Pomalé priberanie po počiatočnom dobrom priberaní
Jack Newman, MD, FRCPC
Občas sa stáva, že deti, ktorým sa počas prvých pár mesiacov pri výlučnom dojčení dobre darí, prestanú po 2 – 4 mesiacoch priberať tak dobre ako dovtedy. Jedna vec je, že rastová krivka dojčených detí nevyzerá rovnako ako detí, kŕmených umelým mliekom. Omnoho rýchlejší rast, ktorý vidíme pri deťoch kŕmených umelou výživou, nie je normou. Dojčenie je normálny, prirodzený a fyziologický spôsob kŕmenia dojčiat a batoliat. Používať ako model toho, čo je normálne, deti kŕmené umelým mliekom, je nelogické a vedie to k chybám v poradenstve matkám ohľadom kŕmenia a rastu.
V niektorých prípadoch môže pomalší prírastok hmotnosti dieťaťa spôsobovať choroba. Dokrmovanie umelým mliekom však chorobu nelieči a môže dieťa ukrátiť o blahodarné účinky výlučného dojčenia.
Dá sa posúdiť, kedy dieťa získava mlieko a kedy nie (pozrite si tieto videá). Ak dieťa saje na prsníku a nezískava pri tom mlieko, vysvetľuje to, prečo nepriberá a s vysokou pravdepodobnosťou je znížená aj matkina tvorba mlieka. Zníženie tvorby mlieka je jedným z najčastejších dôvodov, prečo sa dieťa na prsníku hnevá a odťahuje sa od prsníka, prípadne prestalo dostatočne priberať.
Prečo sa mohla tvorba mlieka znížiť?
- Začali ste používať hormonálnu antikoncepciu, hormonálne vnútromaternicové teliesko Mirena, podkožné implantáty hormonálnej antikoncepcie alebo užívate samotný estrogén či progesterón. Je tiež dobré vedieť, že výlučné dojčenie samo o sebe, zvlášť, ak dojčíte výlučne, predchádza tehotenstvu, ak sú splnené určité podmienky.
- Ste tehotná. Tehotenstvo jednoznačne znižuje tvorbu mlieka.
- Snažili ste sa natiahnuť intervaly medzi dojčeniami alebo „naučiť“ dieťa, aby spalo celú noc. Ak je to tak, začnite bábätko dojčiť podľa jeho potrieb vždy, keď je hladné alebo si saje ruku. Zvážte bezpečné spôsoby spoločného spania tak, aby sa dieťa mohlo dojčiť v noci a vy ste nemuseli na dojčenie vstávať.
- Začali ste používať fľašu alebo cumlík. Je lepšie sa vyhnúť použitiu fľaše. Používanie fľaše spôsobuje, že dieťa sa prestane správne prisávať, a tak získava z prsníka mlieko ťažšie. Často sa potom dieťa začína odťahovať od prsníka ešte pred tým, než prsník "vyprázdnilo" a tvorba mlieka poklesne. Ak musí dieťa nakŕmiť niekto iný ako vy, potom je lepšie než fľašu použiť obyčajný otvorený pohárik (nie pohárik s náustkom, ktorý je v podstate to isté ako fľaša). Pozrite si tieto videá.
- Veľmi raritne, v mimoriadnych a neobvyklých situáciách, ženy opisujú, že môže znížiť tvorbu mlieka emocionálny „šok“. Toto však neznamená koniec dojčenia. Ak sa tvorba mlieka náhle zníži, je možné ju opäť zvýšiť a dojčiť ďalej. "Emocionálny šok" nie je vhodné používať ako vysvetlenie pre množstvo situácií, keď sa tvorba mlieka znižuje postupne alebo keď k jej zníženiu prispievajú rozličné faktory, ktoré zostanú neidentifikované.
- Choroba, hlavne ak je spojená s horúčkou, môže niekedy spôsobiť zníženie tvorby mlieka. Takisto mastitída (zápal prsníka) alebo zablokovaný mliekovod. Našťastie choroba matky bez horúčky zvyčajne neznižuje tvorbu mlieka.
- Je možné, že by ste mali príliš veľa povinností? Je jednoduché nechať sa vtiahnuť do toho, aby ste začali napĺňať predstavy iných ľudí o tom, čo by ste mali robiť. Neumárajte sa domácimi prácami. Spite, keď spí dieťa. Ak ste unavená, ľahnite si k dieťaťu, keď sa dojčí a dovoľte si zaspať. Môže vám pomôcť spoločné spanie s bábätkom.
- Niektoré lieky môžu znížiť tvorbu mlieka. Toto je možné pri užívaní niektorých antihistaminík ako Benadryl. Pseudefedrín (Sudafed) takisto dokáže znížiť tvorbu mlieka. Je dobré vedieť, že tieto dva lieky sa často nachádzajú v liekoch na nádchu alebo alergiu.
