Dojčené bábätká môžu mať dlhší život
Nový výskum naznačuje, že dojčením môžeme ovplyvniť to, ako dlho bude dojčené dieťa žiť, pretože dojčené deti majú vo svojich bunkách dlhšie teloméry. Teloméry chránia DNA buniek pred poškodením a čím sú dlhšie, tým neskôr toto poškodenie nastáva. Prečítajte si v našom novom článku vysvetlenie, prečo teloméry ochraňuje nielen materské mlieko, ale aj samotné dojčenie.
Teloméry sú časti chromozomálnej DNA každej bunky, ktorá obsahuje genetickú informáciu. Ochraňujú naše gény pred poškodením na koncoch chromozómov podobne, ako plastové špičky na šnúrkach od topánok chránia šnúrky pred tým, aby sa rozpletali a poškodzovali. Teloméry sa s pribúdajúcim vekom človeka skracujú. S každým ďalším bunkovým delením sú naše teloméry kratšie. A niektoré štúdie naznačili, že čím dlhšie teloméry, tým dlhší život.
Najnovšia štúdia časopisu The American Journal of Clinical Nutrition porovnávala dĺžku telomér detí v 4-5 rokoch života a výsledky naznačujú, že v rannom detstve sa dĺžka telomér môže zmeniť vplyvom životného štýlu. Napríklad sa ukázalo, že teloméry 4-ročných detí boli kratšie v prípade, že deti pili počas detstva ovocné džúsy a veľa limonád.
Štúdia ukázala, že významný vplyv na dĺžku telomér má aj dojčenie. Deti, ktoré boli výlučne dojčené prvých 4 – 6 týždňov života, mali teloméry výrazne dlhšie než tie, ktoré dojčené neboli.
Odborníčka na dojčenie doktorka Alison M. Stuebe komentovala výsledky štúdie takto: „Toto je len jeden z množstva dôkazov, že keď pomôžeme matkám s dojčením, výsledkom budú zdravšie matky a zdravšie deti. Čím viac vieme o materskom mlieku, tým viac je zrejmé, aké je úžasné a aké fantastické veci dokáže urobiť.“
Pediatrička a epidemiologička Janet M. Wojcicki, ktorá je autorkou štúdie hovorí: „Teloméry sú kľúčové v procesoch starnutia, zdravia človeka a chorobnosti. Táto štúdia ukazuje, ako veľmi dojčenie ovplyvňuje ľudské zdravie.“
Existuje niekoľko vysvetlení, prečo by dojčenie mohlo napomáhať dlhším teloméram. Materské mlieko obsahuje látky s protizápalovým účinkom, čím môže pomáhať ochraňovať teloméry. Doktor Pathik D. Wadhwa sa vyjadril, že ďalšou možnosťou môže byť to, že dojčenie výrazne ovplyvňuje kvalitu vzťahu medzi matkou a dieťaťom a naviazaním. Tento lekár sa na univerzite v Kalifornii dlhodobo venuje štúdiu toho, ako okolnosti prvých rokov života ovplyvňujú zdravie: „Na základe štúdií o dĺžke telomér u detí, ktoré boli vychovávané v detských domovoch vieme, že kvalita starostlivosti a naviazania, ktorú deti zažívajú, ovplyvňuje dĺžku telomér.“ Jedna z autoriek štúdie, Elissa Epel dodáva: „Psychologický stres na biochemickej úrovni spôsobuje uvoľňovanie zvýšeného množstva voľných radikálov, zápalových látok a stresových hormónov, ktoré môžu poškodzovať teloméry. V súčasnosti nevieme vysvetliť, ako dojčenie môže ochraňovať teloméry inak, než tým, že pomáha vyhýbať sa toxickému stresu. Veľmi by sme chceli zistiť, ako presne pomáha.“ To, aké gény pre dlhovekosť sme zdedili, nedokážeme ovplyvniť. Teloméry sa však zdajú byť tou časťou genómu, ktoré vieme ovládať aktívne tým, aký život vedieme.