Tornádo a dojčenie
Na konci júna 2021 našou krajinou otriasla správa o ničivom tornáde v Českej republike. MAMILA ako organizácia na podporu dojčenia na Slovensku aj v Čechách vyjadrila úprimnú sústrasť všetkým, ktorí sú postihnutí tornádom na juhu Moravy.
Ako pomôcť v čase krízy dojčiacim ženám a ich bábätkám?
Z celosvetového hľadiska existujú skúsenosti s pomocou ľuďom v čase humanitárnych kríz – či už z Haity, Filipín alebo Japonska alebo pri migračnej kríze v Európe – z ktorých vyplýva, aké dôležité je zachovanie alebo obnovenie dojčenia v čase prírodných alebo ľudských katastrof. Je možné, že sa nad tým nikto ani len nezamyslí, ale práve takéto situácie často vedú k tomu, že sú na umelú výživu prevádzané aj deti, ktoré by naďalej mohli byť dojčené.
UNICEF, WHO ako aj UNHCR vydali usmernenia pre pomoc vo výžive detí 0 - 23 mesiacov v čase prírodných katastrof a humanitárnych kríz, akou je táto aktuálna s tornádom. UNHCR vydalo pre tieto udalosti jednoduché odporúčania pre pomoc matkám a malým deťom, ktoré sa týkajú výživy s ohľadom na ochranu dojčiacich matiek a ich dojčených detí.
Ženy, ktoré v postihnutej oblasti výlučne či čiastočne dojčia, práve v tejto chvíli potrebujú pomoc a podporu tak, aby mohli i v čase stresu či vyčerpania ďalej nadojčiť svoje deti, pretože dojčenie je v tejto situácii najbezpečnejší spôsob kŕmenia malých detí, predstavuje ochranu zdravia detí pred infekciami, pred ochorenia tráviaceho traktu či dýchacích ciest a je to dlhodobo udržateľný spôsob kŕmenia a starostlivosti o ne.
Podpora dojčenia v čase prírodných katastrof je dôležitá preto, že:
- Ide o bezpečný spôsob kŕmenia bábätiek a detí.
- Nehrozí používanie kontaminovanej vody na prípravu umelej výživy.
- Nie je potrebné sterilizovať fľašky či iné pomôcky v čase výpadku prúdu či komplikovaného prístupu k pitnej vode.
- Nie je potrebné ohrievať umelé mlieko, keď nie sú dostupné energie.
- Nie je potrebné spoliehať sa na dodávky umelého mlieka, ktoré môžu meškať alebo nebyť realizované.
- Firmy vyrábajúce umelú výživu v takomto čase využívajú situáciu na propagáciu umelej výživy a umelé mlieko býva jedným z prvých „darov“, ktoré sa zasielajú na miesta prírodných katastrof a tieto „dary“ spôsobujú, že aj ženy, ktoré dovtedy dojčili, začínajú používať darované umelé mlieko.
Rodinám, ktoré na miestach postihnutých tornádom potrebovali pomoc, sme v MAMILE poskytli možnosť bezplatnej návštevy profesionálnych laktačných poradkýň z nášho zoznamu.
V takomto čase je potrebné pomôcť a postarať o množstvo aspektov v rýchlom čase a jedným z nich je aj podpora dojčenia v čase prírodných katastrof či humanitárnych kríz.