Liečivé rastliny na zvyšovanie tvorby mlieka
Ako sa dá odlíšiť skutočná potreba zvýšiť tvorbu mlieka od subjktívneho pocitu, že nemáte dosť mlieka? Tak, že sa osobne stretnete s laktačnou poradkyňou MAMILY, aby mohla pozorovať celé dojčenie a spýtať sa vás na všetky podrobnosti týkajúce sa vašeho dojčenia. Laktačná poradkyňa MAMILY vám bude oporou, psychicky vás podrží a povzbudí, vypočuje vás, dodá vám silu pokračovať a veriť v seba samu.
Podľa čoho sa NEDÁ posúdiť tvorba mlieka?
- podľa pocitu naliatych či ťažkých alebo prázdnych prsníkov
- podľa toho, či si dokážete odstriekať mlieko z prsníka
- podľa toho, či vám pri stlačení dvorca či prsníka vystrekne z prsníka mlieko
- podľa množstva odsatého mlieka
- podľa toho, či vám vyteká mlieko z prsníka mimo dojčenia
- podľa toho, či sa vám medzi dojčením nalievajú prsia
- podľa toho, či sa vám po dojčení vyprázdnia prsia
- podľa toho, koľko bábätko vydrží byť bez dojčenia (či medzi jednotlivými dojčeniami uplynie napríklad hodina)
- podľa toho, ako dlho bábätko spí
- podľa toho, koľko minút je bábätko prisaté na prsník
- podľa toho, ako často sa dojčí
Laktačná poradkyňa MAMILY bude pozorovať celé dojčenie a naučí vás rozoznať pitie na prsníku. Pomôže vám posúdiť, čo presne sa pri dojčení deje a či reálne vaše bábätko potrebuje začať získavať viac mlieka z prsníka. Prečítajte si návod na to, čo môžete na zvýšenie tvorby materského mlieka urobiť. Keďže tieto kroky si vyžadujú zručnosti a skúsenosti, pomôže vám, ak ich urobíte spoločne s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY. V tomto článku si môžete prečítať, aké kroky s poradkyňou urobíte na zvýšenie tvorby mlieka.
Pre zvýšenie tvorby mlieka treba urobiť viac než len užívať prostriedky na zvyšovanie tvorby mlieka, zlepšenie dojčenia závisí od komplexného prístupu. Bylinky nemusia mať potrebný efekt, ak sa popri ich užívaní nepodniknú aj ostatné kroky na zlepšenie dojčenia alebo sa neodstránia príčiny, pre ktoré bábätko nezískava mlieko z prsníka. Prečítajte si preto tieto naše články:
- Základné informácie potrebné pre dojčenie
- Kontakt koža na kožu
- Polohy pri dojčení
- Ako sa bábätko prisáva, pretože správne prisatie ovplyvňuje množstvo mlieka, ktoré bábätko vypije
- Fotografie správneho prisatia
- Videá dojčenia a toho, ako poznáte, či bábätko pije mlieko
- Ako pomôcť bábätku vypiť viac mlieka prostredníctvom stláčania prsníka
- Ako striedať prsníky
Popri dôkladnom podniknutí krokov na zlepšenie dojčenia, je možné, že niektoré liečivé bylinky pomáhajú zvyšovať tvorbu mlieka. Pred užívaním byliniek sa poraďte s laktačnou poradkyňou MAMILY a vyhodnoťte spoločne dojčenie. Vďaka tomu sa budete môcť spýtať všetko, čo vás o dojčení a bylinkách zaujíma. Existuje viacero liečiv, ktoré majú potenciál zvyšovať tvorbu mlieka, a teda aj niektoré liečivé rastliny a bylinky môžu obsahovať podobné účinné látky, ktoré môžu v rozličnej miere pravdepodobne zvyšovať tvorbu mlieka. Rovnako tiež existujú bylinky, ktoré môžu tvorbu mlieka znižovať.
