Bábätko prestalo priberať - zníženie príjmu materského mlieka z prsníka
Niekedy sa stane, že po počiatočnom pokojnom období dojčenia a dobrého priberania príde po pár týždňoch či po pár mesiacoch k zmene správania bábätka a je možné si všimnúť jeden alebo viacero z týchto znakov:
- Bábätko, ktoré je už v tomto bode dokrmované alebo sa zistilo, že nepriberá.
- Bábätko začne tráviť kratšiu dobu pitím z prsníka a po skončení dojčenia je nespokojné alebo sa dojčenie skončí plačom.
- Bábätko sa pri dojčení hnevá, plače, vzpiera sa.
- Bábätko, ktoré nemalo predtým problém s prisatím, začne otáčať hlavičku preč od prsníka, odmieta sa prisať, plače pri prisávaní.
- Bábätko je spokojné, keď je položené, ale keď ho beriete na ruky a dávate k prsníku, začne plakať a odtláčať sa.
- Bábätko sa viackrát za deň odmieta nadojčiť, hoci je hladné; odmieta sa nadojčiť v bdelom stave; typicky sa v noci dojčí lepšie ako cez deň.
- Bábätko sa namiesto prisatia na prsník prehýba do luku, odťahuje sa od prsníka, prestane z prsníka piť po krátkej chvíli, nechce sa prisať na druhý prsník, hoci je hladné.
- Bábätko si namiesto prisatia na prsník veľa saje pästičku alebo prsty.
- Bábätko sa dojčí málo často, má medzi dojčeniami veľké rozostupy a nie je ochotné sa nadojčiť, aj keď je nespokojné a hladné.
- Trávite veľa času vystihovaním správneho okamihu na dojčenie, lebo inak sa bábätko nie je ochotné prisať, a dojčenie je pre vás frustrujúce.
- Pediater alebo pediatrička zistia, že bábätko za posledné obdobie priberá málo alebo nepriberá vôbec.
- Bábätko s opísanými príznakmi k tomu všetkému začalo po dojčení grckať, hoci predtým negrckalo.
- Paradoxne: Môžete cítiť naliate prsia a hrčky v prsníkoch, a teda sa môže zdať, že máte veľa mlieka, hoci v skutočnosti naliate prsia znamenajú, že bábätko mlieko nevypilo a hromadí sa v prsníkoch, ktoré sú potom neobvyklým spôsobom naliate. Ide o to, že celé týždne predtým ste naliate prsia nemali a toto sa objavilo až neskôr.
Väčšinou ide o bábätká, ktoré v prvých týždňoch priberali veľmi dobre a pili z prsníka výdatne, a preto sa na začiatku tejto situácie nezdá, že by nedostatočne priberali, ale skôr je znepokojujúce ich správanie súvisiace s dojčením. Ak situácia pokračuje ďalej, môže sa objaviť aj nepriberanie alebo nedostatočné priberanie.
Ľudia takúto situáciu pomenúvajú rôzne. Hovoria o štrajku, laktačnej kríze, rastovom špurte, ale aj o alergii bábätka na potraviny či kravské mlieko, refluxe, nadprodukcii mlieka, príliš silnom vypudzovacom reflexe, laktózovej intolerancii a podobne. Rozuzlenie toho, čo sa deje, prichádza pri pozorovaní dojčenia a sledovaní, ako bábätko pije z prsníka. Pri pozorovaní dojčenia vie laktačná poradkyňa spoločne s vami odlíšiť podľa tzv. "pauzy v brade", či bábätko pije veľa mlieka alebo málo mlieka. Ak pri pozorovaní dojčenia bábätko pije krátko a vypije malé množstvá mlieka, potom je zrejmé, že ide o znížený príjem materského mlieka po počiatočnom výdatnom príjme materského mlieka. Takéto správanie bábätka je preto reakciou na znížený tok mlieka. To, že má bábätko nižší príjem mlieka sa dá odlíšiť od nadprodukcie jednoducho: Bábätko bude pri nadprodukcii výdatne piť. Pri zníženom príjme mlieka bude pitia málo a bude krátke. Aby ste toto odlíšili a získali pomoc stretnite sa s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY, ktorú si vyberiete z nášho zoznamu.
