Zbytočne by som bábätko nedávala odgrgnúť
Jana nám napísala: „Už by som neverila tomu, že malého musím nechať odgrgnúť. Nepotreboval to, robila som to len preto, lebo mi všetci hovorili, že to bábätká potrebujú. Akurát potom tomu plakal a ja som sa zbytočne obmedzovala v jedle, lebo má vraj koliku. Tá zázračne prešla, keď sme prestali odgrgávať.“
Nevyhnutnosť odgrgnutia bábätka sa považuje za niečo úplne automatické a nespochybniteľné. Pretože sa bábätká kŕmené z fľašky dávajú odgrgnúť, presunula sa táto povinnosť aj dojčené bábätká s odôvodnením, aby bábätko negrckacalo, aby sa v spánku neudusilo, aby ho netlačilo bruško, aby dobre zaspalo, aby neplakalo. A hoci odgrgnutie nič z toho nezaisťuje, rodičia ním trávia veľa času – väčšinou zo strachu: „čo keby sa niečo stalo“.
Namiesto toho, aby rodičia sledovali signály a potreby bábätka a prípadne mu pomohli s odgrgnutím, ak je to naozaj potrebné, trávia čas tým, že si bábätko prehodia cez plece a nechápu, prečo si bábätko za celý čas neodgrgne. Ak bábätko odgrgnutie nepotrebuje, tak ho týmto zobudia a bábätko plače, pretože by potrebovalo spať. Mnoho bábätko nedostane šancu zaspať na prsníku, pretože si ľudia myslia, že ho treba po dojčení odgrgnúť. Tým bábätko zobudia a potom nie a nie ho uspať.
Dávajte teda bábätko odgrgávať len, ak to skutočne potrebuje. Väčšina dojčených bábätiek to nepotrebuje a oveľa viac potrebuje nerušene na prsníku zaspať a pokračovať v spánku bez odgrgávania či prerušenia zaspávania položením do postieľky.
Ak vaše bábätko grcká, alebo je nespokojné a ľudia vám hovoria, že riešením bude odgrgávanie, spojte sa s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY, s ktorou nájdete riešenie, ktoré pomôže dojčeniu, vám, aj vášmu bábätku.