Čo laktačné poradkyne vlastne robia?

K dojčeniu sa často vyjadrujú ľudia, ktorí nechápu komplex dejov, ktoré vedú k úspešnému dojčeniu. Nevedia roztriediť, čo dojčeniu pomáha a čo mu škodí. O dojčení sa traduje množstvo nesprávnych predstáv a predstavujú väčšinový názor celej spoločnosti.

Na niektoré časté otázky ohľadne priebehu laktačného poradenstva sme sa spýtali profesionálnej laktačnej poradkyne MUDr. Lucie Kantorovej.

 

Niektorí ľudia hovoria, že laktačné poradkyne neodporúčajú fľašu, a uzavrú to tým, že laktačné poradkyne idú cez mŕtvoly. Čo má teda urobiť žena, ktorej bábätko nepriberá?

Laktačné poradkyne MAMILY dokážu ženám efektívne pomôcť v situácii, keď bábätko nepriberá a ponúknuť jej rozličné možnosti zlepšenia dojčenia súčasne so zabezpečení dostatočného prospievania bábätka. Existuje množstvo iných množstvo možností ako fľaša.

Ľudia, ktorí nepoznajú prácu MAMILY a nezistia si, čo by sme vlastne v takejto situácii odporúčali, si ľahko urobia nesprávny záver, že laktačná poradkyňa, ktorá zistí, že bábätko nezískava dostatok mlieka z prsníka, bude matke len hovoriť o výhodách dojčenia a o tom, že nesmie dokrmovať a už vôbec nie fľašou. Takto poradenstvá pri dojčení neprebiehajú. Ich súčasťou je aktívne počúvanie ženy a celé poradenstvo je zamerané na to, čo ona potrebuje riešiť a zmeniť a ako je možné bábätko nakŕmiť bez použitia fľaše. Ak neodporúčame fľašu, to súčasne neznamená, že neodporučíme kroky, ako situáciu zlepšiť. Že existujú spôsoby, ako zvýšiť príjem materského mlieka priamo z prsníka úpravou prisatia, stláčaním prsníka a ďalšími krokmi. A že ak by aj tak bábätko nezískavalo dostatok mlieka (a toto je možné odpozorovať pri sledovaní pohybov brady bábätka pri dojčení, takzvanej „pauzy v brade“), odporúčame matkám, aby namiesto fľaše použili na dokŕmenie bábätka laktačnú pomôcku, čo je tenká cievka, ktorou sa dokrmuje bábätko priamo pri prsníku počas dojčenia, a tým sa zlepší dojčenie.

Vďaka podpore a informáciám z MAMILY začali ženy dojčiť aj deti, ktoré sú staršie ako rok či dva. Vedia laktačné poradkyne poradiť aj ženám, ktoré premýšľajú o odstavení?

Pri rozhodovaní o odstavení nemávajú ženy väčšinou dostatok odborných informácií ani podpory. Dojčenie (a odstavovanie) sa spája s množstvom nesprávnych predstáv a nemusí byť jednoduché sa v nich vyznať. Online poradňa dojčenia MAMILY poskytuje vedecky overené informácie v situáciách, keď sú matka alebo bábätko choré; keď žena opäť otehotnie; čo môže urobiť, aby ju v tehotenstve pri dojčení neboleli bradavky ako aj pri riešení dilem týkajúcich sa odstavenia.

Mnoho žien uvažuje o odstavení práve v čase, keď im dojčenie najlepšie funguje a dieťa ho najviac chce len preto, že zažívajú obrovský tlak zo všetkých strán, aby dojčiť „už konečne“ prestali, a samy majú obavy, že ak niečo neurobia, tak dojčenie bude pokračovať donekonečna.

Práve laktačné poradkyne dokážu ženám v otázkach odstavovania poradiť. Keďže v nedávnej minulosti bývali deti dojčené len veľmi krátko, odstavovanie sa vnímalo ako niečo, čo musí urobiť matka, inak sa dieťa neodstaví. A tak sa odstavenie spájalo s plačom bábätka a naliatymi prsníkmi. Odstavenie môže prebehnúť aj ako pozitívna skúsenosť. Každé dieťa v určitom bode samo dospeje k tomu, že dojčenie už nepotrebuje.

