8 mesacne dieta, prikrmy a dojcenie

Janka    28.07.2014, 13:03

Dobry den, mala by som otazku. Syncek bol do 6 mesiaca plne dojceny, po 6,5 mesiaci sme zacali so zeleninkovymi prikrmami, dnes stale papa jeden prikrm na obed - prevazne zelenina, sem-tam kuracie a morcacie masko, kase zeleninove zahustene pohankovou alebo psenovou kasou. Zje tak 1-2 polievkove lyzice. Zacal sa mi ale v noci budievat velmi casto, cca kazde dve hodiny a pije mliecko o dusu. Prevazne hned aj zaspi, niekedy vystraja aj dve hodiny. Predtym sa budieval (ked papal prikrm) tak 2x za noc, co bolo super. Zubky ma dole 4, hore prerezane 3, myslim, ze mu ide hore este jedna dvojka. Maval aj zapchu, co sa trosku upravilo, pomaha mu vodicka, ale davam mu z poharika, lebo flasu nevie pouzivat. Takze vypije tak max. 50 ml za den tej vody, inak len MM. Prikrm ho nenutim zjest urcite mnozstvo, dlho este pozornostou nevydrzi, zaujima ho vsetko mozne a aj tak vie, ze mliecko dostane :-), aj v noci na poziadanie. Rozmyslam, ci nedat iny prikrm, napr. skusat ovocie pred obedom, i ked ovocie mu zatial moc nechuti a poobede trochu obilnej kase, nie na vecer, samozrejme. Neviem, toto nerobil, ani ked mu naraz vysli zubky - a to 5 naraz. Co sa okolo toho 7,5 mesiaca zmenilo? Napr. teraz asi 3 tyzdne dozadu sa vzpiera pri pokuse o dojcenie, je hladny, doslova ho musim nasilu prilozit k prsniku, a potom uz papa, niekedy ale na druhy-tretikrat. Pretaca sa mi pri prebalovani. Mozno je to obdobim uvedomovania si svojho samostatneho existovania, akoby take presadenie si svojej vole, este nevedome, ale predsa. Poslednu dobu citim na bradavke zubky. A stipu ma - ale zacal viac lozit po byte a teda extremne cisto nie je, je to pomerne stary byt, stary koberec, takze do pusy pcha kadeco...ale mozno si potrebuje len uvedomit, ze ma zubky. A prejde to. Co by ste mi poradili s tym castym budenim v noci a ohladom prikrmov? Dakujem velmi pekne. Janka

Milá Janka,

spánok detí a počet prebudení sa v priebehu času menia. A nezávisí to len od dojčenia či hladu bábätka. Bábätká sa budia z rozličných dôvodov a dojčenie im pomáha znovu zaspať. Bábätká sa môžu budiť veľmi často. Intervaly prebúdzania sa nemusia vekom predlžovať. Môže sa stať, že sa bábätká po polroku budia častejšie, ako keď boli novorodenci. Ovplyvňujú ich totiž viac podnety počas dňa, rýchly rozvoj mozgu, spracovávanie nových zážitkov, získavanie nových schopností (otáčanie, sedenie, lozenie, chodenie), rast zúbkov. Môžete si však byť istí, že všetky deti sa raz budiť prestanú a budú spať celú noc bez toho, aby ste ich to museli naučiť. V tomto veku vaše dieťa potrebuje v noci istotu vašej prítomnosti, vašu pomoc pri tom, aby mohlo zaspať, a aby sa naučilo, že spinkanie a noc sú bezpečné a že má pri sebe niekoho, kto mu pomôže, aby dokázalo naspäť zaspať. Keď vidíte, že sa vaše bábätko začína prebúdzať a vy ho začnete hneď dojčiť, znamená to, že sa neprebudí úplne, dojčíte ho teda v polospánku a vďaka tomu je pravdepodobnejšie, že rýchlejšie zaspí. Toto znamená, že napriek mnohým zobudeniam sa aj vy, aj dieťa vyspíte lepšie. Ak navyše máte dieťatko blízko seba alebo pri sebe v posteli, je aj pre vás takto jednoduchšie dojčiť dieťa v polospánku, pretože pri dojčení rýchlejšie zaspíte a zobudenie nebude pre vás také náročné, pretože si takto vytvoríte podmienky, aby došlo k čo najmenšiemu prebudeniu. Vaše dieťa sa raz prestane budiť, aj bez toho, aby ste ho učili zaspať či prespať celú noc. Naučí sa to rovnako, ako sa samo naučí chodiť. Naozaj. Teraz je čas, aby ste mu poskytovali istotu, že zaspávať a v noci spať je príjemné a bezpečné. Keď sa táto jeho potreba nadobudnutia istoty naplní, sama od seba odznie. To bude dôvod, pre ktorý bude potom celú noc bez prebudenia s istotou spať.

Samotný fakt, že bábätko sa v tomto veku začalo budiť v noci častejšie teda nie je ukazovateľom toho, že by mu materské mlieko nepostačovalo, navyše bábätká sa často chcú dojčiť z mnohých iných dôvodov než len preto, že by potrebovali piť mlieko. Na druhej strane, ďalšie prejavy správania, ktoré popisujete – špecificky to, že už mesiac sa opakuje nepokoj a odmietanie prsníka pri pokuse o dojčenia v kombinácii s bolestivosťou bradaviek, vzbudzujú podozrenie, že je možné, že ide o správanie, ktoré súvisí so znížením tvorby mlieka. Či to tak skutočne je, najlepšie odlíšite v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

s ktorou osobne skontrolujete dojčenie, jeho výdatnosť a prejdete ďalšie faktory, ktoré potenciálne môžu znížiť tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Hoci zlepšenie tejto situácie nie nevyhnutne musí viesť k tomu, že sa bábätko začne v noci menej často budiť, je potrebné toto začať riešiť, aby nebolo ohrozené dojčenie ako také.

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Okrem iného by stálo za to, skontrolovať bábätku uzdičku pod jazykom a to, či nie je prirastená - toto niekedy tiež môže byť príčinou toho, čo popisujete.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.

Ešte jedna poznámka k podávaniu tekutín, je v poriadku, že vaše dieťatko odmieta fľašu, v tomto veku je používanie fľaše zbytočné a škodlivé, aj keby dieťa už dojčené nebolo. Zavádzanie tekutín ako aj príkrmov je v tomto období skutočne najmä o skúšaní a ochutnávaní, takže sa nemusíte trápiť, koľko vodičky vaše dieťatko vypije. Prečítajte si viac o zavádzaní príkrmov a tekutín v týchto článkoch:

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/prikrmy/

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/tekutiny/



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > 8 mesacne dieta, prikrmy a dojcenie