Takmer každá krajina má nejakú bylinku, liečivú rastlinu alebo potravinu či nápoj, o ktorých sa traduje, že reálne alebo subjektívne zvyšujú tvorbu mlieka. Aj liečivé rastliny môžu mať vedľajšie účinky. Liečivá z prírodných zdrojov sú vždy len liečivá a neexistuje 100 % bezpečný liek pre všetkých ľudí. Je vysoko nepravdepodobné, že by bábätko malo vedľajšie účinky v dôsledku toho, že matka užíva bylinky, pretože sa v materskom mlieku nebude nachádzať množstvo byliniek, ktoré by mali terapeutické účinky. Ak vaše bábätko začne pri užívaní byliniek viac alebo redšie kakať, znamená to, že prijíma viac materského mlieka, a to je žiaduci účinok. Stolica dojčeného bábätka môže vyzerať ako "hnačka", môže byť riedka, ako voda, tekutá, striekajúca, spenená. Toto je normálny obraz dojčenskej stolice, nie dôsledok užívania byliniek. Bábätko môže kakať mnohokrát za deň, aj po každom dojčení.
Dva potenciálne prostriedky, ktoré by mohli zvyšovať tvorbu mlieka, sú korenina s názvom senovka grécka a bylinka s názvom benedikt lekársky. Existujú štúdie (zoznam niektorých nájdete na konci článku), ktoré ukazujú, že senovka grécka či benedikt lekársky môžu zvyšovať tvorbu mlieka. To je pre ženy, ktorých bábätká nezískavajú dostatočné množstvo mlieka z prsníka významné a povzbudzujúce. Pretože im to umožňuje pokračovať v dojčení v situáciách, v ktorých by inak buď museli dokrmovať alebo by prestali dojčiť výlučne alebo úplne a by prešli na umelú výživu. Vyhnúť sa použitiu umelej výživy - ak je to možné - je dôležité, pretože používanie umelej výživy prináša riziká. Okrem toho senovka aj benedikt zlepšujú trávenie a ženy si ich pochvaľujú z hľadiska stolice, príjmu vlákniny či udržiavania stabilnejšej hladiny cukru v krvi. Senovka grécka je korenie, ktoré sa v mnohých častiach sveta používa do jedla (napríklad ako súčasť kari korenia), dojčiace ženy toto korenie aj vo veľkom množstve v jedle konzumujú a ich bábätká nemávajú problémy pri konzumácii takého jedla zo strany matky. Ak by ste po začatí užívania byliniek vnímali nejaké nežiaduce účinky, obráťte sa na svoju laktačnú poradkyňu a poraďte sa s ňou.
Dávkovanie pri zvyšovaní tvorby mlieka je:
Senovka grécka: 3 kapsule 3-krát denne (ak je v jednej kapsuli 610 mg účinnej látky)
Benedikt lekársky: 3 kapsule 3-krát denne (ak je v jednej kapsuli 500 mg účinnej látky)
Kde si môžete bylinky kúpiť?
Ohľadne toho, či skutočne tieto bylinky potrebujete užívať, sa poraďte s laktačnou poradkyňou MAMILY na osobnom stretnutí, kde spoločne zhodnotíte prospievanie bábätka a to, čo môžete urobiť pre zlepšenie dojčenia, vrátane povzbudenia a podpory, ktoré od poradkyne získate. Užívanie byliniek je súčasťou komplexného riešenia zahŕňajúcich dôležité kroky a sa deje súčasne s podnikaním týchto krokov na zvýšenie príjmu mlieka z prsníka. Zvyšovaniu tvorby mlieka pomáhajú aj kroky ako kontakt koža na kožu, stláčanie prsníka, správne prisatie, striedanie prsníkov, spoločný spánok s bábätkom, nosenie, výdatné vyprázdňovanie prsníka dojčením. Preto sú tieto kroky súčasťou postupov na úpravu situácie s dojčením.
Bylinky predávajú lekárne ako aj obchody so zdravou výživou, prípadne si ich môžete zakúpiť na internete. Tieto kapsule vyrába viacero firiem, niektoré z nich majú na obale napísané, že ich nesmú užívať dojčiace matky, a naopak iné majú uvedené, že sa užívajú na zvyšovanie tvorby materského mlieka počas dojčenia. Niektorí výrobcovia na obale udávajú nižšie dávkovanie - dôvodom je, že bežné dávkovanie je určené na iné využitie byliniek, na použitie na zvýšenie tvorby mlieka užívajte 3 kapsule 3-krát denne.
Ak si budete kupovať kapsule senovky gréckej a benediktu lekárskeho, kupujte si kapsule, v ktorých je samostatne senovka grécka a samostatne benedikt lekársky. Kapsule, ktoré kombinujú rozličné bylinky v kombinácii so senovkou a benediktom, majú zväčša oveľa nižšie množstvo byliniek a môžu byť drahšie.
