Jamie Oliver o dojčení
Slávny britský kuchár a propagátor zdravej výživy, Jamie Oliver, obrátil v marci 2016 svoju pozornosť na dojčenie. Upozornil na to, že Veľká Británia má „problémy s dojčením“. Dojčenie je podľa neho základom pre to, aby deti boli zdravé.
V rozhovore pre rozhlasovú stanicu LBC povedal, že dojčenie by pomohlo znížiť počet ochorení a obezity a súčasne by znížilo počty matiek, ktoré ochorejú na rakovinu prsníka: „Musíme povzbudzovať matky v Británii, aby dojčili viac a kdekoľvek chcú. Dojčenie je prirodzené – je jednoduché, pohodlné, poskytuje množstvo výživných látok, je lepšie, je zadarmo.“
Reakcia na tieto vyjadrenia však bola opačná, ako očakával
V oblasti dojčenia panuje veľmi veľa sklamania a nenaplnených túžob po úspešnom dojčení – matky sa stretávajú s prekážkami, ktoré sa javia ako neprekonateľné. Toto matky, ktoré pôvodne chceli dojčiť, často vyjadrujú slovami „nemohla som dojčiť“. Väčšina matiek dojčiť chce a vstupuje do materstva s tým, že chce dať svojmu dieťaťu „to najlepšie“. Matky by rady dojčili prirodzene, jednoducho a pohodlne. To, s čím nepočítajú, je množstvo prekážok pre to, aby dojčenie skutočne bolo prirodzené a jednoduché.
Po pôrode veľká väčšina matiek nedostane pomoc a podporu na to, aby mohli s bábätkom byť v kontakte koža na kožu, aby dokázali rozpoznať pitie bábätka ako si byť isté, či bolo pitie dostatočne výdatné a ako pomôcť bábätku získať viac mlieka, či upraviť prisatie tak, aby dojčenie nebolelo. Z nášho prieskumu (do ktorého sa ešte stále môžete zapojiť) o podpore dojčenia v nemocniciach na Slovensku vyplynulo, že nemocnice nespĺňajú ani základné podmienky týkajúce sa pomoci a podpory dojčenia. Dnes sa ženám kladie pri dojčení toľko prekážok, že by sme sa skôr mohli čudovať: „Ako to, že niektoré matky dojčia?“
A pobytom v pôrodnici sa to nekončí. Dojčenie negatívne ovplyvňuje aj to, čo matka o dojčení počúva od svojho okolia. Ženy dnes nemajú vzor v predchádzajúcej generácii, pretože ich matky väčšinou nedojčili. S tým ide ruka v ruke to, že vo svojom okolí nenachádzajú pre dojčenie podporu, pomoc ani pochopenie – to všetko sa ženám po pôrode kedysi vždy dostávalo. Namiesto toho počúvajú, že plač znamená, že ich mlieko je slabé, alebo naopak, že dieťa dojčia príliš často, že mu majú dať cumlík, že ho nemajú toľko nosiť na rukách.
Drvivá väčšina matiek tak vstupuje do materstva s obrovskou túžbou dojčiť a narazí na prekážky, ktoré nedokáže riešiť. A navyše – tieto matky dostávajú z okolia posolstvo, že „sa mali viac snažiť“, pretože okolie často netuší, čím všetkých si daná matka prešla. Bez správnej a účinnej pomoci nemá podpora dojčenia praktický efekt, práve naopak, oživuje pocity viny u matiek, ktoré veľmi dojčiť chceli a nepodarilo sa to. Podporovať dojčenie a neponúknuť možnosť, ako prekonať problémy s dojčením, spôsobuje búrlivú reakciu nespokojnosti a slovných súbojov tak, ako to zažil v roku 2016 kuchár Jamie Oliver, ktorý sa krátko na to ospravedlnil matkám za svoje výroky a vyhlásil, že kampaň za dojčenie už robiť neplánuje: „Rozumiem tomu, že dojčenie nie je vždy jednoduché a v niektorých prípadoch ani možné. Chcel som len podporiť ženy, ktoré chcú dojčiť a uľahčiť im to.“
O. z. MAMILA aktívne pomáha matkám napĺňať túžbu dojčiť tým, že má know-how, vďaka ktoré je možné prakticky a účinne pomôcť s dojčením množstvu žien. Pomôžte nám v týchto aktivitách pokračovať, venujte MAMILE 2 % z daní alebo nás podporte prostredníctvom portálu: https://mamila.darujme.sk/447/. Ďakujeme!