Dojčenie patrí mimo domov, aj do kostola

Ochrankár katedrály Sv. Víta v Prahe spolu so sexuológom Radimom Uzlom si myslia, že v kostole sa dojčiť nemá a sú ochotní vyhnať odtiaľ kanadskú turistku Marianne Drouin, ktorej dieťatko sa z dôvodu časového posunu a nového prostredia potrebovalo dojčiť.

Žeby všetci slávni umelci, ktorí v kostoloch maľovali fresky dojčiacich Madon, mali svoje maľby vyniesť z kostola von?

Alebo by mal pápež zmeniť názor na to, keď povzbudzoval ženy, aby pri krste v kostole dojčili svoje deti?

Sme spoločnosťou, ktorá prestala dojčenie okolo seba vidieť

WHO vo svojom najnovšom dokumente z roku 2018 uvádza, že akceptovanie dojčenia mimo domu je jedna z podmienok toho, aby ženy dokázali pokračovať v dojčení, a že dojčenie mimo domu je normálna vec. Nič, čo by si bolo treba špeciálne všímať, nič, čo treba komentovať či pre čo by bolo treba vytvárať špeciálne priestory. A rozhodnutie „zamestnanca security“ vôbec nemá byť „náročné“ a ani „akútne“, a už vôbec to nie je situácia, ktorú treba „riešiť“. Úplne stačí počkať na to, kým sa dieťatko nadojčí. Dojčenie je normálna súčasť života. Dojčiaca matka nedojčí preto, aby na seba upútavala pozornosť. Nedojčí preto, aby sa odhaľovala. Dojčené dieťa nepotrebuje dojčenie len preto, že je hladné alebo smädné. Dojčenie pokrýva aj ročnému dieťaťu množstvo neodkladných potrieb. 

To, že 92 % matiek má problémy s dojčením už po pôrode, súvisí aj s tým, že sme prestali dojčenie okolo seba vidieť. Mnohé ženy dojčia krátkodobo práve pre nesprávne rady okolia, ktoré s dojčením nemá skúsenosti. Mnohé z komentárov žien k tejto udalosti, boli práve komentármi žien, ktoré svoje deti chceli dojčiť a spoločnosť im ich túžbu prekazila. Paradoxne práve tieto ženy nakoniec cítia hnev voči dojčeniu. Chcete pochopiť prečo? Prečítajte si tento článok.

Dojčenie patrí nielen do kostola, ale aj do banky, či reštaurácie

Dojčiaca žena ročného dieťaťa zažila v apríli 2019 situáciu, keď ju počas dojčenia v pražskej banke ochrankár vyzval, aby prestala dojčiť a musela z banky odísť a nadojčila bábätko vonku na lavičke. K zlyhaniu ochrankára ako jednotlivca môže dôjsť, ale prečítajte si ako neadekvátne zareagovala banka vo svojom vyjadrení.

So ženou, ktorá dojčila v banke sme nakoniec priniesli aj rozhovor. Vedeli ste, že je Slovenka?

Nielen v banke môžu naraziť dojčiace ženy na nepochopenie. O pár dní neskôr sa podobná situácia stala Lívii Handlovičovej (34) z Bratislavy pri dojčení jej dcérky v jednej petržalskej reštaurácii. Domnievali sme sa, že išlo o zlyhanie jednotlivca či nevhodne zvolenú komunikáciu zo strany personálu reštaurácie. Avšak dostali sme reakciu reštaurácie, ktorá nám mimoriadne prekvapila. Nie, nejde o zlyhanie jednotlivca, ide o systémové nesprávne nastavenie zo strany vedenia reštaurácie, ktorá dokonca súhlasí s tým, že na dojčené bábätko „nie je príjemný pohľad pri konzumácii jedla“. Reštaurácia navyše potvrdila, že „vždy pristúpi k tomu, že kojacu matku upozorní“.

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Médiá a dojčenie > Dojčenie patrí na verejnosť, aj do kostola