- Senovka grécka a benedikt lekársky pravdepodobne fungujú lepšie, ak ich užívate naraz, nie iba jednu z nich, avšak v prípade potreby je možné užívať aj jednu z byliniek samostatne.
- Senovka grécka a benedikt lekársky účinkujú relatívne rýchlo. Účinok zvyčajne pocítite do 12 až 24 hodín od začiatku užívania, nástup účinku môže však byť aj postupnejší a prejaviť sa až o pár dní od začiatku užívania. Ak neuvidíte žiadnu zmenu pri pozorovaní pitia bábätka, tak pravdepodobne ešte nezaúčinkovali alebo neužívate dostatočné množstvo a je potrebné zvýšiť dávkovanie. Ako poznáte, či užívate dostatočné množstvo senovky? Senovka má špecifickú vôňu podobnú kari koreniu. Ak ju na sebe necítite, pravdepodobne neužívate potrebnú dávku. Ak by náhodou bylinky nemali žiadny účinok z hľadiska zlepšenia pitia bábätka, potom je na mieste bylinky vysadiť.
- Znakom toho, že bylinky fungujú a pomáhajú zvyšovať tvorbu mlieka je aj to, že sa žena začne potiť, pretože prsník je modifikovaná potná žľaza, a ak sa žena potí, znamená to, že ide o súčasť požadovaného efektu zvyšovania tvorby mlieka.
- Vôňa senovky (moringa a benedikt nemajú špecifickú vôňu) je rovnaká ako vôňa kari korenia, a ak žena na sebe cíti vôňu senovky, môže to poukazovať na to, že berie dostatočnú dávku senovky. Ak sa v prsníku vďaka užívaniu byliniek začne tvoriť väčšie množstvo mlieka, motivuje to bábätko, aby sa lepšie prisávalo, lepšie pilo a ochotnejšie prijímalo prsník. Ak nemáte radi vôňu senovky, môžete kombinovať benedikt s morigou.
Senovka grécka je korenie, ktoré sa v podobnom dávkovaní, ako je tu uvedené používa v mnohých krajinách pri varení (ako súčasť kari korenia). - Senovka grécka a benedikt lekársky zlepšujú trávenie a podporujú vyprázdňovanie vďaka obsahu vlákniny. Vysoký obsah vlákniny je pozitívom užívania týchto byliniek. Príjem vlákniny je potrebné vykryť pitím vyššieho množstva vody a užívaním byliniek po jedle, nie pred jedlom. Prípadná hnačka či zápcha alebo bolesť žalúdka matky pri užívaní byliniek súvisia s nedostatočným pitím vody, prípadne nevhodným načasovaním užívania byliniek (namiesto užívania po jedle, užívanie pred jedlom alebo na prázdny žalúdok).
- Ak ste alergička alebo sa alergickej reakcie obávate, vyskúšajte najprv malé množstvo iba jednej bylinky, prípadne si možnú reakciu odsledujte.
- Senovka pomáha diabetičkám. Pretože po pôrode a pri dojčení je veľa faktorov, ktoré môžu zásadne ovplyvňovať glykémiu, kontrolujte si glykémiu, je možné, že pri užívaní senovky a dojčení budete potrebovať menej liekov či inzulínu, ako ste boli zvyknutá.
Ako dlho máte senovku grécku a benedikt lekársky užívať? Poraďte sa s laktačnou poradkyňou osobne. Veľa závisí od toho, ako závažnú situáciu riešite a akú má ďalšiu prognózu. Najlepší ukazovateľ je zlepšenie dojčenia, pitie bábätka, jeho prospievanie a všeobecná spokojnosť bábätka. Ak bábätko dobre pije a všetko je v poriadku, môžete bylinky vysadiť. Môžete prestať, keď je s dojčením všetko v poriadku. Môžete s užívaním prestať postupne s tým, že každý deň vysadíte jednu kapsulu a budete sledovať, že sa bábätko dojčí stále rovnako výdatne a jeho správanie pri dojčení je uspokojivé. Ak bylinky nemajú požadovaný účinok, nie je potrebné ich ďalej užívať.
