Ako prekonať „štrajk“ v dojčení
Čo je to „štrajk“?
V minulosti sa „štrajk“ v dojčení považoval za samostatný problém, ktorého príčina nebola známa a ktorý bol typický pre určité obdobia/mesiace života dieťaťa. Prípadne sa myslelo, že "štrajk" je spojený s "rastovým špurtom". Existovala predstava, že „štrajk“ nastáva náhle a v podstate bez príčiny. Avšak „štrajk“ a jeho prejavy sú spojené s otázkou zníženia toku mlieka a zníženia tohto toku v dôsledku zníženej tvorby mlieka. Inými slovami, „štrajk“ v skutočnosti zodpovedá zníženiu tvorby mlieka v neskoršom období (teda po tom, čo sa určitú dobu bábätko dojčilo) a často nastáva pri deťoch, ktorých matky mali spočiatku veľmi vysokú tvorbu mlieka. Jedno typické obdobie, v ktorom dochádza k zníženiu tvorby mlieka je 3. - 5. mesiac života bábätka, avšak môže nastať aj neskôr.
Dieťa, ktoré sa dojčilo relatívne dobre a prisávalo sa na prsník bez problémov, sa začne pri dojčení správať inak - nie je spokojné, prípadne môže dojčenie odmietať, hoci predtým sa prisávalo. Môže sa prisať a chvíľku byť spokojné, následne sa môže vrtieť, naťahovať bradavku, púšťať bradavku a znova sa prisávať, prípadne začne odmietať prisať sa na prsník a dojčiť sa. Toto robí bez toho, aby sa dostatočne napilo z prsníka. Dieťa plače a odtláča sa, keď ho chce matka priblížiť k prsníku. Často sa stáva, že čím viac sa matka snaží, tým viac dieťa protestuje. Dieťa väčšinou neodmieta dojčenie po celý deň, ale môže dojčenie odmietať mnoho hodín počas dňa alebo aj celý deň, môže mať suchú plienku, pretože nepilo mlieko z prsníka. Prisaje sa napríklad v polospánku – pri zaspávaní alebo pri prebúdzaní a lepšie sa môže dojčiť v noci. V bdelom stave však dieťa odmieta dojčenie napriek hladu a uprednostní napríklad satie ručičky. Dieťa však môže dojčenie odmietať úplne, aj v noci.
Kedy sa vyskytuje a ako dlho trvá?
Môže sa vyskytnúť kedykoľvek, najtypickejšie však okolo 3. a 4. mesiaca veku dieťaťa – ide o neskoršiu zníženú tvorbu mlieka po dobrej počiatočnej tvorbe mlieka. Môže nastať bez toho, aby mal nejakú zjavnú príčinu - nemusí sa spájať s používaním cumlíka či fľašky, hoci tieto faktory môžu situáciu zhoršovať.
Prečo dieťa odmieta prsník?
Najčastejšou príčinou takéhoto správania je reakcia na znížený tok mlieka v dôsledku toho, že tvorba mlieka matky poklesla. Takáto situácia sa paradoxne často stáva aj ženám, ktorých bábätká zo začiatku vynikajúco priberajú a ktoré majú od začiatku veľmi veľa mlieka. Dôvodom je, že s tým súvisí aj to, že bábätko je zvyknuté na rýchly tok mlieka a ak sa tento spomalí, tak bez ohľadu na ešte stále relatívne vysokú tvorbu mlieka, bábätko nemusí byť spokojné a reaguje tak, ako popisujú matky vo svojich skúsenostiach - rozplače sa, saje si pästičku, hnevá sa pri dojčení a podobne a táto situácia má tendenciu zhoršovať sa niekedy až do úplného odmietania prsníka.
Niekedy do tejto situácie môže vyústiť aj to, ak dieťa dostáva cumlík, prípadne sa dojčenie kombinuje s kŕmením fľaše, hoci sa po mnoho týždňov či mesiacov mohlo zdať, že dieťaťu používanie cumlíka či fľaše nevadí.
