Nechajte nás dojčiť, prosím

Matky z celého Slovenska nám začiatkom júna 2016 zaslali stovky rozhorčených emailov ohľadne zavádzajúcich tvrdení o dojčení, ktoré v televíznych správach zazneli pred pár dňami. Priniesli sme vám náš otvorený list pre MUDr. Šimovičovú a TV Markíza.

Otvorený list – reakcia na vystúpenie MUDr. Šimovičovej v hlavných správach TV Markíza o 19:00 dňa 3. júna 2016

Vážená pani doktorka Šimovičová a redakcia TV Markíza,

matky z celého Slovenska nám od včerajšieho večera zaslali stovky rozhorčených emailov ohľadne zavádzajúcich tvrdení, ktoré v správach zazneli, a týkali sa okrem iného toho, že dojčenie po 2. roku života už nie je výživa, že odporúčanie WHO dojčiť aj 2 roky a potom ďalej sa týka rozvojových krajín, a že matky, ktoré dlhú dobu dojčia, ukájajú (doslova!) seba a svoje dieťa, a to všetko spolu s odsúdením dojčenia mimo domu. Takéto tvrdenia majú potenciál ovplyvniť spoločnosť negatívne voči dojčeniu a odradiť aj úspešne dojčiace matky od toho, aby v dojčení pokračovali. Je smutné, že tieto výroky prichádzajú v čase, keď WHO kritizovala Slovenskú republiku za nedostatok legislatívy na ochranu dojčenia.

Dojčenie je počas celého obdobia jeho trvania výživa. Materské mlieko nestále obsahuje viac ako 1000 jedinečných látok; ani nehovoriac o imunitných látkach a protilátkach a o kmeňových bunkách v ňom; o látkach v materskom mlieku, ktoré zabíjajú rakovinové bunky; o lyzozýme a o laktoferíne, ktorých množstvo po 18. mesiaci stúpa, aby chránili zdravie dieťaťa; o bradykiníne, ktorý dieťaťu pomáha od bolesti.... ten zoznam je dlhý a každá kvapka materského mlieka ho obsahuje. A pre toto všetko: Nechajte nás dojčiť, prosím.

Dojčenie je však viac ako výživa. Je to ochrana zdravia dieťa a dokonca ochrana zdravia žien. Dojčenie zohráva pre ženy významnú pozitívnu úlohu z hľadiska rakoviny prsníka, rakoviny vaječníkov, rakoviny endometria, obezity a množstva ďalších ochorení. Ako ženy sa chceme dojčením chrániť čo najdlhšie. Nechajte nás dojčiť, prosím.

Dojčenie znamená množstvo ušetrených finančných prostriedkov v zdravotníctve a veľa ušetrených hospitalizácií. Toto dávame spoločnosti ako dar, nechajte nás dojčiť, prosím.

Svetová zdravotnícka organizácia pri odporúčaní dojčiť deti aj po 2. roku veku nerozlišuje medzi rozvojovými a rozvinutými krajinami, pretože dojčenie patrí všetkým matkám a deťom sveta; tak sa niekedy pristavte pri dojčenom dieťati a dojčiacej matke, spýtajte sa ich, čo všetko dojčenie pre nich znamená, a zatiaľ nás nechajte dojčiť, prosím.

Ak si predstavujete, že sa matka a dieťa dojčením ukájajú, tak zmeňte tento výraz na pochvalu pre matky a začnite vnímať dojčenie ako budovanie vzácneho vzťahu a nás nechajte dojčiť, prosím.

Ak Vám prekáža spokojný úsmev dojčeného dieťa, ktoré už nie je maličké bábätko, skúste sa usmiať tiež a nechajte nás dojčiť, prosím.

Ak nedokážete zniesť pohľad na dojčiacu matku mimo domu, hoci je to základné ľudské právo, odvráťte zrak, pozerajte sa inde, ale nechajte nás dojčiť, prosím.

Sme ženy, ktoré dojčíme s ľahkosťou, i ženy, ktoré sme si dojčenie v slzách vybojovali. Nechajte nás dojčiť, prosím.

Vaše dojčiace matky a ich dojčené deti

a

o. z. MAMILA

P. S. Redakciu TV Markíza týmto prosíme o možnosť vystúpiť v rovnakej relácii a poukázať na fakty, ktoré sme uviedli v tomto liste.
Pri dojčení sú dôležité vedecké fakty, príďte si ich vypočuť z úst svetového experta Dr. Nilsa Bergmana na konferenciu ktorú o. z. MAMILA zorganizovala v roku 2016.

Na Facebooku sa môžete pridať k našej iniciatíve Nechajte nás dojčiť, prosím, a vyjadriť tak svoju podporu matkám, ktoré chcú pokračovať v dojčení. V priebehu pár hodín sa k tejto výzve pridali stovky ľudí.

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Nechajte nás dojčiť, prosím