Aké jednoduché kroky môžete ihneď urobiť?
a) Využite kontakt koža na kožu - to znamená bábätko vyzlečené do plienky a vy do pol pása. Takto si bábätko môžete položiť na seba napríklad, keď zaspinká a vy si tiež potrebujete odpočinúť.
b) Pozrite si náš článok o prisatí a zlepšite prisatie a polohu alebo zmeňte polohu.
c) Začnite pri dojčení využívať pohyb, postavte sa a popri dojčení sa pohupujte hore a dolu, ako keby ste robili jemné podrepy.
d) Naučte sa používať šatku alebo nosič a skúste bábätko najprv dať do šatky či nosiča, začať ho uspávať a potom mu ponúknuť prsník.
e) Môže vám pomôcť fitlopta, na ktorú si sadnete pri dojčení a budete sa spoločne s bábätkom na nej hojdať. Hojdací pohyb mu môže pomôcť piť z prsníka viac a spokojnejšie.
f) Skúste dojčiť poležiačky. Alebo sa pri dojčení postavte a skúste chodiť.
g) Najprv bábätko uspite a dojčite ho v polospánku alebo v okamihu, keď sa ešte len prebúdza a nie je úplne hore.
h) Môžete dojčiť v tmavej pokojne miestnosti bez hluku.
i) Skúste sa spoločne s bábätkom vykúpať. Voda, ktorá bábätko nadnáša, ho môže upokojiť, môže sa prisať ochotnejšie a dlhšie zostať prsníku a piť.
j) Nenúťte bábätko na prsník. Nenechávajte bábätko plakať, nesnažte sa ho dojčiť v čase, keď plače alebo keď dojčenie odmieta. Prsník mu ponúkajte "nenápadne".
Okrem toho zistite, či sa tvorba mlieka nemohla znížiť z niektorej z konkrétnych príčin, ktoré by sa dali odstrániť:
a) Prirastená uzdička pod jazykom bábätka.
b) Používanie cumlíka.
c) Používanie fľašky.
d) Používanie klobúčikov.
e) Dlhé pravidelné obdobie odlúčenia od bábätka počas dňa alebo príliš veľkú časť dňa sa o bábätko stará niekto iný ako vy.
f) To, že bábätko nespí spoločne s vami alebo že začalo prespávať celú noc alebo že ste ho naučili prespať celú noc.
g) Užívanie hormonálnej antikoncepcie, a to aj jednozložkovej, prípadne vnútromaternicového telieska, ktoré vylučuje hormóny.
h) Užívanie niektorých liekov, ktoré niekedy môžu znižovať tvorbu mlieka.
Čo urobíte spoločne s laktačnou poradkyňou MAMILY?
Počas stretnutia s laktačnou poradkyňou budete hľadať riešenia na zlepšenie situácie. Pozriete sa na možné príčiny, pre ktoré bábätko mohlo začať prijímať menej mlieka z prsníka a pokúsite sa ich odstrániť. Poradkyňa vám ukáže správne prisatie a ako ho dosiahnuť. Ukáže vám, ako vystihovať na dojčenie správne okamihy a vysvetlí vám, ako súvisí dojčenie a spánok a ako na dojčenie môžete využívať polospánok bábätka. Okrem toho vám vysvetlí, aké máte možnosti na zvyšovanie tvorby mlieka a spoločne prejdete dôležitosť kontaktu koža na kožu. Ukáže vám, aké opatrenia môžete robiť, aby sa situácia postupne zlepšovala.
Ktoré tri veci sú v tejto situácii kľúčové?
1) Trpezlivosť a presvedčenie, že to zvládnete. Laktačná poradkyňa MAMILY vám pomôže a povzbudí vás. Povzbudiť vás tiež môžu príbehy iných žien, ktoré toto zvládli.
2) Fyzický kontakt s bábätkom (kontakt koža na kožu).
3) Zvyšovanie tvorby mlieka.
Čo ak je príjem materského mlieka z prsníka naozaj nepostačujúci alebo bábätko chudne?
Na základe pozorovania dojčenia a pauzy v brade je možné počas návštevy laktačnej poradkyne MAMILY zistiť, či je príjem materského mlieka pre bábätko postačujúci.Ak pri pozorovaní dojčenie poradkyňa zistí, že to tak nie je, prvým krokom v takejto situácii je náprava dojčenia a zlepšenie dojčenia a prisatia, ako aj zvýšenie tvorby mlieka. Ak bude príjem materského mlieka aj po všetkých opatreniach nepostačujúci alebo bábätko bude chudnúť, spoločne s poradkyňou preberiete niektoré ďalšie možnosti:
1) Laktačná poradkyňa vás podľa okolností môže naučiť používať laktačnú pomôcku na prsníku.
2) Môže vám ukázať ako na dokrmovanie bábätka, ktoré sa odmieta prisať, používať pohárik.
3) Môže vám pri bábätku staršom ako 4 mesiace vysvetliť, ako vám môžu pomôcť vysoko kalorické príkrmy na to, aby sa zlepšilo dojčenie. Toto sa môže javiť ako prekvapivé riešenie, ale bábätko, ktoré trochu zasýti jedlo, má potenciál byť spokojnejšie na prsníku a piť dlhšie.
Chcete si prečítať o tejto situácii detailnejšie? Tu je článok aj s opisom toho, čo ženy zažívajú a pýtajú sa. A tu je detailné riešenie aj s rôznymi praktickými tipmi.