Pri skoršom odstavovaní je dobré poznať dôvody pre odstavovanie, lebo podľa toho je možné zvoliť kroky, ktoré sa dajú podniknúť – dá sa napríklad zvoliť tempo a postupnosť odstavovania alebo napríklad prestať dojčiť z jedného prsníka a pokračovať v dojčení z druhého alebo prestať dojčiť v noci a pokračovať v dojčení cez deň. Prípadne sa dá vymyslieť plán na preklenutie obdobia bez dojčenia a na pokračovanie dojčenia po tomto období.

Navyše laktačné poradkyne poskytujú vedecké informácie, ktoré sú nezávislé od komerčných vplyvov. Inak sa odstavenie typicky spája s prechodom na fľašu a umelé mlieko, pričom ženám nebývajú ponúknuté iné možnosti.

Dojčenie je otázkou verejného zdravia. Na dojčení záleží. Aj na dojčení starších detí záleží. Sme jediní, ktorí matku v takejto situácii vypočujú s cieľom zlepšiť jej situáciu a súčasne ju podporiť v riešení, pri ktorom dojčenie ostane zachované. Ľudia často netušia, že existujú riešenia, ako zlepšiť svoju situáciu popri zachovaní dojčenia. Matka má právo oboznámiť sa so všetkými možnosťami, ktoré má, a urobiť informované rozhodnutie na základe týchto možností. Laktačná poradkyňa MAMILY môže byť jediný človek, ktorý má pre ženu zvažujúcu odstavenie rôzne tipy a tiež povzbudenie a podporu. Laktačná poradkyňa následne podporí ženu v tom rozhodnutí, ktoré nakoniec urobí. Ak je to odstavenie, pomôže jej s informáciami o tom, ako odstavenie prebieha, pretože aj v tejto oblasti ženy dostávajú množstvo nesprávnych rád, napríklad často zbytočne užívajú lieky „na zastavenie laktácie“, podstúpia bolestivé zaviazanie prsníkov, trápia sa s bolestivo naliatymi prsiami a hrčami v nich, týrajú sa smädom a nepijú tekutiny, nevedia, či majú alebo nemajú odstriekavať mlieko a ani to, ako dlho celý proces trvá.

Skoré odstavenie sa spája so širokou škálou emócií. Získajte psychologickú pomoc napríklad od laktačnej poradkyne MAMILY, aby ste mali možnosť otvorene a bez posudzovania hovoriť o svojich pocitoch z odstavenia.

Čo sa deje, keď si zavolám na pomoc laktačnú poradkyňu?

Laktačná poradkyňa sa v priebehu poradenstva bude zaujímať o vaše pocity, pomôže vám s prisávaním bábätka a nájdením vyhovujúcej polohy, ukáže vám, ako spoznáte, že bábätko získava dosť mlieka z prsníka, odpovie na vaše otázky, budete spoločne hľadať riešenia na problémy, ktoré s dojčením máte, vysvetlí vám, aké máte možnosti, prejdete spoločne kroky, o ktorých sa vie, že pomáhajú fungovaniu dojčenia a vytvorí spoločne s vami plán na zlepšenie dojčenia.

Oboznámte sa s prácou laktačných poradkýň MAMILY. Sledujte Facebook MAMILY, náš web www.mamila.sk a stretnite sa s nami osobne na podporných skupinách dojčenia.

Sme tu pre vás a už viac ako 17 rokov podporujeme dojčenie. Za 17 rokov nášho pôsobenia na Slovensku, sa nám podarilo významne zvýšiť počty detí dojčených v 6 mesiaci a zvýšili sme počty detí, ktoré sú dojčené aj po roku či po dvoch. Pretože na dojčení záleží.

Mamila.sk > Články o dojčení > Čo vlastne laktačné poradkyne robia