Ako s dojčením súvisí uzdička pod jazykom?
Dojčenie by za všetkých bežných okolností mohlo fungovať bezproblémovo a s ľahkosťou, ak by počas pôrodu a na začiatku dojčenia boli splnené potrebné podmienky, ktoré vytvárajú rámec pre úspešné dojčenie. Avšak v súčasnosti majú chuť dojčiť aj ženy, ktorých začiatky dojčenia nie sú ideálne, alebo také, ktoré musia pre úspešné dojčenie prekonávať určité prekážky. Jednou takou prekážkou, s ktorou sa bábätko môže narodiť, môže byť skrátená podjazyková uzdička - frenulum breve (na fotografiách v článku).
Pri väčšine bábätiek uzdička pod jazykom umožňuje rozsiahle pohyby jazyka, ktoré sú potrebné pri prisatí na prsník a pri dojčení. V malom percente detí môže uzdička vyzerať inak: je krátka a pre pohyb jazyka obmedzujúca natoľko, že spôsobuje pri dojčení rôzne ťažkosti. Tieto ťažkosti sa nemusia týkať iba dojčenia - neskôr v živote bábätka môžu ovplyvňovať výslovnosť a reč či usporiadanie zubov. Stane sa to podobne ako pri iných vrodených chybách - sú bábätká, ktoré sa narodia s problémami so srdcom či obličiek. Sú deti, ktoré potrebujú okuliare na korekciu zraku. A sú deti, ktorým krátka uzdička znemožňuje pohyb jazyka pri získavaní materského mlieka z prsníka. Toto poznanie nie je nové - to, že krátka uzdička môže byť pre dojčenie prekážkou, bolo známe už v staroveku, a pretože ide o tenkú blanku, riešilo sa to jej prerušením. Išlo o jednoduchý krok, ktorý mal potenciál pomôcť ženám, ktoré sa s dojčením trápili, a ich bábätkám, ktoré pre to nezískavali potrebné mlieko, nepriberali či neprospievali.
Pri zákroku, ktorým sa preruší blanka pod jazykom, nejde o "narezávanie jazyka", ale drobný výkon, vďaka ktorému jazyk získa potrebnú pohyblivosť, a uľaví sa nielen bábätku, ale aj matke, ktorú dovtedy boleli bradavky.
Tento zákrok je pri problémoch s dojčením a diagnostikovaní skrátenej uzdičky aj v súčasnosti bežne používaný a môže zachrániť dojčenie. Nie je nadužívaný, naopak, ženy majú problém k zákroku sa dostať. O nadužívaní tohto zákroku sa začalo hovoriť v USA, ale toto neplatí u nás. Dianie v USA týkajúce sa uzdičky pod jazykom je úplne opačné ako v Českej republike či Slovenskej republike. A situácia s dojčením je v USA odlišná oproti ČR či SR. Ženy v USA vyhľadávajú zákrok bez toho, aby absolvovali laktačné poradenstvo, a bez toho, aby urobili potrebné úvodné kroky v rámci laktačného poradenstva na to, aby sa dojčenie zlepšilo a aby získali podporu v dojčení. Na rozdiel od toho laktačná poradkyňa v Českej republike a Slovenskej republike sa sústredí na poskytovanie psychickej podpory, na zvýšenie sebavedomia žien, na vytváranie podporných skupín dojčenia prakticky v každej dedine, kladie dôraz na úpravu prisatia k prsníku, na pomoc s prisávaním a polohou pri dojčení. aby sa ženy naučili poznať, kedy má dieťa záujem o dojčenie, aby ho následne dojčili podľa jeho potrieb, kedykoľvek chce, bez režimu a časovania dojčenia. Laktačné poradkyne spoločne so ženami hľadajú príčiny toho, prečo zažívajú ťažkosti s dojčením, hľadajú spôsoby ako odstrániť prekážky pre dojčenie, učia ženy, ako spoznať, či bábätko prijíma mlieko z prsníka, učia ženy striedať prsníky pri dojčení tak, aby sa navyšovala tvorba mlieka, učia ženy postupy, ako pomôcť bábätku sa prisávať a ako pomôcť bábätku, ktoré plače alebo nevie zaspať. Laktačné poradkyne učia ženy kombinovať dojčenie s nosením, spoločným spaním a ďalšími prostriedkami, ktoré dojčenie