Šesť spôsobov ako umelé mlieko ovplyvňuje životné prostredie
Štúdia uverejnená v britskom lekárskom časopise The British Medical Journal sledovala 6 negatívnych vplyvov výroby umelého mlieka na našu planétu a skonštatovala, že: „Výroba nepotrebného umelého mlieka pre dojčatá a batoľatá má škodlivý vplyv na životné prostredie a jej negatívnemu dopadu by sa mala celosvetovo venovať väčšia pozornosť.“
V štúdii sa ďalej uvádza, že v napríklad vo Veľkej Británii by zvýšená podpora dojčenia mala rovnaký globálny efekt, ako keby z ciest zmizlo 50 000 až 77 500 áut ročne.
Umelé mlieko sa získava hlavne z kravského mlieka, pričom analýza ukazuje, že výroba mäsa a mliekárenský priemysel sú zodpovedné za 30 % skleníkových plynov.
Navyše, len na výrobu 1 kg kravského mlieka v prášku, na ktorom je dojčenské umelé mlieko postavené, je tiež potrebných 4700 litrov vody.
Kravské mlieko v prášku však samo o sebe neposkytuje dostatočnú výživu. Dojčenské umelé mlieko preto obsahuje aj palmový, kokosový, repkový a slnečnicový olej, oleje z húb, rias a rýb, minerály a vitamíny. Výroba všetkých týchto prísad má nepriaznivý vplyv na životné prostredie. V posledných rokoch čelí ostrej kritike zo strany organizácií na ochranu životného prostredia najmä výroba palmového oleja, keďže preukázateľne poškodzuje prirodzené prostredie živočíchov a prispieva k odlesňovaniu.
V analýze sa tiež uvádza, že svoju daň na životnom prostredí si vyberá aj energia potrebná na zohrievanie umelého mlieka, ktorá zodpovedá energii potrebnej na nabitie 200 miliónov smartfónov každý rok.
Nakoniec, ako je uvedené v štúdii z roku 2009 citovanej v analýze, odpad vytvorený nádobami od umelého mlieka, ktoré sa zvyčajne dostanú na skládky odpadu, predstavuje 86 000 ton kovu a 364 000 ton papiera za rok.
„Musíme si priznať, že ,,náš dom je v plameňoch“ a že ďalšia generácia musí rýchlo konať, aby znížila uhlíkovú stopu v každej oblasti života. Dojčenie je súčasťou tejto skladačky a je skutočne potrebné urýchlene investovať do tejto oblasti.“
Referencia: https://www.bmj.com/content/367/bmj.l5646