Dojčenie mimo domu: Plavčíkovi v Kováčovej sa nepáčilo dojčenie pri bazéne
Silvia nám poslala tento email:
"Píšem vám svoju nemilú skúsenosť z dnešného popoludnia (štvrtok, 2. 1. 2020) strávenom v Holidaypark Kováčová pri Zvolene. Pri príchode ku bazénu nás prekvapilo množstvo návštevníkov - mňa, môjho manžela, moju mamu a omnoho viac nášho 3 a pol ročného syna a ročnú dcéru. Pri vstupe do bazéna začala znenazdajky chrliť vodu vodná tryska umiestnená hneď pri schodoch, na čo sa obe deti veľmi zľakli. Mladšia dcérka šla hneď do úzkosti a náhleho plaču. Držala som ju pevne v náručí zatiaľ čo manžel objímal vo vode nášho syna. Jeho sme hneď rozveselili v detskom bazéne, ktorý bol blízko, zatiaľ čo dcérka bolo veľmi preľaknutá tým množstvom ľudí - držala sa ma ako kliešť. Postávajúc s manželom vo vode pri kraji bazéna som jej automaticky v dvojdielnych plavkách ponúkla prsník, aby sa upokojila a zároveň si zvykla na vodu, s nadšením ho sala a sledovala okolie. Ja zatiaľ moju mamu so synom v detskom bazéne. Po chvíli sa manžel vybral zrelaxovať do termálneho bazéna vonku, zatiaľ čo ja som sa s dcérou stále prisatou presunula z veľkého bazéna ku detskému, aby sa mohla aj ona hrať vo vode so svojim starším bratom. Na okraji bazéna sa v okamihu dodojčila a začala sa hrať v malej vode. V tom ku nám namieril plavčík (vyšší, mohutnej postavy bez vlasov) a idúc okolo mi uštedril nemilé upozornenie v znení, že sa dojčí na lehátku a nie v bazéne a či som normálna. Nezastavil sa pri nás, len si to ku nám namieril, naklonil sa pri tomto upozornení, aby sme ho dobre počuli a pokračoval ďalej tam, kam mal namierené. Jeho tón hlasu bol veľmi arogantný a opovržlivý. Na jeho upozornenie som mu stihla len do jeho odchádzajúceho chrbta nahlas povedať, že sa dojčí kdekoľvek (teda aj vo vode, či už v umelom bazéne alebo na prírodnej vode). Nemalo význam za ním ísť a vykomunikovať si to s ním, ani počas celého zvyšku našej 2-hodinovej návštevy bazénov. Náš úmysel bol užiť si s deťmi vodu a nie sa tam handrkovať s nejakým arogantným plavčíkom, ktorý by rozumné a vedecké argumenty zjavne nepochopil a k tomu som sa nechcela týmto rozčuľovať a znechutiť si zvyšok pobytu. Musím však podotknúť, keď povedal, že sa dojčí na lehátku a nie v bazéne, tak ukázal rukou na ležadlá v rohu pri detskom kútiku, kde pred chvíľou dojčila iná mamička svoje dieťa. Malo to znamenať, že sa smie dojčil len na ležadlách, to znamená v nejakom vyhnanstve a nikde inde? Za mňa je táto skúsenosť veľkým mínusom pre toto rekreačné stredisko! Dojčenie je predsa norma, spôsob starostlivosti o dieťa, nástroj ako ho upokojiť kdekoľvek a kedykoľvek, nielen dať mu mlieko z dojčenskej fľaše. Nie je to o exhibícii ani o vystavovaní svojho nahého poprsia."
Dojčenie pri bazéne nie je problém. Dojčené dieťa nerozlišuje miesta na dojčenie na "správne" či "nesprávne". Z hľadiska hygieny dojčenie nie je problém, bradavka, ktorá strieka mlieko, ho strieka v zadnej časti úst bábätka a bábätko mlieko následne prehĺta. Navyše napríklad dojčené aj nedojčené bábätká môžu pri plávaní v bazéne grckať trochu mlieka (materského alebo umelého) alebo vypľúvať sliny, čo nikto nerieši.