podporujú. Toto sa v USA, kde sú ženy typicky s bábätkom doma 3 – 6 týždňov po pôrode a potom sa vracajú späť do práce, nedeje. V USA navyše ženy absolvujú s bábätkom zákrok bez toho, aby sa potom následne vrátili do starostlivosti laktačnej poradkyne a kombinovali zákrok s ďalšími krokmi na zlepšenie dojčenia. Zákrok je potrebné kombinovať s tým, že sa pred ním žena naučí, ako zlepšiť dojčenie, a následne po zákroku bude pokračovať k jednotlivých krokoch vedúcich k odstráneniu ťažkostí s dojčením. Ťažkosti s dojčením sa majú najväčšiu šancu zlepšiť, keď žena robí súčasne kroky na zlepšenie prisatia, polohy, pitia bábätka z prsníka a zároveň má psychickú podporu laktačnej poradkyne. Americká pediatrická spoločnosť s názvom Americká akadémia pediatrie (AAP) vo svojich odporúčaniach z augusta 2024 uvádza, že „skrátená uzdička pod jazykom môže brániť v dojčení tým, že dieťaťu neumožňuje posunúť a zdvihnúť jazyk, aby bradavku dokázalo uchopiť a sať mlieko.“ (1)
V SR a ČR sa dojčatám vykonáva nízke percento zákrokov, ktoré sú indikované lekárom, ktorý je špecialista v danom odbore a teda je schopný posúdiť, či daný zákrok je pre dieťa potrebný. Pokiaľ dieťa nemá s dojčením problém, tak sa dojčeným deťom zákrok nevykonáva, pretože ho nepotrebujú. Nevykonáva sa zbytočne aj preto, že rodičia sú mimoriadne citliví na nepotrebné zákroky a keby sa problém s dojčením bol vyriešil inak, tak by neboli ochotní zákrok absolvovať. Ženy prídu k lekárovi na zákrok, až keď sú v koncoch a vyskúšali iné možnosti. Často skôr váhajú a prídu tak neskoro, že je už prakticky nemožné dojčenie zachrániť alebo už nemajú energiu ho zachraňovať. Lekári zákrok vykonávajú, pretože sú vzdelaní a po vyšetrení a na základe posúdenia situácie majú pádny dôvod indikovať zákrok.
Indikáciou k zákroku podľa odporúčania Americkej akadémie pediatrie je „dojčené dieťa s podozrením na symptomatickú ankyloglossiu (skrátenú uzdičku), keď sa vyskytnú bolesti bradaviek u matky, problémy so správnym prisatím alebo nedostatočné priberanie dieťaťa.“(1) Bolesti bradavky matky, problémy so správnym prisatím alebo s neprisávaním alebo nedostatočné priberanie dieťaťa sú dôvody, pre ktoré ženy laktačné poradkyne kontaktujú a pri ktorých im laktačné poradkyne okrem návrhu na vyriešenie skrátenej podjazykovej uzdičky ponúkajú širokú škálu možností, riešení a pomoci. Ide o dôvody, ktoré sú podľa APP indikáciou na zákrok. V prípade týchto problémov nie je podľa APP tento zákrok nepotrebný.
Medzi prínosy zákroku patrí to, čo je konzistentne opisované vo vedeckých štúdiách:
- Okamžité alebo postupné odstránenie bolesti bradavky a zahojenie rán na bradavkách.
- Zvýšenie príjmu materského mlieka a zvýšenie hmotnosti bábätka a zlepšenie prospievania.
- Okamžité alebo postupné zlepšenie schopnosti bábätka sa prisávať na prsník.
- Začatie dojčenia bábätiek, ktoré sa do tej doby nevedeli prisať na prsník vôbec.
- Celkové zlepšenie dojčenia pre matku aj pre dieťa.
- Pokračovanie v dojčení namiesto ukončenia dojčenia.
- Eliminácia rizík nedojčenia.
Medzi negatívne následky môže občas patriť plač bábätka, nesprávne riešené raritné krvácanie po zákroku alebo neskoré vykonanie zákroku vo veku, keď je bábätko väčšie, a zároveň problémy s dojčením dospeli do bodu, keď sa situácia s dojčením nedá ľahko a jednoducho riešiť a ženy dojčenia vzdajú, alebo u žien, ktoré spoločne so zákrokom neurobia potrebné ďalšie kroky pre úspešné dojčenie.
