Ako vyzerá dojčenie v marginalizovaných rómskych komunitách?
Bežne si ľudia myslia, že ženy v rómskych komunitách všetky dojčia a že dojčia bez problémov. MAMILA v spolupráci s organizáciou Zdravé regióny uskutočnila osobný zber dát prostredníctvom siete asistentiek osvety zdravia pôsobiacich v marginalizovaných rómskych komunitách. Tieto údaje sme porovnali s dojčením vo vysoko motivovanej skupine žien podporovaných laktačnými poradkyňami z MAMILY.
Ako to dopadlo?
Teraz vedecký časopis Romano Džaniben publikoval naše výsledky v recenzovanej časti časopisu.
Dojčenie je významný faktor pre zdravie v detstve a dospelosti. O dojčení v marginalizovaných rómskych komunitách (MRK) však neexistujú oficiálne štatistiky. Preto sme v MAMILE v spolupráci s organizáciou Zdravé regióny realizovali prvý prieskum o dojčení v MRK a paralelne s ním aj prieskum o dojčení v komunite žien, ktoré dostali pomoc s dojčením.
Naň nadväzuje opis projektu podpory dojčenia prostredníctvom vyškolenia laktačných poradkýň v prostredí MRK a zozbieranie prvých skúseností laktačných poradkýň v MRK z terénu.
Cieľom celého projektu je zlepšenie prístupu k pomoci s dojčením vďaka pôsobeniu vyškolených laktačných poradkýň v MRK.
Uskutočnili sme osobný zber dát prostredníctvom siete asistentiek osvety zdravia pôsobiacich v MRK ako aj internetový zber dát v skupine žien, ktorá dostala pomoc pri dojčení od laktačných poradkýň MAMILY. Realizovali sme sériu školení laktačných poradkýň v MRK a získali záznam skúseností s prvými klientkami projektu.
V našom prieskume o dojčení bolo spracovaných 1306 dotazníkov z MRK z rozličných lokalít Slovenska a 787 dotazníkov odoslaných prostredníctvom internetového formulára ženami, ktoré dostávajú pomoc od laktačných poradkýň.
- Viac ako 80 % žien z MRK vyjadrilo túžbu dojčiť pred pôrodom, avšak len 59,5 % dojčilo bez dokrmovania počas pobytu v pôrodnici.
- Deti vo veku 2 mesiace v MRK vo viac ako 30 % dostávali čaj alebo vodu a v 32 % dostávali umelé mlieko.
- V prvých 6 mesiacoch zároveň 70,21 % respondentiek z MRK používalo fľašu.
- V oboch skúmaných skupinách respondentky, ktoré vnímali, že majú problém s dojčením, uvádzali, že by s dojčením uvítali pomoc.
Obe skúmané skupiny majú záujem dojčiť. Ak majú s dojčením problémy, chcú získať pomoc s dojčením.
Závery prieskumu nám ukázali, že má zmysel realizovať projekt vyškolenia laktačných poradkýň v prostrední MRK na to, aby sa služba pomoci s dojčením stala dostupnou pre rodiny z MRK. Už prvé správy novovyškolených laktačných poradkýň ukazujú, že táto služba je potrebná.
Prečítajte si celé znenie článku:
Participatívny prieskum o dojčení v marginalizovaných rómskych komunitách a jeho využitie pre prax