Dojčenie dvojičiek

Dvojčatá i trojčatá môžu byť dojčené a je možné ich dojčiť výlučne bez dokrmovania. Z pohľadu dojčenia ide o rovnaké kroky ako pri jednom bábätku. Tvorba mlieka dokáže pokryť ich potreby. Organizmus ženy je z hľadiska dojčenia pripravený na možnosť, že sa narodia dvojčatá.

Čo môžete urobiť, aby ste sa na príchod dvojčiat pripravili z hľadiska dojčenia?

Je ideálne, ak sa dvojčatá narodia vaginálne. Existuje však i pravdepodobnosť, že narodia sa cisárskym rezom. Preto je dobré pripraviť sa na obe možnosti a v oboch prípadoch sa dohodnúť v nemocnici na kontakte koža na kožu bezprostredne po narodení bábätiek. Bábätká si môžete položiť nahé na hrudník ihneď po narodení každého z nich a umožniť im, aby sa prisali na prsník a pili materské mlieko. Kontakt koža na kožu je mimoriadne dôležitý aj v prípade cisárskeho rezu a môže sa uskutočniť priamo na pôrodnej sále.

V prípade pôrodu trojčiat môže byť praktické riešenie, aby ste na začiatku boli v kontakte koža na kožu so všetkými bábätkami, potom si položili na svoj hrudník dve bábätká, nechali ich dojčiť sa a aby zatiaľ tretie bábätko bolo v kontakte koža na kožu s vaším partnerom. Ten si následne vezme do kontaktu koža na kožu jedno z bábätiek, ktoré dopilo na prsníku, a podá vám tretie bábätko. V prípade narodenia trojčiat (a pravdepodobne aj dvojčiat) môže byť užitočné nachystať si zásobu materského mlieka už pred pôrodom vďaka prenatálnemu odstriekavaniu mlieka. Ak je pôrod trojčiat vyvolávaný alebo je naplánovaný cisársky rez niekoľko týždňov pred termínom pôrodu, s odstriekavaním mlieka začnite 4 týždne pred plánovaným cisárskym rezom či vyvolávaným pôrodom. Odstriekané mlieko si môžete zamraziť v malých skúmavkách a priniesť so sebou do pôrodnice.

V prípade dvojčiat i trojčiat sa snažte zaujímať aj o situáciu, keď sa bábätká narodia o čosi skôr. Pre predčasne narodené bábätká je kontakt koža na kožu ešte dôležitejší. Predčasne narodené bábätká môžu byť dojčené, nepotrebujú sa naučiť piť z fľašky a dojčenie nie je závislé od toho, že bábätká majú nižšiu hmotnosť. Prečítajte si aj naše články o žltačke a hypoglykémii, aby ste vedeli, ako udržať dojčenie v týchto situáciách.

Začiatky dojčenia

Aby tvorba mlieka pokrývala potreby dvojčiat či trojčiat, je dôležité, aby bábätká dostali príležitosť dojčiť sa bezprostredne po pôrode a aby pili materské mlieko. Prvá hodina a následné hodiny po pôrode sú kritické pre celkovú tvorbu mlieka.

V prípade, že nemáte možnosť byť so svojimi bábätkami ihneď po narodení alebo sa nedojčia, začnite s ručným odstriekavaním materského mlieka čo najskôr, ideálne v prvej hodine po narodení. V prípade, že bábätká nemáte pri sebe a nie sú dojčené, sústreďte sa na časté a výdatné odstriekavanie hneď od narodenia a potom aspoň 8-krát denne 20 minút z každého prsníka. Nevynechajte prvé hodiny či prvé dni – práve počas týchto dní je dôležité vyprázdňovať prsníky odstriekavaním. Zároveň tak budete mať pre prípad potreby k dispozícii svoje materské mlieko, ktorým môžu byť bábätká kŕmené.

Laktačná poradkyňa MAMILY vám ukáže:

  • Rozličné polohy pri dojčení dvojčiat či trojčiat
  • Správne prisatie
  • Stláčanie prsníka
  • Ako poznať, že bábätká pijú mlieko z prsníka

Dojčiť všetky bábätká naraz alebo každé osobitne?

Z hľadiska šetrenia času je výhodné dojčiť dve bábätká spoločne. Zo začiatku vám však môže pomôcť, ak najprv budete dojčiť jedno bábätko a nadobudnete istotu pri prisávaní a nájdete si pohodlnú polohu. Potom vyskúšajte dojčiť dve bábätká spoločne. Môže vám pomôcť, ak si pri dojčení bábätká dáte do šatky alebo si nájdete vhodný vankúš, aby ste získali oporu pre chrbát a svoje ruky. Je praktické naučiť sa dojčiť bábätká poležiačky aj posediačky. Niektoré matky dvojčiat v prvých týždňoch dojčia v polosede v noci a chrbát si vypodložia vankúšmi, aby mohli popri dojčení spať.

