Dojčenie patrí mimo domov, aj do banky

Dojčiaca žena ročného dieťaťa zažila v apríli 2019 situáciu, keď ju počas dojčenia v pražskej banke ochrankár vyzval, aby prestala dojčiť a musela z banky odísť a nadojčila bábätko vonku na lavičke. K zlyhaniu ochrankára ako jednotlivca môže dôjsť, ale prečítajte si ako neadekvátne zareagovala banka vo svojom vyjadrení:

„Dobrý den, mrzí nás vzniklá situace. Na našich pobočkách se vždy snažíme vyjít klientům a klientkám vstříc ve všech ohledech. Pokud o podobné záležitosti od maminky víme a požádá nás o zajištění soukromí, není pro nás problém jí nabídnout adekvátní místo podle možností pobočky a s ohledem na ostatní klienty.“

Jednotliví zamestnanci môžu niekedy zlyhať, ale oficiálne vyjadrenie banky ukazuje na neznalosť toho, že dojčiace matky nepotrebujú vytváranie špeciálnych priestorov či miestností na dojčenie. Nedojčia preto, aby sa ostatní pozerali, ale jednoducho preto, že potreba dieťaťa byť dojčené je úplne bazálna a netýka sa len príjmu jedla či pitia a nedá sa nahradiť ponúknutím iných potravín alebo nápojov. Dojčenie je blízkym spojením s matkou špeciálne v situáciách, keď je dieťa v neznámom prostredí či v strese. Dojčiace matky nepotrebujú, aby sa investovalo do toho, aby mali "súkromie". Úplne stačí, že si bábätko dajú na prsník, a okolie bude pokojne ďalej pokračovať v tom, čo robilo predtým, než si ho na prsník dali.

Prečítajte si aj náš článok Dojčenie patrí aj mimo domov.

Na druhý deň po tom, čo sme vás informovali o situácii v pražskej banke, kde matke ročného dieťaťa zakázali starať sa oňho počas čakania v rade. Banka poskytla verejnosti vyhlásenie, ktoré je dôkazom nepochopenia dojčenia. Včera vydali ešte jedno oficiálne stanovisko:

„Je nám líto, že k celé události došlo. Chtěli bychom se tímto za situaci ještě jednou omluvit především naší klientce, ale i všem ostatním matkám a dalším, kterých se situace dotkla. Naše banka se snaží vytvářet na pobočkách takové prostředí, ve kterém se budou cítit spokojeně všichni, a to může být často náročný úkol.

Ačkoliv respektujeme právo (a často i nutnost) matky kojit kdykoliv a kdekoliv, jiní návštěvníci banky mohou mít jiný názor. Zaměstnanec security tak může stát před náročným, ale akutním rozhodnutím, jak situaci řešit. Na požádání matce s dítětem nabídneme na pobočce místo, kde je dostatečné soukromí a klid, a tuto možnost jsme členům ochranky i ostatním zaměstnancům dodatečně připomněli.

Bereme tuto událost jako příležitost dále zlepšovat naše služby a prosíme všechny klienty, aby si v případě nespokojenosti nebo nejednoznačné situace nechali zavolat vedoucího pobočky, který situaci na místě vyřeší.“

Vo vyhlásení sa síce ospravedlňujú, ale súčasne zotrvávajú v predstave, že dojčiace matky chodia do banky dojčiť z rozmaru (a len občas je to „nutnosť“). Navyše predpokladajú, že návštevníkom banky môže dojčenie vadiť, hoci WHO vo svojom najnovšom dokumente z roku 2018 uvádza, že akceptovanie dojčenia mimo domov je jedna z podmienok toho, aby ženy dokázali pokračovať v dojčení, a že dojčenie mimo domov je normálna vec. Nič, čo by si bolo treba špeciálne všímať, nič, čo treba komentovať či pre čo by bolo treba vytvárať špeciálne priestory. A rozhodnutie „zamestnanca security“ vôbec nemá byť „náročné“ a ani „akútne“, a už vôbec to nie je situácia, ktorú treba „riešiť“. Úplne stačí počkať na to, kým sa dieťatko nadojčí. Dojčenie je normálna súčasť života. Dojčiaca matka nedojčí preto, aby na seba upútavala pozornosť. Nedojčí preto, aby sa odhaľovala. Dojčené dieťa nepotrebuje dojčenie len preto, že je hladné alebo smädné. Dojčenie pokrýva aj ročnému dieťaťu množstvo neodkladných potrieb. Sme spoločnosťou, ktorá prestala dojčenie okolo seba vidieť. To, že 92 % matiek má problémy s dojčením už po pôrode, súvisí aj s tým, že sme prestali dojčenie okolo seba vidieť. Mnohé ženy dojčia krátkodobo práve pre nesprávne rady okolia, ktoré s dojčením nemá skúsenosti. Mnohé z komentárov žien k tejto udalosti, sú práve komentármi žien, ktoré svoje deti chceli dojčiť a spoločnosť im ich túžbu prekazila. Paradoxne práve tieto ženy nakoniec cítia hnev voči dojčeniu. Chcete pochopiť prečo? Prečítajte si tento článok.

So ženou, ktorá dojčila v banke sme nakoniec priniesli aj rozhovor. Vedeli ste, že je Slovenka?

Nielen v banke môžu naraziť dojčiace ženy na nepochopenie. O pár dní neskôr sa podobná situácia stala Lívii Handlovičovej (34) z Bratislavy pri dojčení jej dcérky v jednej petržalskej reštaurácii. Domnievali sme sa, že išlo o zlyhanie jednotlivca či nevhodne zvolenú komunikáciu zo strany personálu reštaurácie. Avšak dostali sme reakciu reštaurácie, ktorá nám mimoriadne prekvapila. Nie, nejde o zlyhanie jednotlivca, ide o systémové nesprávne nastavenie zo strany vedenia reštaurácie, ktorá dokonca súhlasí s tým, že na dojčené bábätko „nie je príjemný pohľad pri konzumácii jedla“. Reštaurácia navyše potvrdila, že „vždy pristúpi k tomu, že kojacu matku upozorní“.

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Médiá a dojčenie > Dojčenie patrí na verejnosť, aj do banky