Podporu dojčenia treba všade: Ako dojčenie podporuje duševné zdravie dieťaťa?

Keď si niektoré ženy po pôrode siahnu na dno svojich možností a boria sa s úzkosťami, popôrodnou depresiou  či inými náročnými situáciami, dozvedajú sa, že riešením je prestať dojčiť. Prezentuje sa to, akoby dojčenie bolo príčinou týchto ťažkostí a akoby prestať dojčiť bolo magickým riešením. Ani jedno z toho nie je pravda. To, ako sa ženy po pôrode cítia a otázky ich duševného zdravia, sú dôležité. Nezabúda sa na ne. V MAMILE ich kladieme na prvé miesto. Dojčenie podporuje aj ich duševné zdravie. A nielen to. Ukončenie dojčenia neovplyvní len ženu, ale aj dieťa a jeho duševné zdravie. Ako?

Dojčenie má na duševné zdravie detí vplyv prostredníctvom niekoľkých navzájom prepojených faktorov, ktoré zahŕňajú výživové, hormonálne, emocionálne, psychické a behaviorálne aspekty. Dojčenie pre dieťa neznamená iba obyčajnú výživu, iba čisto pitie materského mlieka. Rovnako dojčenie nemá vplyv iba na imunitný systém bábätka a jeho chorobnosť. Dojčenie predstavuje aj samotný akt dojčenia – satie na prsníku. Práve kombinácia materského mlieka a satia na prsníku spoločne s intenzívnym fyzických kontaktom, ktorý dojčenie poskytuje, prináša pre dieťa tieto jedinečné aspekty:

  1. Dojčením dieťa nezískava iba základné živiny. V materskom mlieku prijíma aj hormóny, vrátane endorfínov, látky, ktoré znižujú stres a znižujú hladinu kortizolu, zlepšujú spánok a vytvárajú celkovú pohodu.
  2. Dojčenie dieťa uspáva a pomáha mu spať. Materské mlieko obsahuje melatonín, ktorý si bábätko v prvých mesiacoch života nedokáže vytvoriť. Melatonín súvisí s prípravou na spánok, zaspávaním a spánkom. Spánok je kľúčový pre duševné zdravie.
  3. Dojčenie pre dieťa prináša pocit bezpečia, podporuje vytváranie základnej dôvery – a toto je nesmierne dôležité pre jeho budúce duševné zdravie.
  4. Dojčenie má význam pre rozvoj mozgu a vytváranie mozgových prepojení, a to práve aj v centrách mozgu, ktoré majú na starosti reakciu na stres, reakcie v sociálnych situáciách, empatiu, vnímanie vzťahov s druhými ľuďmi, sociálne interakcie, ostražitosť, strach, istotu, úzkosť, paniku či duševné zdravie ako také. Rozvoj mozgu, ktorý dojčenie podporuje, je kľúčový pre duševné zdravie dieťaťa.
  5. Dojčenie ako spôsob výživy aj ako spôsob starostlivosti ovplyvňuje mikrobióm v črevách – teda bakteriálne a iné zloženie v črevách a dnes už sa vie, že sídlo duševného zdravia je práve v črevách. Naše duševné zdravie má do veľkej miery na starosti práve mikrobióm. Dojčenie ovplyvňuje v tele aj zápalové procesy, pretože materské mlieko obsahuje protizápalové látky, ktoré sú významné nielen z hľadiska fyzického zdravia, ale práve aj duševného.
  6. Dojčenie dieťaťu prináša upokojenie, zmierňuje bolesť, pozitívne ovplyvňuje činnosť srdca a jeho tep ako aj metabolizmus, a to aj vďaka opioidom a sladkej chuti materského mlieka.
  7. Dojčenie podporuje uvoľňovanie oxytocínu a prolaktínu nielen v tele matky, ale aj v tele dieťaťa. Tieto hormóny podporujú pocity pokoja a bezpečia, čo môže zlepšiť emocionálnu stabilitu dieťaťa.
  8. Dojčenie má význam aj z hľadiska predchádzania problémov so správaním či antisociálnym alebo agresívnym správaním, čo súvisí okrem iného aj s vylučovaním oxytocínu počas dojčenia.
  9. Analgetické účinky dojčenie a znižovanie vnímania bolesti súvisí aj s hormónom cholecystokinínom, ktorý podporuje upokojenie a uvoľnenie.
  10. Dojčenie, ktoré sa odohráva v úzkom telesnom kontakte, stabilizuje glykémiu (hladinu cukru v krvi dieťaťa), telesnú teplotu, dýchanie, pomáha neurobehaviorálnej samoregulácii, znižuje hladinu kortizolu a krvný tlak. Toto všetko súvisí s duševným zdravím. Fyzický kontakt a blízkosť počas dojčenia posilňujú emocionálne puto medzi matkou a dieťaťom. Tento silný vzťah prispieva k pocitu bezpečia a podpory, čo je základom pre zdravý emocionálny vývoj dieťaťa.

Viacero štúdií, vrátane metaanlýz, naznačuje, že dojčenie môže chrániť deti pred rozvojom poruchy autistického spektra (PAS), mentálnej poruchy charakterizovanej narušenými sociálnymi a komunikačnými zručnosťami. Môže to súvisieť aj s nedostatkom dojčenia v prvých dňoch po narodení, keď dieťa nevypije dostatok materského mlieka v podobe kolostra, ktoré obsahuje esenciálne protilátky, bielkoviny a imunitné bunky, ktoré sú nevyhnutné pre typický sociálno-emocionálny vývoj a zdravie.

