Ako pripraviť umelé mlieko?

Komerčné umelé mlieko má vo výžive bábätiek svoje miesto. Používa sa vtedy, keď je na to dôvod. Ponúkame vám zoznam dôvodov, ktoré sú príkladom situácií, keď je používanie umelej výživy indikované z medicínskych alebo iných príčin.
Umelé mlieko sa ako núdzová náhradná výživa radí medzi špeciálne potraviny so špecifickým statusom. Umelé mlieko si vyžaduje podobné zaobchádzanie ako liečivá či lieky. Preto sa na jeho získavanie, distribúciu a prípravu vzťahujú osobité pravidlá, ktoré sú dôležité pre bezpečnosť a zdravie bábätiek.

Je potrebné zaistiť, aby ženy mali nepretržitý prístup k umelému mlieku z bezpečného zdroja ako aj informácie o jeho bezpečnej príprave podľa okolností, v ktorých sa práve nachádzajú.

Aby bola zaistená bezpečná príprava umelého mlieka, je užitočné vedieť tieto vedecké fakty:

  • Pred prípravou umelej výživy je potrebné si umyť ruky.
  • Nádoby ako napríklad poháriky či fľaše, do ktorých sa umelá výživa pripravuje, musia byť umyté a čisté.
  • Umelé mlieko sa má pripravovať z pitnej prevarenej vody, ktorá má pri zmiešavaní s práškom minimálne 70°C. Toto je dôležité, aby sa zlikvidovali baktérie, ktoré by sa mohli v prášku nachádzať.
  • Najprv je potrebné odmerať presné množstvo vody a prášok sa do nej pridáva navyše, takže výsledný objem sa o množstvo prášku zvyšuje. Pomer prášku a vody je potrebné dodržať presne podľa návodu na obale.
  • Po zaliatí 70°C prevarenou vodou je potrebné umelé mlieko schladiť na vhodnú teplotu a okamžite použiť na nakŕmenie bábätka. Správnu teplotu na nakŕmenie bábätka si môžete overiť kvapnutím mlieka na vnútornú stranu zápästia.
  • Prášok umelého mlieka sa nevyrába ako sterilný produkt, a preto si vyžaduje uvedený presný prístup k jeho príprave. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že „umelé mlieko môže obsahovať baktérie, ktoré môžu deťom spôsobiť závažné ochorenia, ako napríklad Enterobacter sakazakii.“
  • Umelé mlieko sa vyrába nielen ako prášok, ale aj v tekutej forme ako prípravok, ktorý je sterilný, a teda pripravený na okamžité použitie bez ďalšej prípravy. Jeho použitie je z hľadiska bezpečnosti výhodnejšie, špeciálne v situáciách, keď nie je ľahko dostupná pitná voda a možnosti na jej preváranie.
  • Na prípravu umelého mlieka nie je potrebné používať špeciálnu dojčenskú vodu; pitná prevarená voda z verejného vodovodu je postačujúca. Nepoužívanie balenej vody eliminuje ekologickú záťaž.
  • Pripravené umelé mlieko z prášku má byť použité na kŕmenie okamžite. Nenúťte dieťa vypiť všetko pripravené mlieko, ak už nemá chuť. Ak dieťa nevypije mlieko do 2 hodín od jeho prípravy, mlieko vylejte a na ďalšie kŕmenie použite čerstvo pripravené mlieko.
  • Umelé mlieko sa má použiť do 2 hodín od jeho prípravy – v rámci tohto času ho je možné ponechať pri izbovej teplote a nie je potrebné ho prihrievať. Nevypité mlieko po viac ako 2 hodinách nepoužívajte.
  • Nie je dôvod vynakladať prostriedky na nákup a používanie „hypoalergénnej“ umelej výživy, pretože jej účinok na alergie nie je vedecky podložený: BMJ: Formula milk companies push allergy products despite flawed evidence, 2022, (doi.org/10.1136/bmj.o630)
  • Deti vo veku nad 6 mesiacov môžu jesť zdravé, vysoko kalorické, dostatočne rozmanité čerstvé jedlo a nepotrebujú umelú výživu.

Akým spôsobom kŕmiť umelou výživou?

Fľaša nepredstavuje jedinú možnosť, ako bábätko nakŕmiť umelým mliekom. Máte aj iné možnosti, ktoré prinášajú viaceré výhody. Bábätko môžete kŕmiť napríklad malým pohárikom – ten sa lepšie čistí, jednoducho sa používa a je vhodnejší z hľadiska vývoja ústnej dutiny bábätka. Aj predčasne narodené bábätká dokážu piť z pohárika.

V situáciách, keď sú hygiena a čistenie fľašiek problematické – napríklad v čase utečeneckých kríz, humanitárnych katastrof a vojen – je kŕmenie z pohárika podľa Svetovej zdravotníckej organizácie bezpečnejšie.

MAMILA poskytuje vedecké, overené a spoľahlivé informácie o výžive dojčiat a malých detí, vrátane informácií o bezpečnom kŕmení umelou výživou, z nezávislých zdrojov a bez konfliktu záujmov. Neprijímame žiadne finančné prostriedky od výrobcov umelej výživy, dojčenských fliaš či cumlíkov. Dodržiavame Medzinárodný kódex o marketingu náhrad materského mlieka a následných rezolúcií WHA v plnom rozsahu tak, aby ste sa mohli spoľahnúť, že naše informácie nebudú ovplyvnené snahou predať vám umelé mlieko či iné pomôcky na kŕmení detí umelou výživou.

Vedecké zdroje:

1. WHO: WHO/FAO guidelines for the safe preparation, storage and handling of powdered infant formula: https://www.ennonline.net/infantformulaguidelines

2. WHO: How to Prepare Formula for Bottle-Feeding at Home: https://www.ennonline.net/attachments/542/safe-prep-bottle-feeding-leaflet.pdf

3. WHO: How to Prepare Formula for Cup-Feeding at Home: https://www.ennonline.net/attachments/543/safe-prep-cup-feeding-leaflet.pdf

4. WHO: How to Prepare Powdered Infant Formula in Care Settings: https://www.ennonline.net/attachments/544/safe-prep-in-care-setting.pdf

5. WHO: Safe preparation, storage and handling of powdered infant formula - Guidelines: https://www.ennonline.net/attachments/93/pif.pdf

 

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Umelá výživa