- Dojčíte len z jedného prsníka. Dojčiť len z jedného prsníka len preto, aby ste dodržiavali nejaké pravidlo, nie je dobrý nápad. Pri nedostatočnom priberaní alebo dieťati, ktoré má koliku, môže veľmi pomôcť, ak pri dojčení "dokončíte" jednu stranu pred tým, než ponúknete druhý prsník, ale pravidlá a dojčenie nejdú dobre dohromady. Ak dieťa nepije, teda nezískava mlieko, nie je dôvod, aby dieťa trávilo na prsníku dlhú dobu satím bez pitia. Mali by ste "dokončiť" jednu stranu a ak chce dieťa druhý prsník, ponúknuť mu druhú stranu. Ako viete, že dieťa "dokončilo" prvý prsník? Pretože dieťa už nepije, aj napriek stláčaniu (pozrite si videá a materiál o Stláčaní prsníka). To neznamená, že by ste mali dieťa odtiahnuť z prsníka hneď ako už minútu či dve nepije (môže sa vám ešte spustiť mlieko, dajte tomu trochu času), ale ak je zrejmé, že dieťa už nepije, môžete dieťa odtiahnuť z prsníka a ponúknuť mu druhý prsník. Ako zistiť, či dieťa pije alebo nie. Pozrite sa na tieto videá. Ak dieťa pustí prsník samo od seba, znamená to, že "dokončilo" dojčenie z tohto prsníka? Nie nevyhnutne. Deti často prsník pustia, keď sa tok mlieka spomalí alebo niekedy, keď sa matke spustí mlieko a dieťa sa odtiahne, lebo ho prekvapil náhly silný tok mlieka. Pokúste sa ho znova prisať na tento prsník, ale ak dieťa zjavne nepije aj napriek stláčaniu, vymeňte strany.
- Možná je aj kombinácia viacerých uvedených príčin.
- Niekedy tvorba mlieka poklesne bez zjavnej príčiny. V skutočnosti však dôvod pre tento pokles tvorby mlieka nie je až také náročné odhaliť, keď zvážime informácie uvedené v nasledujúcom odseku a naučíme sa, ako zistiť, či dieťa z prsníka získava mlieko (alebo nezískava). Niekedy sa toto deje v situácii počiatočnej vynikajúcej tvorby mlieka a následnom znížení tvorby mlieka. Keď sú deti staršie, mnohé deti sa od prsníka odťahujú, keď tok mlieka poklesne, často už po pár minútach od začiatku dojčenia. Niektoré deti dokonca veľmi skoro, hoci sú deti, ktoré sa neodtiahnu nikdy a takisto je možná kombinácia zaspávajúceho dieťaťa, ktoré sa niekedy odťahuje, v závislosti od toho, ako sú hladné a v akej nálade sú. Častejšie sa to vyskytuje u detí, ktoré hneď na začiatku dostali fľašu, môže to však vyskytnúť aj pri dieťati, ktoré fľašu nedostávalo. Môže byť naďalej hladné, a môže odmietať prsník, pričom si bude radšej sať ruku. A tak dieťa pije menej, a aj tvorba mlieka sa znižuje a tok mlieka sa spomaľuje ešte skôr počas kŕmenia (pretože mlieka je menej) a dostávame sa do začarovaného kruhu. Nemusí to vždy prebiehať takto, mnohé deti môžu priberať, aj keď strávia na prsníku len krátku chvíľu. Môžu sa odťahovať a sať si ruku, pretože chcú viac sať (keďže satie je pre ne príjemné), ale ak dobre priberajú, nie je sa čoho obávať. Je však dobré, ak sa dieťa na prsníku nehnevá.
Aby sa tomuto predišlo, je dôležité správne prisatie hneď od začiatku. Mnohým matkám však povedia, že prisatie je dobré, aj keď v skutočnosti nie je. Dobré prisatie môže pomôcť, niekedy aj v neskoršom období. Používanie techniky stláčania prsníka zabezpečí, že dieťa bude piť ďalej (pozrite si tento materiál na zvýšenie prísunu materského mlieka a videá).
Ako sa dá zistiť, že dieťa na prsníku naozaj pije
Ak dieťa získava mlieko (ak má prsník v ústach a robí sacie pohyby, neznamená to ešte, že skutočne získava mlieko), mali by ste pri pozorovaní brady vidieť, ako urobí pauzu po tom, čo maximálne roztvorí ústa a predtým, ako zavrie ústa, takže jedno satie vyzerá takto: široko otvorí ústa -> pauza -> zavrie ústa. Ak by ste si to radi sami vyskúšali, vložte si ukazovák alebo iný prst do úst a sajte, ako keby ste pili so slamkou. Pri nasávaní vám brada klesne a zostane dole, dokiaľ sajete. Keď prestanete sať, brada sa vráti do pôvodnej polohy. Táto pauza, viditeľná na brade dieťaťa pri dojčení, znamená, že má ústa plné mlieka. Čím je dlhšia pauza, tým viac sa dieťa napilo. Keď už raz viete o pauze, viete odlíšiť mnohé nezmysly o dojčení, ktoré sa hovoria dojčiacim matkám, ako napríklad: „Dojčite dieťa 20 minút na každej strane.“ Dieťa, ktoré neprerušovane týmto spôsobom (s pauzami) pije 20 minút, možno už druhú stranu nebude chcieť. Dieťa, ktoré dudluje (nepije), môže byť hladné aj po 20 hodinách na prsníku. Pozrite si videá ukazujúce, kedy dieťa na prsníku pije (alebo nepije) a tiež, ako dieťa prisávať k prsníku a ako používať stláčanie prsníka).
Materiál Slow Weight Gain Following Early Good Weight Gain, február 2009 ©
Napísal a upravil (pod rôznymi inými názvami): Jack Newman MD, FRCPC, 1995 - 2005 ©
Revízia: Jack Newman MD, FRCPC, IBCLC a Edith Kernerman, IBCLC, 2008, 2009 ©
Preklad: MAMILA, o. z., 2019, revízia 2020