Vyplakávacie metódy dnes nemajú u matiek šancu, zato vaše okolie ich stále považuje za normálne
Ešte pred desiatimi rokmi boli veľmi populárne rôzne články o rozličných spánkových metódach, o metódach "kontrolovaného plaču" a o metódach propagujúcich vyplakávanie detí, aby sa deti naučili spať. A boli širokou verejnosťou všeobecne prijímané ako jeden zo spôsobov starostlivosti o deti, ktoré nespia podľa predstáv rodičov. Nesmelé hlasy vysvetľujúce negatíva týchto metód boli väčšinou kritizované tými, ktorí tieto metódy hromadne používali.
Nesmierne sa tešíme, že sa táto atmosféra zmenila. Sme presvedčení, že na tejto zmene atmosféry sa podieľala aj MAMILA. Od roku 2002 sme pomáhali ženám vo vzťahovej výchove podporou dojčenia, nosenia a ďalších nástrojov vzťahovej výchovy. V roku 2007 MAMILA zorganizovala prvú konferenciu o vzťahovej výchove na Slovensku. Pozvali sme dr. Searsa, uznávaného odborníka na to, ako kontakt koža na kožu, dojčenie, nosenie, spoločné spanie a reagovanie na plač bábätka vytvárajú vzťahovú väzbu. Boli sme úplne prví, ktorí na Slovensku hovorili o vzťahovej väzbe a vzťahovej výchove (dávno predtým, nech ju potom iní začali nazývať "kontaktné rodičovstvo"). Boli sme úplne prví, ktorí hovorili o význame kontaktu koža na kožu po pôrode (dnes nesprávne označovaného ako "bonding").
Tí rodičia, ktorí začnú vzťah s dieťaťom takýmto fyzickým spôsobom a potom pokračujú kontaktom a budovaním vzťahu v ďalších mesiacoch a rokoch dojčením, nosením, spoločným spaním, môžu cielene a individuálne reagovať na správanie dieťatka vzhľadom na to, že ho veľmi dobre poznajú. Nebudú používať rôzne stratégie či zaručené recepty, ktoré mechanicky opakujú niečo, čo by teoreticky mohlo fungovať pri iných deťoch. Rodičia si tak budú vo výchove oveľa istejší. Rodičia sami budú najväčší experti na výchovu svojho dieťaťa.
V týchto rokoch je preto prekvapujúce, že ešte stále sa objavujú články s názvom Ako naučiť dieťatko spať, ako v prípade článku časopisu Maminka, ktorý dáva takéto návody:
"Dieťa uložte do postieľky, pohladkajte ho, dajte mu pusu na dobrú noc a povedzte mu, ako ho veľmi ľúbite. Vyberte si vetu, ktorú mu budete opakovať v rámci celého procesu nácviku, keď sa k nemu budete vracať. „Maminka ťa má veľmi rada a je tu pre teba. Si však už veľký a budeš spať sám. Dobrú noc." Prvé rozlúčenie by malo trvať zhruba 30 sekúnd. ... Pripravte sa na to, že dieťa bude minimálne prvé dva dni veľmi nahlas a úpenlivo protestovať. Môže sa dokonca povracať či búchať o postieľku, je to však nevyhnutný proces na to, aby ste sa obaja dobre a plnohodnotne vyspali. ... tento krátkodobý stres sprevádzaný slzami prináša dlhotrvajúce výhody – kvalitný spánok dieťaťa i rodiča a s tým súvisiacu spokojnosť."
Vďaka podpore a účinnej pomoci dnes dojčí viac a viac matiek. A dojčia dlhšie ako v minulosti - dojčia rok - dva - tri a dlhšie. A dostali sme sa do čias, o ktorých sa nám okolo roku 2010 ani nesnívalo, že by mohli nastať: Takýto článok už dnes vyvolá množstvo reakcií od matiek, ktoré dnes už z vlastnej skúsenosti vedia, že násilie a plač nemajú nič spoločné s citlivou výchovou a vzťahom.
Metódy používajúce násilie pri „výchove“ bábätiek sú však stále široko prijímané tou časťou spoločnosti, ktorá nemá skúsenosť s dojčením, nosením a vzťahovou výchovou. Redakcia časopisu si myslí, že zverejnenie tohto článku je úplne v poriadku. Fakt, že sa bábätko môže od plaču až pogrckať, sa dá podľa ich odpovede predsa riešiť kúpou kamier, ktoré monitorujú opustené, plačúce a zúfalé bábätko, ktoré nechápe, čo sa to stalo.
Prečítajte si aj tento náš článok o vyplakaní, ktorý obsahuje detailnú analýzu toho, čo sa pri vyplakaní deje.
Matky to už vedia, pomôžte nám zmeniť aj celú spoločnosť
Podporte preto aktivity o. z. MAMILA.
Našim dlhoročným cieľom je usporiadať konferenciu o zdravom detskom spánku v kontexte vzťahovej výchovy s medzinárodným odborníkom dr. Jamesom McKennom. Jeho pozvanie však, podobne ako pri konferencii s dr. Nilsom Bergmanom, ktorú sme zorganizovali v roku 2016, je finančne náročné. Pozvime ho na Slovensko spoločne.
Akýkoľvek príspevok nás posunie bližšie k tomu, aby sme mohli na Slovensko priniesť jednoznačné, vedecky podložené argumenty o tom, ako má vyzerať zdravý detský spánok a prečo takýto spánok nenastáva po vyplakaní.