Reakcia MAMILY na článok v českých Hospodářských novinách

Dňa 17. 2. 2024 publikovali české Hospodářské noviny článok, ktorý sa zaoberal užívaním byliniek pri podpore dojčenia. Článok opomína to, že spolu s ostatnými krokmi pomoci pri dojčení predstavuje užívanie byliniek záchranu pre dojčenie a umožňuje dojčiť ženám, ktoré by inak dojčenie ukončili.

Laktačné poradkyne MAMILY prinášajú ženám komplexné riešenie problémov s dojčením a v prvom rade riešia príčinu a zlepšujú jednotlivé aspekty dojčenia. Ukazujú ženám celú škálu stratégií, ako zlepšiť dojčenie, prakticky im pomáhajú s dosiahnutím správneho prisatia tak, aby bábätko mohlo získavať viac mlieka a ponúkajú ženám opatrenia pomáhajú pri dojčení. Použitie byliniek je iba malým percentom riešenia situácií, keď je potrebné zlepšiť dojčenie. Dávkovanie senovky, benediktu či iných prostriedkov sa na rozdiel od článku nedá hodnotiť podľa počtu kapsulí, ktoré žena užíva. V MAMILE radíme ohľadne byliniek podľa ich obsahu v miligramoch, pretože to je rozhodujúce pre správne dávkovanie. A pri rôznych výrobcoch môže tým pádom ísť o malé množstvo kapsulí, kým pri iných o iný počet kapsulí. Dávkovanie sa odvodzuje od autoritatívnych zdrojov, ako je napríklad monografia od Blumenthala, ktorá obsahuje klinické dáta od WHO, klinické štúdie ako aj podrobné informácie o jednotlivých bylinkách. Ak niekto hodnotí dávkovanie ako „vysoké“ či "nadmerné" alebo „nízke“ a hovorí o počte kapsulí, tak nemá dostatok informácií o tom, aké dávky v miligramoch sa odporúčajú a prečo. V kapsuliach rôznych firiem sa môžu nachádzať rozličné množstvo miligramov danej bylinky. V MAMILE si dávame záležať na tom, aby v rámci individuálneho poradenstva žena získala zručnosti pri dojčení a širokú škálu krokov, ktoré sú potrebné na zlepšenie jej situácie s dojčením. Senovku a benedikt ženy v miligramoch užívajú v dávkach, ktoré sú normálne na to, aby mali potrebný pozitívny účinok na zlepšenie situácie s dojčením. Vďaka tomu sa tisíce žien vyhnúť používaniu umelého mlieka a jeho rizikám.

Pár faktov o bylinkách používaných pri pomoci ženám s dojčením:

1) Pri dojčení sa na zvýšenie prísunu materského mlieka bábätku (neprospievajúce bábätko, nepriberajúce bábätko, bábätko, ktoré nezískava dostatok mlieka) využíva na celom svete množstvo byliniek. Sú používané mnoho storočí a v množstve krajín, vrátane Slovenska, Grécka, Egypta, Indie a mnohých európskych aj ázijských krajín a patria medzi ne napríklad: senovka grécka, benedikt lekársky, moringa olejodarná, atď.

2) Senovka grécka je bylinka, ktorá sa bežne používa nielen ako korenie, ale aj ako potravina, pretože patrí medzi strukoviny. Sú národy, ktoré jedia mnohonásobne väčšie množstvá senovky ako súčasť jedla či priamo jedlo, než to množstvo, ktoré užívajú ženy pri zvyšovaní tvorby mlieka. Senovka obsahuje významné množstvo bielkovín ako aj minerálov a vitamínov. 

3) Jedna dávka senovky, ktorú laktačné poradkyne MAMILY odporúčajú, predstavuje malú čajovú lyžičku. Žiadne "nadmerné" či "vysoké" množstvo. Takéto množstvo by sa v kuchyni mnohých národov použilo pri jedle úplne bežne. 

4) Rovnako moringa sa v mnohých krajinách používa nielen ako jedlo, ale aj ako potravina, ktorá je určená ľuďom, ktorí trpia podvýživou či potrebujú zlepšiť svoj výživový status. Ako jedlo sa používa v omnoho väčších množstvách, ako sa dávkuje pri zvyšovaní tvorby mlieka počas dojčenia.

5) Tu sú príklady štúdií, v ktorých sa používala senovka vo vyšších či rovnakých množstvách, ako ju používajú ženy na zvyšovanie tvorby mlieka:

V tejto štúdii užívali senovku ženy, ktorým sa bábätká narodili predčasne, a to v dávke 1725 mg trikrát denne:
Reeder C, Legrand A, O’Conner-Von SK. The effect of fenugreek on milk production and prolactin levels in mothers of premature infants. Clin Lact (Amarillo). 2013;4:159–65.
V tejto štúdii podávali senovku v dávke 7,5 gramu (nie "miligramu) trikrát denne (plus čierny čaj): 
Ghasemi V, Kheirkhah M, Vahedi M. The effect of herbal tea containing fenugreek seed on the signs of breast milk sufficiency in Iranian girl infants. Iran Red Crescent Med J. 2015;17:e21848.
Táto štúdia síce skúma senovku buď s medom alebo bez medu, ale dávka, ktorú používajú, je 30 kvapiek trikrát denne, pričom 1 ml je 8,4 g senovky: 
Simbar M, Nazarpour S, Mojab F, Kholosi Badr F, Khorrami M, Jafari Torkamani Z, Alavi-Majd H. A Comparative Study on the Effects of "Honey and Fenugreek" with "Fenugreek" on the Breastfeeding Success: A Randomized Trial. Evid Based Complement Alternat Med. 2022 Jun 23;2022:6048280. doi: 10.1155/2022/6048280. PMID: 35783511; PMCID: PMC9246572.

6) Keďže pri senovke či moringe ide o potraviny, ktoré sa bežne konzumujú v jedle či priamo ako jedlo a ktoré navyše ľudia používajú na zlepšenie stavov, ako je diabetes či fungovanie pečene, nie je dôvod vyvolávať strach ohľadne vedľajších účinkov, ktoré dezinterpretujú ich využitie a účinky. 

7) Vzhľadom na to, že u nás sa ako jedlo či korenie využíva senovka alebo moringa v menšom rozsahu, sú aj alergické reakcie na ich konzumáciu málo obvyklé. Užívanie týchto prípravkov v nižšom či väčšom množstve nemá priamy súvis s pravdepodobnosťou alergickej reakcie.

8) Bylinky používané na zvyšovanie tvorby mlieka sa zvyknú užívať na zlepšenie trávenia a zmiernenie tráviacich ťažkostí. Ak ženy hovoria o tráviacich problémoch, ide s najväčšou pravdepodobnosťou o to, že bylinky je najpríjemnejšie užívať po jedle alebo s jedlom (pretože majú výraznú chuť) a zapiť dostatočným množstvom vody.

9) Ak majú ženy otázky k užívaniu byliniek alebo ich pôsobeniu, dávkovaniu či ich účinkom, laktačné poradkyne MAMILY ich so svojimi klientkami rady skonzultujú a prípadne dajú ďalšie odporúčania podľa konkrétnej situácie.

Čítajte ďalej:
1. Prečítajte si aj našu reakciu na článok v slovenských novinách SME na tému byliniek v laktačnom poradenstve.

2.  Odpovědi na dotazy o bylinkách na zvyšovaní tvorby mléka

3. Základné informácie o použití byliniek pri zvyšovaní tvorby mlieka

Kde nájdete zoznam vedeckých štúdií: 
https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Médiá a dojčenie > Reakcia na článok v Hospodářských novinách (ČR)