Jednoduché stratégie, ktoré môžu pomôcť predtým, než vyskúšate ostatné
1. Vyzlečte seba do pol pása a bábätko do plienky a strávte čas, keď bábätko spí, v kontakte koža na kožu.
2. Zmeňte a zlepšite polohu pri dojčení.
3. Dajte si bábätko do šatky alebo do nosiča a dojčite v ňom. Pri dojčení sa môžete prechádzať alebo bábätko hojdať hore-dolu.
4. Sadnite si pri dojčení s bábätkom na fitloptu a pri dojčení ho na nej hojdajte.
5. Pri dojčení sa postavte. Alebo naopak vyskúšajte dojčenie v ľahu.
6. Dojčite v tmavej miestnosti alebo v miestnosti bez hluku a bez vyrušení.
7. Ponúkajte dojčenie pri prebúdzaní a pri zaspávaní. Vystihujte na dojčenie správne okamihy.
8. Prestaňte používať cumlík, fľašu a klobúčiky.
9. Vysaďte hormonálnu antikoncepciu.
10. S bábätko sa spoločne vykúpte vo vani, počas kúpania mu ponúknite prsník.
Pomoc:
1. Odstráňte všetky možné prípadné príčiny poklesu tvorby mlieka, uvedené v protokole dr. Jacka Newmana Pomalé priberanie po počiatočnom dobrom priberaní, vrátane odporúčaní ohľadom nepoužívania cumlíka a fľaše. Odstránenie používania cumlíka a fľaše (prípadne klobúčika) môže byť kľúčové pre zlepšenie situácie. Kľúčové je tiež zhodnotenie uzdičky pod jazykom a pod hornou perou, ktoré môžu negatívne ovplyvňovať prisatie a pitie bábätka.
2. Zvýšte tvorbu mlieka. Zásadné zvýšenie tvorby mlieka je v takýchto prípadoch jedným z dôležitých kľúčov k úspechu. Použite prostriedky na zvýšenie tvorby mlieka, tak dlho a v takom dávkovaní, ako vám budú odporučené po zhodnotení situácie.
3. Keď sa dieťa prisaje, zvýšte prísun mlieka dieťaťu: postupujte podľa Protokolu na zvýšenie prísunu mlieka (použite stláčanie, keď dieťa saje, ale už nepije, a ak treba, dokŕmte dieťa laktačnou pomôckou, v prípade starších detí pohárikom alebo lyžičkou).
4. Keď sa dieťa dlhšiu dobu odmieta prisať a je potrebné ho dokŕmiť, urobte tak pohárikom alebo lyžičkou. Odstriekavajte si mlieko vždy vtedy, keď sa dieťa nedojčí (odmietne prsník a nenadojčí sa). Ak ide o dieťa staršie ako 4 mesiace, môžete mu podávať príkrmy a odstriekané mlieko použiť do príkrmov (detailný postup, ako postupovať pri prikrmovaní bábätka v takejto situácii nájdete na konci tohto článku).
5. Zintenzívnite fyzický kontakt s dieťaťom:
- Buďte čo najviac s dieťaťom.
- Noste dieťa v nosiči (šatka, nosič...).
- Spite s ním spolu v posteli.
- Umožnite mu kontakt koža na kožu.
- Okúpte sa s ním.
- Uspávajte ho v náručí (napríklad v nosiči), nie s cumlíkom alebo v kočíku.
- Sústreďte sa viac na dieťa ako na domáce práce, prípadne iné okolnosti, ktoré vás odpútavajú od dieťaťa.
- Vo vhodnej chvíli ponúknite dieťaťu prsník, ale nenúťte ho a neznechuťte mu dojčenie tým, že mu ho budete vnucovať. Môžete pritom experimentovať s rôznymi polohami a rôznymi situáciami, v ktorých prsník ponúknete – napríklad sa pokúste dieťa prisať počas chôdze, pri hojdaní na fitlopte atď.
- Vyhnite sa tomu, aby ste zo snahy o dojčenie urobili boj a aby dieťa pri tom plakalo.
