete. Naopak štúdia, ktorá vyšla ešte v januári 2017 a pomenúva zásadný faktor, ktorý začal zhoršovať zdravie zúbkov malých detí, svetové, aj slovenské médiá nezaujala. Štúdia zistila, že až 70 % rodičov netuší, že podávanie príkrmov v kapsičkách má zásadný vplyv na vývoj reči, postavenie zubov a eróziu skloviny detských zúbkov.
Zubný lekár Nigel Carter varuje: „Dlhodobé satie z kapsičiek môže spôsobovať, že horná čeľusť bábätka nebude rásť správnym spôsobom, čo môže spôsobovať problémy s postavením zubov a môže vyústiť do potreby korigovať postavenie zubov strojčekom a ortodontickej liečby v neskoršom veku.“ Dr. Carter varuje aj pred vysokým obsahom cukru v komerčne vyrábaných príkrmoch predávaných v kapsičkách. Spolu so spôsobom, akým deti z kapsičiek pijú ich obsah sa  totiž deje to, čo sa deje aj pri pití z fľaše (a nedeje sa pri dojčení): „Jedlo a tekutiny sa zhromažďujú pred zúbkami, namiesto toho, aby sa hneď prehltli, čo spôsobuje, že na zúbkoch ostáva cukor a kyseliny práve v miestach, kde narobia najviac škody.“

Logopedička Emma Ahernová zase varuje, že satie kapsičiek zabraňuje tomu, aby bábätká po 6 mesiaci žuli väčšie kúsky potravy. Malé kúsky potravy, približne 8 mm veľkosti sú pritom pre bábätká v tomto veku nevyhnutne dôležité pre správny vývoj svalov čeľuste a rozvoj reči.

Ak teda rozmýšľate nad tým, čo urobiť pre zdravie zúbkov svojich detíneprestávajte dojčiť, pretože dojčenie nie je rizikový faktor pre zdravie zúbkov. Práve naopak. Zvážte skôr tieto najčastejšie príčiny kazov na zúbkoch:

  1. Príjem cukrov – hlavná príčina vzniku kazu. Dôležitým poznatkom je, že nie množstvo, ale frekvencia vystavenia cukrom je kľúčom k rozvoju zubného kazu.
  2. Vek dieťaťa pri osídlení ústnej dutiny Streptococcus mutans. Prenos je najčastejšie od rodičov, súrodencov a opatrovateľov. Čím neskôr nastane kolonizácia Streptococcus mutans, tým menej je pravdepodobné, že sa vyvinie zubný kaz.
  3. Xerostómia - suchosť úst - je podporená dýchaním ústami, hlavne v noci (znížený tok slín).
  4. Ochorenie matky, stres, lieky počas tehotenstva.
  5. Nesprávne stravovacie návyky v rodine.
  6. Nesprávna orálna hygiena v rodine.
  7. Rodinná anamnéza – genetická predispozícia – prispieva minimálne.

Ref.: http://www.irishexaminer.com/breakingnews/ireland/baby-foods-a-key-cause-in-child-speech-defects-and-teeth-distortion-799564.html

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Nie dojčenie, ale kapsičky s príkrmami poškodzujú detské zúbky