James McKenna o "dobrých" bábätkách a o tom, či manipulujú s rodičmi
Obávate sa, či bábätko reagovaním na jeho plač nerozmaznáte? Riešite pripomienky rodiny alebo priateľov? Svetový expert na spánok James McKenna z University of Notre Dame v USA vás povzbudí a podporí, keď vysvetľuje:
„Bábätká rodičmi nemanipulujú. Nemajú ešte dostatočne vyvinutý mozog, nerobia nič naschvál. Najviac zo všetkého ich správanie riadia gény a ony samy majú nad svojím správaním málo kontroly. Počas prvých mesiacov života sa bábätká ničoho „nedožadujú“, majú len „potreby“. Napĺňaním ich potrieb ich nerozmaznávame. Pamätajte na to, že bábätká sú z hľadiska spánku len „obeťou“ svojho správania tak isto ako my, rodičia.
Aby rodičia boli spokojní, je kľúčové, aby neprijímali to, čo im ostatní hovoria, že majú robiť. Naopak, majú byť otvorení tomu, ako sa dynamika v rodine vyvinie, a využívať riešenie v danej situácii fungujú. Snažte sa neposudzovať spánok novorodencov. Nespájajte si predstavy o prespaní celej noci s predstavou, že bábätko je „dobré“ alebo s „dobrým správaním“. Nemyslite si, že „dobré deti“ prespia noc. Najhoršia predstava, ktorú rodičom naša kultúra ponúka, je myšlienka „dobrého dieťaťa“."
Prečítajte si aj ďalšie naše články venované spánku a nočnému dojčeniu:
- Zaspávanie na prsníku, dojčenie a spánok
- Nočné dojčenie
- "Spánková regresia" a skutočná biológia spánku dojčiat
- Kniha Každé dieťa sa vie naučiť spať
- Vyplakanie
- Odkedy majú bábätká spať samy?
- Prečo spia bábätká inak, ako sme si predstavovali?