3 denní pauza v kojení (dítě 1 rok)

Sabina    12.11.2024, 10:29

Dobrý den, Již dopředu vím, že budu za půl toku potřebovat na 3-4 dny odjet od miminka, kterému tou dobou bude kolem jednoho roku. Nyní je mu tedy 6 měsíců. Kojím, plus už fungujeme na příkrmy, syn je jedlík, už nyní sní dopolední a odpolední svačinu(100-200g), oběd a večeři (200-300g). Už teď je prso jen ráno po probuzení a na každé uspávání. S tatínkem zvládne usnout bez problému na ruce, i když mu to trval trochu déle. Je možné v případě, že bych tou dobou ještě kojila, si kojení udržet? Např. odstříkáváním? Děkuji moc za radu.

Milá Sabíno,

podobné situácie riešime so ženami, ktoré potrebujú odísť napríklad na služobnú cestu alebo z iných dôvodov.  Jedna vec je, že niektoré situácie, v ktorých sa na nás ženy obracajú, majú aj také riešenie, že by bábätko išlo tam, kam potrebuje matka, spolu s ňou a so sprevádzajúcou osobou, ktorá by sa o dieťatko starala. Skúste preskúmať aj túto možnosť.

Ak by bolo odlúčenie od vás nevyhnutné, potom táto otázka má dva rozmery:

Jedným z nich je výživové hľadisko. Z tohto pohľadu synčekovi stačí bežné jedlo a nepotrebuje umelú komerčnú výživu. Môže dostávať tekutiny, tak ako je zvyknutý a do toho sa kŕmiť bežnou rodinnou stravou. Nemusíte mať pre synčeka pripravené odsaté alebo odstriekané mlieko. Mnohé deti odstriekané mlieko nechcú piť a z výživového hľadiska je bez problémov možné prekonať pár dní bez materského mlieka.

Druhý rozmer predstavuje to, že dojčenie je forma starostlivosti o dieťa a situácie, ktoré ste so synčekom zvyknutí riešiť dojčením, bude potrebné zvládnuť riešiť odlišným spôsobom. Pritom najnáročnejší je čas, kedy dieťa dojčením získava ubezpečenie a upokojenie pred spaním, či podnety, ktoré ho znova uspia, keď sa zobudí. To, čo dieťa získava v týchto časom dojčením, je komplex mnohých dôležitých vecí, z ktorých výživa či voda tvoria len malú časť. Psychologické aspekty dojčenia, aspekty súvisiace s uspávaním, s blízkosťou, s uistením sa o prítomnosti matky, s fyzickým kontaktom, s bezpečím a podobne sú pre dieťa v tomto veku z hľadiska dojčenia mimoriadne dôležité a nie je jednoduché ich nahradiť. A odlúčenie od matky môže predstavovať pre dojčené dieťa v tomto veku náročnú situáciu. Na druhej strane, synček strávi tento čas s ľuďmi, ktorých pozná a ak je zvyknutý tráviť čas v ich blízkosti, je pravdepodobné, že manželovi sa podarí nájsť spôsoby, ako uspať a utíšiť dieťatko iným spôsobom. Úspech teda závisí od jeho skúseností so synčekom, od ich vzťahu, od toho, koľko času bežne so synčekom trávi a od jeho tvorivosti.  Určite nestačí voda alebo čaj - dokonca je pravdepodobné, že synček ani nebude chcieť piť vodu (alebo čokoľvek iné), synček chce dojčenie, a to v jeho predstavách neznamená pitie.

Skúste sa spolu s manželom porozprávať o tom, ako to bude fungovať, keď budete preč, ale túto diskusiu si odložte až na čas približne mesiac pred odchodom, pretože situácia pri polročnom dieťatku je úplne iná, než pri ročnom. Vie si predstaviť, že urobí, aby synček zaspal? Bude ho nosiť v šatke, nosiči alebo na rukách? Čo bude robiť, keď nebude chcieť zaspať a bude plakať? Čo urobí ráno, keď bude chcieť dojčenie? Ak ráno skrátka spolu vstanú skôr, čo urobí cez deň, keď bude pre to mrzutý? Riešenie týchto otázok musí prísť z vášho poznania vášho dieťatka a z toho, ako sa manžel oň doposiaľ staral. Nie sú v tomto smere zaručené rady, ktoré by pri každom dieťati fungovali. Ak na tieto otázky nebudete vedieť uspokojivo odpovedať, treba znovu prehodnotiť váš plán odlúčenia.

Potom je ďalšia otázka toho, ako prekonať túto situáciu tak, aby dojčenie mohlo pokračovať aj po vašom návrate. O dojčení rozhoduje v tomto veku aj výdatnosť tvorby mlieka. V tomto smere vám odporúčame už teraz začať robiť kroky, ktoré pomôžu dojčenie udržať z dlhodobého hľadiska. Prečítajte si tieto faktory, ktoré najčastejšie po 6 mesiaci spôsobujú zníženie tvorby mlieka:

https://www.mamila.sk/sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/

a faktory, ktoré identifikujete ako platiace pre vašu situáciu, skúste odstrániť. Pretože napríklad, ak spomínate, že dieťatko sa dojčí na zaspatie, toto pre mnohé bábätká v 6 mesiacoch nemusí byť dostatočné na udržanie tvorby mlieka, zvlášť v kombinácii s tým, že dieťa dostáva pomerne veľa jedla. Pri snahe udržať dostatočnú tvorbu mlieka je kľúčové po 6 mesiaci jedlo pridávať k dojčeniu, ktoré by malo ostať na tej úrovni, ako pred 6 mesiacom – malo by sa diať podľa potrieb bábätka. A aby bábätko malo možnosť svoje potreby vyjadriť, potrebuje tráviť čas vo fyzickom kontakte s matkou. 6-mesačné deti sa typicky dojčia veľmi často, nielen na zaspatie, ale aj pri precitaní (cez deň, aj počas noci, pričom po 6 mesiaci sa typicky deti začínajú v noci dojčiť častejšie), dojčia sa na utíšenie, pri riešení náročných situácií, s ktorými si ešte samy nevedia poradiť. Existujú aj ďalšie faktory, ktoré môžu znižovať tvorbu mlieka:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

Takisto je dôležité v čase vášho odlúčenia vytvoriť plán, aby ste udržali tvorbu mlieka a tiež, aby ste sa vyhli bolestivému naliatiu prsníkov pri odlúčení od bábätka. Naučte sa ešte pred odchodom ručne odstriekavať mlieko alebo si kúpte či požičajte odsávačku, aby ste si v čase odlúčenia mohli odsávať mlieko. Odsávajte alebo odstriekavajte mlieko tak často, ako ste pred tým dojčili dieťatko doma, z toho aspoň raz v noci. Ak by to bolo potrebné, aj v roku po pôrode môžete použiť prostriedky pre zvýšenie tvorby mlieka, ktoré si môžete nasadiť pred príchodom domov:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/

Po návrate strávte so synčekom veľa času vo fyzickom kontakte, ideálne koža na kožu, bez nútenia na prsník.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > 3 denní pauza v kojení (dítě 1 rok)