Zákrok nástrihu uzdičky je v prípade problémov s dojčením na mieste, lebo má potenciál byť pre dojčenie zachraňujúci. V opačnom prípade nemusí byť jednoduché situáciu so zhoršujúcim sa dojčením či bolesťami bradaviek vyriešiť a to môže viesť k použitiu umelého mlieka alebo k ukončeniu dojčenia. Dojčenie si zaslúži aj medicínske riešenia: Na misku váh je potrebné položiť vedecky zdokumentované negatívne následky a riziká nedojčenia, medzi ktoré patria podľa metaanalýzy organizácie Agency for Healthcare Research and Quality napríklad:
- Pri dojčatách je nedojčenie spojené so zvýšeným výskytom infekčných ochorení, vrátane zápalu stredného ucha, gastroenteritídy a pneumónie, rovnako ako so zvýšeným rizikom detskej obezity, diabetu 1. a 2. typu, leukémie a syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS), neurologických a kognitívnych problémov.
- Pri predčasne narodených deťoch je nedostatočný príjem materského mlieka spojený so zvýšeným rizikom nekrotizujúcej enterokolitídy (NEC).
- Dojčenie má význam pre rozvoj mozgu a vytváranie mozgových spojení, a to práve aj v centrách mozgu, ktoré majú na starosti reakciu na stres, reakcie v sociálnych situáciách, empatiu, vnímanie vzťahov s druhými ľuďmi, sociálnu interakciu, ostražitosť, strach, istotu, úzkosť, paniku či duševné zdravie ako také. Rozvoj mozgu, ktorý dojčenie podporuje, je kľúčový pre duševné zdravie dieťaťa.
- Dojčenie ako spôsob výživy aj ako spôsob starostlivosti ovplyvňuje mikróbiom v črevách – teda bakteriálne a iné zloženie v črevách, a dnes už je známe, že sídlo duševného zdravia je práve v črevách. Naše duševné zdravie má do veľkej miery na starosti práve mikrobióm. Dojčenie ovplyvňuje v tele aj zápalové procesy, pretože materské mlieko obsahuje protizápalové látky, ktoré sú významné nielen z hľadiska fyzického zdravia, ale aj duševného.
- Dojčenie môže znížiť riziko vzniku rôznych duševných porúch v neskoršom živote, vrátane depresie a úzkosti. Bezpečné pripútanosť a zdravý emocionálny vývoj v ranom detstve sú kľúčové pre prevenciu týchto problémov. Deti, ktoré sú dojčené, majú tendenciu mať lepšiu celkovú duševnú pohodu. Zdravý emocionálny základ, ktorý poskytuje dojčenie, môže prispieť k vyššiemu životnému uspokojeniu a lepšiemu zvládaniu stresu v dospelosti.
- Pri matkách je nedojčenie spojené so zvýšeným výskytom premenopauzálnej rakoviny prsníka, rakoviny vaječníkov, zachovanie hmotnostného prírastku z tehotenstva, diabetu 2. typu a metabolického syndrómu.
Vedecké zdroje:
1. Thomas J, Bunik M, Holmes A, et al; American Academy of Pediatrics, Section on Breastfeeding, Council on Quality Improvement and Patient Safety, Section on Oral Health, Committee on Fetus & Newborn, Section on Otolaryngology-Head and Neck Surgery. Identification and Management of Ankyloglossia and Its Effect on Breastfeeding in Infants: Clinical Report. Pediatrics. 2024;154(2): e2024067605
2. LeFort Y, Evans A, Livingstone V, et al; Academy of Breastfeeding Medicine. ABM Position Statement on Ankyloglossia in Breastfeeding Dyads. Breastfeed Med. 2021;16(4):278 - 281.
3. Francis DO, Krishnaswami S, McPheeters M. Treatment of ankyloglossia and breastfeeding outcomes: a systematic review. Pediatrics. 2015 Jun;135(6):e1458-66. doi: 10.1542/peds.2015-0658. Epub 2015 May 4. PMID: 25941303; PMCID: PMC9923619.
4. O'Shea JE, Foster JP, O'Donnell CP, Breathnach D, Jacobs SE, Todd DA, Davis PG. Frenotomy for tongue-tie in newborn infants. Cochrane Database Syst Rev. 2017 Mar 11;3(3):CD011065. doi: 10.1002/14651858.CD011065.pub2. PMID: 28284020; PMCID: PMC6464654.
5. Stuebe A. The risks of not breastfeeding for mothers and infants. Rev Obstet Gynecol. 2009 Fall;2(4):222-31. PMID: 20111658; PMCID: PMC2812877.
Prečítajte si aj tento náš detailný článok na tému uzdičiek.