Dojčenie môže znížiť riziko vzniku rôznych duševných porúch v neskoršom živote, vrátane depresie a úzkosti. Bezpečné pripútanie a zdravý emocionálny vývoj v ranom detstve sú kľúčové pre prevenciu týchto problémov. Deti, ktoré sú dojčené, majú tendenciu mať lepšiu celkovú duševnú pohodu. Zdravý emocionálny základ, ktorý poskytuje dojčenie, môže prispieť k vyššiemu životnému uspokojeniu a lepšiemu zvládaniu stresu v dospelosti.

Dojčenie má zásadný vplyv na duševné zdravie detí, podporuje ich emocionálnu stabilitu, kognitívny rozvoj a sociálne zručnosti. Podpora dojčenia je preto kľúčová nielen pre fyzické zdravie detí, ale aj pre ich celkové duševné blaho.

MAMILA pomáha ženám úspešne dojčiť aj preto, aby si mohli chrániť a zlepšovať svoje duševné zdravie. Záleží nám na dojčení. Záleží nám na ženách. Záleží nám na duševnom zdraví žien.

Prečítajte si príbeh o tom, ako to s dojčením vyriešila žena s dlhoročnými depresiami a úzkosťami: https://www.mamila.sk/cz/pre-matky/pribehy-matiek-o-dojceni/ako-zachranila-dojcenie/

Prečítajte si ďalšie články na túto tému:

Vedecké zdroje:

  1. Heinrichs, Markus; Neumann, Inga; Ehlert, Ulrike (2002-10-01). "Lactation and Stress: Protective Effects of Breast-feeding in Humans". Stress. 5 (3): 195–203. doi:10.1080/1025389021000010530
  2. Stuebe, Alison M.; Grewen, Karen; Meltzer-Brody, Samantha (April 2013). "Association between maternal mood and oxytocin response to breastfeeding". Journal of Women's Health (2002). 22 (4): 352–361. doi:10.1089/jwh.2012.3768
  3. Peñacoba, Cecilia; Catala, Patricia (2019). "Associations Between Breastfeeding and Mother-Infant Relationships: A Systematic Review". Breastfeeding Medicine. 14 (9): 616–629. doi:10.1089/bfm.2019.0106
  4. Poton, Wanêssa Lacerda; Soares, Ana Luiza Gonçalves; de Oliveira, Elizabete Regina Araújo; Gonçalves, Helen (2018-01-29). "Breastfeeding and behavior disorders among children and adolescents: a systematic review". Revista de Saúde Pública. 52: 9. doi:10.11606/S1518-8787.2018052000439
  5. Merjonen, Päivi; Jokela, Markus; Pulkki-Råback, Laura; Hintsanen, Mirka; Raitakari, Olli T.; Viikari, Jorma; Keltikangas-Järvinen, Liisa (2011). "Breastfeeding and offspring hostility in adulthood". Psychotherapy and Psychosomatics. 80 (6): 371–373. doi:10.1159/000324748
  6. Tseng, Ping-Tao; Chen, Yen-Wen; Stubbs, Brendon; Carvalho, Andre F.; Whiteley, Paul; Tang, Chia-Hung; Yang, Wei-Cheng; Chen, Tien-Yu; Li, Dian-Jeng; Chu, Che-Sheng; Yang, Wei-Chieh (2019). "Maternal breastfeeding and autism spectrum disorder in children: A systematic review and meta-analysis". Nutritional Neuroscience. 22 (5): 354–362. doi:10.1080/1028415X.2017.1388598
  7. Husk, J; Keim, S (2015). "Breastfeeding and autism spectrum disorder in the National Survey of Children's Health". Epidemiology. 26 (4): 451–457. doi:10.1097/EDE.0000000000000290
  8. Britton, John R.; Britton, Helen L.; Gronwaldt, Virginia (2006-11-01). "Breastfeeding, Sensitivity, and Attachment". Pediatrics. 118 (5): e1436–e1443. doi:10.1542/peds.2005-2916
  9. Krol, Kathleen M.; Grossmann, Tobias (2018). "Psychological effects of breastfeeding on childraen and mothers". Bundesgesundheitsblatt - Gesundheitsforschung - Gesundheitsschutz. 61 (8): 977–985. doi:10.1007/s00103-018-2769-0

Svetový týždeň dojčenia 2024: Podporu dojčenia treba všade (duševné zdravie)

Svetový týždeň dojčenia vyhlasovaný medzinárodnou organizáciou World Alliance for Breastfeeding Action (WABA) je týždeň venovaný podpore dojčenia.

Pretože podporu dojčenia treba všade. Pretože v dnešnej spoločnosti dojčenie nie je samozrejmosť. Pretože percento nedojčených detí je vyššie ako percento dojčených detí. Pretože dojčenie a dojčiace ženy sú v menšine.

Pred pôrodom chce dojčiť väčšina žien. Po pôrode sa situácia otočí. Už v prvých pár dňoch dostane viac ako 60 % detí umelé mlieko. To znamená, že ženy, ktoré chceli dojčiť, o dojčenie prídu. Mnoho žien musí vynaložiť úsilie na vyriešenie ťažkostí s dojčením. Pocity žien, ktoré dojčia bez problémov, sa diametrálne líšia od pocitov žien, ktoré zažívajú ťažkosti s dojčením. Tieto pocity sú dôležité. Duševné zdravie žien po pôrode je dôležité. A preto si aj ženy, ktoré majú pôrodnú depresiu či úzkosti, zaslúžia podporu v dojčení. Preto budeme celý tento týždeň venovať súvislostiam medzi dojčením a duševným zdravím. Každý deň v tomto týždni zodpovieme na jednu otázku na tému Svetového týždňa dojčenia: Podporu dojčenia treba všade.

Mamila.sk > Články o dojčení > Podporu dojčenia treba všade: Ako dojčenie podporuje duševné zdravie dieťaťa?