Zápal prsníkov
Z hľadiska bolestivých prsníkov je dôležitá prevencia, ktorá okrem čo najlepšieho možného začiatku dojčenia už od prvých minút po pôrode zahŕňa:
1. Využívať maximálne množstvo kontaktu koža na kožu s bábätkom, ktoré je vyzlečené do plienky, pričom jeho matka je vyzlečená do pol pása.
2. Čo najlepšie prisatie na prsník a čo najlepšiu polohu pri dojčení.
3. Výdatné dojčenie bábätka podľa jeho potrieb bez „naťahovania“ intervalov medzi dojčeniami, aby bábätko „vydržalo“ hodinu, dve či tri bez dojčenia.
4. Výdatné dojčenie bábätka aj v noci podľa jeho potrieb bez nútenia bábätka do prespania dlhých úsekov či celej noci.
5. Vyprázdňovanie prsníka stláčaním prsníka.
6. Ponúkať bábätku možnosť pri jednom dojčení piť z oboch prsníkov alebo ich viackrát striedať – nesnažiť sa o to, aby bábätko dojčilo počas jedného dojčenia len z jedného prsníka.
7. Nepoužívanie náhrad prsníka – teda cumlíkov, fľašiek či klobúčikov, ktoré vytvárajú jeden z predpokladov pre vznik bolestivých prsníkov.
8. Akékoľvek prípadné poranenia bradaviek riešiť čo najskôr a čo najefektívnejšie.
Zápal prsníkov (mastitída) a zablokované mliekovody (upchaté mliekovody, retencia mlieka) predstavujú situáciu, keď sa v prsníku dojčiacej ženy objaví hrča, ktorá je tvrdá a bolestivá. Takúto hrču v prsníku môže sprevádzať začervenanie pokožky prsníka a teplota. Bez hrče v prsníku nejde o mastitídu ani zablokovaný mliekovod - poradkyňa pri dojčení vám pomôže zistiť, aké iné dôvody pre bolesť sa u vás mohli vyskytnúť. Ak ste na 3. - 5. deň po pôrode a pociťujete naliate, bolestivo zatvrdnuté prsia, tak vám poradkyňa pri dojčení poradí, čo môžete urobiť, aby ste dosiahli úľavu.
Ak sa takáto situácia vyskytne, obráťte sa čo najrýchlejšie na laktačnú poradkyňu ako na odborníka, ktorý vám bude vedieť komplexne pomôcť pri riešení tejto situácie a tiež vám počas osobného stretnutia poradí, aké kroky môžete urobiť, aby sa situácia neopakovala.
Aké kroky môžete urobiť, kým sa s laktačnou poradkyňou stretnete?
- Pokračujte v dojčení. Ani zápal prsníka ani zablokovaný mliekovod nie je dôvod na to, aby ste nemohli v dojčení pokračovať z oboch prsníkov. Naopak, pokračovanie dojčenia a čo najlepšie vyprázdňovanie prsníka je prvým krokom k úľave od bolesti a zlepšeniu situácie.
- Skúste podľa našich fotografií a videí zlepšiť polohu pri dojčení a prisatie bábätka.
- Ak je to potrebné, dajte si liek od bolesti, aby ste zvládli v dojčení pokračovať.
- Poproste o pomoc, aby ste mohli spať a odpočívať. Pri maličkom bábätku nie je jednoduché nájsť si čas na spánok alebo odpočinok. Zápal prsníka či zablokovaný mliekovod je priam žiadosťou o odpočinok a spánok je súčasť liečby. Aktívne poproste o vytvorenie priestoru a poskytnutie pomoci na to, aby ste sa mohli vyspať.
- Prsník nechajte v teple – zakryte si ho prikrývkou, prípadne si naň priložte nahriaty vankúšik či iný príjemný zdroj tepla. Prsník nie je vhodné chladiť – predlžuje to liečbu a priebeh.
- Prsník pri dojčení v mieste, kde je hrčka, citlivo stláčajte. Niekedy sa pri zablokovaných mliekovodoch podarí prsník stláčaním vyprázdniť.
- Niekedy môžu zablokovanie pomôcť uvoľniť vibrácie elektrickej zubnej kefky, ktorej opačnú stranu (teda nie stranu so štetinkami) si žena priloží na miesto, ktoré je najbližšie k hrčke v prsníku.
Horúčka, ktorú žena môže mať pri zablokovaných mliekovodov alebo zápale prsníka, môže spolu s nedostatočným vyprádzňovaním prsníka prispieť k zníženiu tvorby mlieka a niekedy sa bábätko môže začať horšie prisávať, kratšie piť alebo sa od prsníka odťahovať. Ak takéto správanie pozorujete, vyhodnoťte spoločne s laktačnou poradkyňou pitie bábätka a podniknite kroky na zvýšenie tvorby mlieka.
Čo nemusíte pri zápale prsníka alebo zablokovaných mliekovodoch robiť?
- Nemusíte chodiť do sprchy odstriekavať mlieko. Naopak, sústreďte sa na to, aby ste si s bábätkom ľahli do postele a popri dojčení odpočívali alebo spali.
- Prsník nechlaďte, spomaľuje to priebeh liečby a zlepšenie nastane neskôr.
- Nezačínajte v tomto čase bábätko kŕmiť z fľašky. Bolesť je možné riešiť aj inak.
- Nesnažte sa vynechávať dojčenie z bolestivého prsníka. Naliatie prsníka mliekom bolesť a stav zhorší.
- Obmedzte v tomto čase snahu o dokonalé vedenie domácnosti či zvládanie čo najväčšieho počtu aktivít.
- Nemusíte si prsník nijako špeciálne umývať alebo čistiť.
- Nepanikárte. Zablokované mliekovody sa zlepšia väčšinou do dvoch dní. Pri zápale prsníka pocítite zlepšenie väčšinou po troch dňoch a hrčka začne ustupovať asi po týždni. Pokračujte v dojčení a buďte trpezlivá, bude to lepšie.
Pri dojčení sa môžu vyskytnúť ešte dve situácie, ktoré spadajú do kategórie bolestivých prsníkov:
- Mliečny pľuzgier na bradavke (malá biela bodka, ktorá je bolestivá pri dojčení a často aj po ňom).
- Absces (hrčka v prsníku, ktorá je naplnená hnisom)
Obe situácie je možné riešiť a pokračovať v dojčení bez obmedzení.
Prečítajte si aj detailný článok pre zdravotníkov o zablokovaných mliekovodoch a mastitíde.