Podporu dojčenia treba všade: Je dojčenie pre ženy trápením?
Keď ženy hovoria, že dojčenie je trápenie, alebo spomínajú tlak na dojčenie, tak zväčšia ide o situáciu, keď ženy pred pôrodom chceli dojčiť. Predstavovali si, že dojčenie bude fungovať jednoducho a automaticky. Veď na tom nič nie je – bábätko pôjde na prsník, napije sa a je to vybavené. Všetky ženy by si zaslúžili, aby to takto bolo. Malo by to tak byť.
Mnoho žien však zažije dojčenie v inej podobe. Stanú sa veci, o ktorých ani netušia, že spôsobujú ťažkosti s dojčením. Ženy sa potom o dojčenie snažia, ale napríklad ich bábätko nepriberá, chudne, plače, nepije dosť mlieka, ony dokrmujú, až sa to celé stane neúnosným alebo neriešiteľným. Sú bez pomoci. Dojčenie sa pre ne stane trápením. A tak nakoniec prestanú dojčiť. Nevedia si s tým poradiť. Nedojčiť nebol ich pôvodný zámer. Práve to ich vedie k použitiu slov ako "nemohla som dojčiť". Inými slovami v kritickom okamihu neprišlo potrebné riešenie pre problém, ktorý pri dojčení nastal - či už sa týkal nedostatočnej tvorby mlieka, bolestivých bradaviek alebo špecifických problémov s dojčením. V tom bode ženy stratili svoje presvedčenie o dojčení, bytostne sa sklamali, cítili sa podvedené vo svojich očakávaniach a túžbach. Trápili sa. A miesto pochopenia a adekvátnej pomoci sa im dostalo vysvetlenie, že sa nemajú “trápiť”, že sa nemajú zbytočne snažiť a že sa nič nedeje.
Toto sa snažíme v MAMILE zmeniť. Pomáhame ženám, aby sa vyhli ťažkostiam s dojčením. Pretože faktory, ktoré k ťažkostiam prispievajú alebo spôsobujú, že dojčenie je trápením, sú známe. V ťažkostiach s dojčením poskytujeme v MAMILE ženám pomoci vďaka návštevám laktačných poradkýň MAMILY. Tie prinášajú nielen praktické riešenia a pochopenie pre ženy, ktoré si prechádzajú ťažkými situáciami, ale taktiež im poskytujú podporu a vypočutie. Dojčenie nemá byť trápenie. Záleží nám na dojčení. Záleží nám na ženách. Záleží nám na duševnom zdraví žien.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému:
- Podporu dojčenia treba všade: Platí veta: „Šťastná matka, šťastné dieťa“?
- Podporu dojčenia treba všade: Čo stane, ak dojčí žena s popôrodnou depresiou?
- Podporu dojčenia treba všade: Ako dojčenie podporuje duševné zdravie matky?
- Podporu dojčenia treba všade: Ako dojčenie podporuje duševné zdravie dieťaťa?
- Podporu dojčenia treba všade: Majú ženy z dôvodu dojčenia „rozhádzané hormóny“?
- Podporu dojčenia treba všade: Trauma z nedojčenia
Svetový týždeň dojčenia 2024: Podporu dojčenia treba všade (duševné zdravie)
Svetový týždeň dojčenia vyhlasovaný medzinárodnou organizáciou World Alliance for Breastfeeding Action (WABA) je týždeň venovaný podpore dojčenia.
Pretože podporu dojčenia treba všade. Pretože v dnešnej spoločnosti dojčenie nie je samozrejmosť. Pretože percento nedojčených detí je vyššie ako percento dojčených detí. Pretože dojčenie a dojčiace ženy sú v menšine.
Pred pôrodom chce dojčiť väčšina žien. Po pôrode sa situácia otočí. Už v prvých pár dňoch dostane viac ako 60 % detí umelé mlieko. To znamená, že ženy, ktoré chceli dojčiť, o dojčenie prídu. Mnoho žien musí vynaložiť úsilie na vyriešenie ťažkostí s dojčením. Pocity žien, ktoré dojčia bez problémov, sa diametrálne líšia od pocitov žien, ktoré zažívajú ťažkosti s dojčením. Tieto pocity sú dôležité. Duševné zdravie žien po pôrode je dôležité. A preto si aj ženy, ktoré majú pôrodnú depresiu či úzkosti, zaslúžia podporu v dojčení. Preto budeme celý tento týždeň venovať súvislostiam medzi dojčením a duševným zdravím. Každý deň v tomto týždni zodpovieme na jednu otázku na tému Svetového týždňa dojčenia: Podporu dojčenia treba všade.