Uzivani piskavice
Tereza 28.10.2024, 15:29
Dobry den, mam osmitydenni dceru, kterou plne kojim. Pred par tydny jsem zacala uzivat piskavici a asi zafungovala dobre, protoze se vyrazne prodlouzily intervaly mezi kojenim. Puvodne chtela pres den pit nekdy i po hodine od posledniho kojeni, v noci treba 2-3x, za cely den jsem kojila treba 12x. Behem uzivani piskavice kojim cca 7x za den, v noci stavame jednou (nekdy vydrzi i 7 hodin). Po dobrani piskavice se intervaly mezi kojenim vratily do puvodniho stavu. Kdyz jsem ji zacla brat znovu, tak zase staci nakojit cca 7x denne. Odsala jsem si i nejake mleko do zasoby a hned po nakojeni jeste odsaju kolem 50 ml, coz drive take neslo. Je v poradku piskavici uzivat dlouhodobe? Je pripadne nejak mozne ten efekt udrzet i po vysazeni? Je treba lepsi vysadit ji postupne?
Milá Terezo,
senovku grécku (pískavici) je možné používať aj dlhodobo. Za normálnych okolností si však dojčenie nevyžaduje žiadne podporné prostriedky. A naopak – ak je potrebné zvyšovať tvorbu mlieka, ruka v ruke s tým by mali ísť aj kroky, ktoré pomôžu bábätku získavať viac mlieka z prsníka, inak je znova efekt senovky krátkodobý a je potrebné ju používať ďalej. Cieľom používania senovky by navyše malo byť zvýšenie príjmu mlieka zo strany bábätka pri dojčení, nie vytvorenie dlhších intervalov medzi dojčeniami. Vytváranie dlhších intervaloch je stratégia, ktorá z dlhodobého hľadiska môže viesť k znižovaniu tvorby mlieka. Dojčenie je totiž omnoho viac než len príjem materského mlieka. Dojčenie pomáha regulovať telesné funkcie bábätka ako je telesná teplota, dýchanie, srdcová činnosť, znižuje hladinu stresu a prežívania bolesti. Dojčenie reguluje spánkové cykly a príjem potravy. Bábätká preto potrebujú dojčenie často a toto je normálne. A hlavne: na častú frekvenciu dojčenia je nastavené ženské telo. Pre mnohé ženy nie je postačujúce, ak sa bábätko dojčí každé 3 hodiny cez deň a raz v noci. Takáto frekvencia z dlhodobého hľadiska pre väčšinu žien znamená znižovanie tvorby mlieka, pretože intervaly medzi dojčeniami nie sú postačujúce pre vylučovanie dostatočnej hladiny prolaktínu. Nočné dojčenia sú napríklad nesmierne dôležité pre tvorbu mlieka. Nie je typické, aby sa v noci 2-mesačné bábätko dojčilo 1-krát a pre mnohé ženy je kľúčové, aby sa stimulovala tvorba mlieka dojčením najmä medzi 1 – 5 hodinou v noci.
Mnohé bábätká pre vytvorenie takýchto intervalov medzi dojčením potrebujú používanie rôznych pomôcok, ktoré nahrádzajú dojčenie, napríklad cumlík, prípadne aj zavinovačku, ktorá nahrádza držanie dieťaťa v matkinom náručí, kočík, ktorý nahrádza matkine pohyby s dieťaťom v náručí. Používanie cumlíka zhoršuje prisávanie bábätka k prsníku, učí ho používať odlišné svaly pri dojčení a rôzne pomôcky, ktorých úlohou je nahradiť starostlivosť matky, odďaľujú dojčenia.
Z rôznych ohľadov je preto pre bábätko aj matku z hľadiska udržania dojčenia z dlhodobého hľadiska výhodnejšie, ak sa bábätko dojčí častejšie, než pozorujete teraz pri používaní senovky. Preto aj z tohto pohľadu vám neodporúčame pokračovať v používaní senovky, môžete ju pomaly vysadiť. Pre zvládnutie častejších potrieb dojčenia bábätka vám môže pomôcť naučiť sa používať nosič alebo šatku, kde môžete nosiť bábätko napríklad aj takto:
https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/#J
kedy pri dojčení môžete mať voľné ruky a venovať sa tak svojim povinnostiam, či záľubám. Nemusíte sa báť nechať bábätko zaspať na prsníku. Zaspávanie na prsníku je jedna z funkcií dojčenia a nechať bábätko zaspávať a spinkať na prsníku je takisto dôležité pre dostatočnú tvorbu mlieka.
Namiesto senovky vám odporúčame sa zamerať na kroky, vďaka ktorým bábätko získa všetko dostupné mlieko z prsníka, medzi ktoré patrí
1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Môžete si dohodnúť osobnú konzultáciu s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:
http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
pretože v osobnom kontakte sa poradkyňa môže na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže znižovať množstvo vypitého mlieka.
A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:
http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/
2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.
3) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.
4) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.
Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.
Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.