- Na dojčenie sa snažte vystihnúť vhodné okamihy, keď dieťa nie je pri plnom vedomí (zaspávanie, prebúdzanie, noc).
- Pri pokusoch o dojčenie odstráňte rušivé elementy alebo podnety, o ktorých viete, že dieťa od dojčenia odvádzajú.
6. Ak má vaše bábätko viac ako 4 mesiace a situácia sa napriek všetkým opatreniam nezlepšuje, môže pomôcť, ak bábätku začnete dávať príkrmy (výdatné kalorické jedlo). S tým, že nebude také hladné, je možné, že sa bude o niečo ochotnejšie prisávať na prsník.
Štrajk je do veľkej miery otázka toho, ako sa dieťatko správa pri dojčení. Viac ako prospievanie či preberanie bábätka predstavuje problém to, ako sa bábätko správa pri dojčení. Je dobré vedieť, že niekedy sa táto situácia po vykonaní uvedených krokov zlepší pomerne rýchlo, ale niekedy môže pretrvávať pomerne dlhú dobu a pokrok je veľmi pomalý a ťažko pozorovateľný a je zrejmý až s odstupom času.
Podrobné vysvetlenie tejto situácie nájdete aj v našom podrobnom článku s názvom Prečo niektoré bábätká odmietajú dojčenie.
Pamätajte, že štrajk nie je signálom dieťaťa, že sa chce odstaviť. Prirodzené odstavenie prichádza najskôr vo veku 30 mesiacov.
Povzbudenie pre matky detí, ktoré odmietajú dojčenie či štrajkujú a trvá to dlho:
Anna: "Aj my sme prekonali 4-mesačný štrajk a dojčíme sa doteraz (16 mesiacov). Každý štrajk sa raz skončí, len treba byť trpezlivá a pokojná - raz sa to zlomí a potom si to budete užívať."
Tatiana: "Dnes som šťastná, že sme obe vydržali. Aj vďaka vám, MAMILA, dodnes mám odložený "screenshot" vášho komentáru z Facebooku, v ktorom ste mi napísali, že raz budem hrdá, že sme to zvládli. A mali ste pravdu."
Ľubka: "Ja som laktačná poradkyňa a prekonali sme 3-mesačný štrajk. Bolo to náročné obdobie, preto verím, že je to pre vás náročné. Ale verte mi, raz to skončí a budete sa opäť spokojne dojčiť. Určite by vám bolo ľúto za tými krásnymi chvíľkami, ja by som ich nevymenila za nič na svete a som ozaj vďačná, že môžem dojčiť teraz moju 8-mesačnú dcérku Som na seba hrdá, že som našla v sebe silu bojovať. Aj vďaka týmto skvelým laktačným poradkyniam z MAMILY, s ktorými som zdieľala svoje pocity. Držím palce a prajem veľa síl."
Jana: "Aj my sme mali takéto problémy, ale nakoniec to prestalo, a stále sa dojčíme, a to ma dcérka tri roky. Je to veľmi ťažké, ale stojí za to vytrvať. Držím palce."
Patrícia: "Ja mám dvojičky a tiež sme prežívali neskutočný štrajk, takže si viete predstaviť, aké to bolo náročné pri 2 deťoch a nie pri jednom, ale zvládla som to! Majú teraz pol roka a krásne sa dojčime. Ani som neodsávala, iba nosila deti do mrtva, spoločné spanie a zafungovalo. Držím palce!"
Terézia: "Synček štrajkoval od štvrtého mesiaca až do asi 16 mesiacov. Bolo to veeeeľmi náročné, k tomu všetky tie reči od okolia, aby sme to ukončili... Ale zvládli sme to, aj vďaka vám, MAMILA, teraz v 21 mesiacov, je dojčenie jeho najobľúbenejšia činnosť."
Katarína: "Od asi dvoch mesiacov do 7 mesiacov to boli cez deň "boje" a ani náhodou zaspať pri dojčení. Zachraňovali nás noci. V siedmom mesiaci nastal zvrat k lepšiemu a odvtedy je to super. Teraz má 25 mesiacov."
Autor: o. z. MAMILA