Ďalšia bylinka, ktorú môžete vyskúšať je moringa olejodarná. Taktiež sa predáva v kapsuliach, tabletkách alebo ako prášok a môžete ju užíva podľa odporúčania na obale alebo v dávke 1500 mg kapsule 3-krát denne. Moringa zlepšuje výživový status ženy, pretože obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a proteínov a v mnohých krajinách sveta sa konzumuje ako jedlo. Moringa podobne ako aj senovka zlepšujú výživu ženy, obsahujú veľa vitamínov, vápnika a iných látok. S používaním korenín, potravín a liečivých rastlín, ako napríklad senovka, benedikt a moringa v súvislosti s dojčením sú dlhodobé celosvetové skúsenosti a v MAMILE máme s nimi skúsenosti už viac ako 15 rokov, nehovoriac o zahraničných skúsenostiach vo všetkých krajinách sveta ako aj štúdiách, ktoré ich účinok skúmali.
Medzi ďalšie bylinky, ktoré sa používajú na zvýšenie tvorby mlieka, patria napríklad lucerna (alfalfa), spirulina, jastrabina, malinový list, fenikel, pivovarské kvasnice, žihľava, šatavari a pravdepodobne celý rad ďalších. Niektoré čaje pre podporu dojčenia môžu niekedy matkám pomáhať, hoci nie sú dostatočné dôkazy, ktoré by podporovali ich používanie.
Ďalšie čítanie o bylinách:
1. Prečítajte si aj našu reakciu na článok v slovenských novinách SME na tému byliniek v laktačnom poradenstve.
2. Reakcia MAMILY na článok v českých Hospodářských novinách
3. Odpovědi na dotazy o bylinkách na zvyšovaní tvorby mléka
Vedecké zdroje:
1. Swafford S, Berens B. Effect of fenugreek on breast milk production. ABM News and Views 2000;6(3): Annual meeting abstracts Sept 11-13, 2000 (Podľa tejto štúdie sa zvýšilo množstvo mlieka, ktoré matky získavali, priemerne o 50 %.)
2. Reeder C, Legrand A, O’Conner-Von S. The Effect of Fenugreek on Milk Production and Prolactin Levels in Mothers of Premature Infants. J Human Lactation 2011;27(1):74
3. Bazzano A, A Review of Herbal and Pharmaceutical Galactagogues for Breast-Feeding, Ochsner J. 2016 Winter; 16(4): 511–524.
4. Sim TF, Hattingh HL, Sherriff J, Tee LB. Perspectives and attitudes of breastfeeding women using herbal galactagogues during breastfeeding: a qualitative study. BMC Complement Altern Med. 2014. July 2; 14: 216.
5. Espinosa-Kuo CL. A randomized-controlled trial on the use of malunggay (Moringa oleifera) for augmentation of the volume of breastmilk among mothers of term infants. Filipino Fam Physician. 2005;43 1: 26- 33.
6. Di Pierro F, Callegari A, Carotenuto D, Tapla MM. Clinical efficacy, safety and tolerability of BIO-C (micronized Silymarin) as a galactagogue. Acta Biomed. 2008. December; 79 3: 205- 210.
7. Donovan TJ, Buchanan K. Medications for increasing milk supply in mothers expressing breastmilk for their preterm hospitalised infants. Cochrane Database Syst Rev. 2012. Mar 14;3:CD005544. doi: 10.1002/14651858.CD005544.pub2.
8. Mortel M, Mehta SD. Systematic review of the efficacy of herbal galactogogues. J Hum Lact. 2013; 292: 154- 162.
9. King J, Raguindin PF, Dans LF. Moringa oleifera (Malunggay) as a galactagogue for breastfeeding mothers: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Philipp J Pediatr. 2013. December; 61 2: 34- 42.
10. Nice FJ. Common herbs and foods used as galactogogues. Infant Child Adolesc Nutr. 2011. June; 3 3: 129- 132.
11. Stohs SJ, Hartman MJ. Review of the safety and efficacy of Moringa oleifera. Phytother Res. 2015. June; 29 6: 796- 804.
12. Westfall R.E. Galactagogue herbs: A qualitative study and review. Can. J. Midwifery Res. Pract. 2003;2:22–27.
13. Tiran D. The use of fenugreek for breast feeding women. Complement. Ther. Nurs. Midwifery. 2003;9:155–156. doi: 10.1016/S1353-6117(03)00044-1.
14. Capasso R., Aviello G., Capasso F., Savino F., Izzo A.A., Lembo F., Borrelli F. Silymarin BIO-C®, an extract from Silybum marianum fruits, induces hyperprolactinemia in intact female rats. Phytomedicine. 2009;16:839–844.