Ak máte trojčatá, dojčite najprv dve bábätká spoločne a keď je jedno nadojčené, nadojčite tretie. Pri dojčení tretieho bábätka využívajte stláčanie prsníka a prsníky vystriedajte. Logistika dojčenia dvojčiat a trojčiat môže byť vyčerpávajúca a náročná. Skúste si na prvé týždne zabezpečiť pomoc. Pre pomoc hľadajte ľudí, ktorí vás v dojčení podporia, pomôžu vám bábätká uspávať a upokojovať bez použitia fľašky či cumlíka a budú súhlasiť s vaším prístupom k starostlivosti o bábätká. V prvých dňoch vám laktačná poradkyňa MAMILY môže pomôcť nájsť polohy a spôsoby dojčenia, ktoré vám budú fungovať. Z praktického hľadiska vám môže pomôcť používanie šatky alebo nosičov.

Má mať každé bábätko „svoj“ prsník?

Niekedy majú pri dojčení bábätká každé „svoj“ prsník a sú spokojné. Pri dojčení dvojčiat môže byť výhodné vystriedať prsníky, z ktorých sa bábätká dojčia, aj v rámci jedného dojčenia alebo aspoň pri ďalšom dojčení. Dojčenie každého bábätka z oboch prsníkov môže pomôcť, aby vypilo viac mlieka. Taktiež im to dáva rozličné podnety a stimuláciu na oboch stranách matkinho tela.

Je bežné, že sa matkám tvorí odlišné množstvo mlieka v jednom a druhom prsníku. Pri striedaní bábätiek na prsníkoch dostane každé bábätko šancu vypiť dostatočné množstvo mlieka. Napriek tomu, že bábätká už v rámci jedného dojčenia nepijú z prsníka, keď ich vymeníte, je pravdepodobné, že budú opäť piť.

Pri trojčatách môžete mať cieľ mať dostatok času na to, aby sa všetky bábätká stihli na prsníkoch nadojčiť. Ak je to možné, skúste zabezpečiť, aby jedno z bábätiek nezostávalo na dojčenie vždy posledné a aby každé bábätko mala šancu byť niekedy v prvej dvojici, ktorá sa dojčí.

Bolo by jednoduchšie, ak by niekedy niekto iný nakŕmil niektoré z bábätiek fľašou?

Je pochopiteľné, že pri dvoch či troch bábätkách, bojujete o každú minútu času. Podanie fľašky napríklad na to, aby ste sa mohli v noci vyspať, sa môže javiť ako pomoc, hoci z dlhodobého hľadiska to môže znamenať:

  • horšie prisávanie
  • bolestivé bradavky
  • nepríjemné pocity pri dojčení
  • zníženie tvorby mlieka
  • ťažkosti s dojčením
  • odmietanie prsníka
  • nižší príjem materského mlieka

Tieto prejavy nemusia byť zrejmé okamžite, môžu byť určité obdobie nenápadné alebo si ich človek nemusí spájať so skutočnosťou, že bábätká napríklad raz za deň dostávajú fľašku. Podobný efekt má aj používanie cumlíka.

Máte nárok na spánok aj na pomoc. Pomocníkom prideľte všetky ostatné úlohy okrem kŕmenia. Pomocníci vám môžu pomôcť po nadojčení bábätká prebaliť, uspať, upokojiť, zabaviť alebo sa s nimi zahrať. Pomocníci vám môžu pomôcť s domácnosťou či varením.

Výlučné dojčenie sa týka prvých 6 mesiacov, potom začnú bábätká jesť jedlo a budete môcť dojčiť a popri tom ich budú môcť vaši pomocníci kŕmiť jedlom a dávať im piť z otvoreného pohárika.

Fľaša nie je jediný prostriedok na kŕmenie bábätiek mimo prsníka. Napríklad pri kŕmení pohárikom je možné nakŕmiť aj predčasne narodené bábätká a vyhnúť sa tomu, aby bábätká dostali do úst cumlík z fľašky, z ktorého bábätká sajú inak ako na prsníku.

Pretože dvojčiatka sa často rodia cisárskym rezom, prečítajte si aj tento materiál:

Dojčenie po cisárskom reze - skutočný príbeh

Prečítajte si aj tieto príbehy žien, ktoré dojčili dvojčatá:

Môj príbeh o dojčení dvojčiat

D(V)OJČENIE vs. TRIO-TANDEM (Príbeh dojčenia dvojičiek a tandemového dojčenia v trojke)

Pôrod cisárskym rezom, dvojčatá a dojčenie

Odporúčame vám, aby ste si zo zoznamu poradkýň vybrali poradkyňu, ktorá vám priamo ukáže postupy, ktoré vám môžu pomôcť:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Okrem toho vám odporúčame nasledovné kroky:

1) Môže vám pomôcť, ak sa naučíte, ako správne bábätko prisávať:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

https://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Ak bábätko skutočne potrebuje dokrmovanie, je dôležité dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Pomôže vám tiež, ak prostriedkami uvedenými v bode 7 tohto dokumentu zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste nemuseli dokrmovať:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätká k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s nimi ľahnete do postele, alebo počas domácich prác, keď si ich len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

Ďalšie dôležité články, ktoré vám môžu pomôcť nájdete v sekcii články o dojčení.