Dojčenie patrí nielen do kostola, ale aj do banky, či reštaurácie
Dojčiaca žena ročného dieťaťa zažila v apríli 2019 situáciu, keď ju počas dojčenia v pražskej banke ochrankár vyzval, aby prestala dojčiť a musela z banky odísť a nadojčila bábätko vonku na lavičke. K zlyhaniu ochrankára ako jednotlivca môže dôjsť, ale prečítajte si ako neadekvátne zareagovala banka vo svojom vyjadrení.
So ženou, ktorá dojčila v banke sme nakoniec priniesli aj rozhovor. Vedeli ste, že je Slovenka?
Nielen v banke môžu naraziť dojčiace ženy na nepochopenie. O pár dní neskôr sa podobná situácia stala Lívii Handlovičovej (34) z Bratislavy pri dojčení jej dcérky v jednej petržalskej reštaurácii. Domnievali sme sa, že išlo o zlyhanie jednotlivca či nevhodne zvolenú komunikáciu zo strany personálu reštaurácie. Avšak dostali sme reakciu reštaurácie, ktorá nám mimoriadne prekvapila. Nie, nejde o zlyhanie jednotlivca, ide o systémové nesprávne nastavenie zo strany vedenia reštaurácie, ktorá dokonca súhlasí s tým, že na dojčené bábätko „nie je príjemný pohľad pri konzumácii jedla“. Reštaurácia navyše potvrdila, že „vždy pristúpi k tomu, že kojacu matku upozorní“.
V lete 2019 si ochrankár katedrály Sv. Víta v Prahe spolu so sexuológom Radimom Uzlom myslia, že v kostole sa dojčiť nemá a ochrankár odtiaľ vyhnal kanadskú turistku Marianne Drouin, ktorej dieťatko sa z dôvodu časového posunu a nového prostredia potrebovalo dojčiť. Žeby všetci slávni umelci, ktorí v kostoloch maľovali fresky dojčiacich Madon, mali svoje maľby vyniesť z kostola von?Alebo by mal pápež zmeniť názor na to, keď povzbudzoval ženy, aby pri krste v kostole dojčili svoje deti?
Ženy nedojčia na verejnosti, dojčia jednoducho aj mimo domu
Ženy nechodia zámerne dojčiť na verejnosť. Nedojčia pre to, aby ich iní videli. Ženy len nemôžu byť niekoľko rokov zavreté doma. A tak chodia von, mimo domu. A dojčenie im dáva flexibilitu a môžu dieťa nadojčiť aj mimo domu. Verejnosť k tomu vôbec nepotrebujú. A tak zavádzame nový pojem, ktorý nahrádza nepochopený výraz "dojčenie na verejnosti". Dojčenie mimo domu. Len tak, bez verejnosti.
Podpora dojčenia znamená aj podporu dojčenia mimo domu
MAMILA ako organizácia podporujúca dojčenie rovnako ako Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje právo žien dojčiť mimo domu za jeden z predpokladov pre vytváranie podmienok pre úspešné dojčenie. Ak sa ženy majú obávať, či dojčiace sa bábätko niekomu nebude „príjemné“ a majú dojčenie organizovať podľa toho, aby náhodou niekoho neurazili, tak to kladie prekážku pre to, aby dojčenie mohlo fungovať ako automatický spôsob starostlivosti o bábätká a deti.
Deti sa nedojčia podľa hodiniek, dojčenie sa nedá naplánovať a navyše hlavným dôvodom, pre ktorý sa deti dojčia nie je ani tak hlad či smäd, ale potreba prekonať strach a neistotu z neznámeho priestoru či situácií. Dojčenie sa viaže na matkinu prítomnosť, nie na miesto, kde sa matka s dieťaťom nachádzajú.
Nie je potrebné z dojčenia mimo domu robiť vedu, úplne stačí, keď ho budeme považovať zo také normálne, že si ho nebudeme všímať alebo ho komentovať.
Dojčí alebo nedojčí celá spoločnosť. A ak spoločnosť považuje dojčiace sa bábätko za nepríjemnosť alebo za niečo, čo sa má odohrávať na stanovenom mieste, tak sa to odráža na skutočnosti, že už v 6 mesiacoch veku dieťatka je na Slovensku dojčená len asi polovica detí. A že po 6 mesiacoch prestáva dojčiť stále viac žien.
Toto všetko platí i o dojčení na plavárňach či kúpaliskách.