Dojčenie
Romana 25.10.2024, 17:55
Dobrý deň. Mam 20 mesačne dieťatko. Pred mesiacom som zrušila nočne dojčenie. V priebehu dňa dojčim ešte pred obedným a vecerným spankom. Posledné dni sa mi ale zda že už nepije. Nepočujem vobec pregĺgať ako pri pití vody, moieka mám ale stale dosť preto by som úplne odstaviť ešte nechcela. Bojim sa ale aby v noci nebola hladná ak sa teda nenapije. Ako zistim či realne pije alebo sa mi len zdá že nie? Alebo to mám brať ako samoodstavenie? Ďakujem.
Milá Romana,
táto situácia sa líši od samoodstavenia, ktoré nastáva typicky až najskôr po 2,5 roku (typicky ešte neskôr).
V tejto situácii ponúkajte počas dňa dieťatku čerstvé jedlo so zameraním sa na výživné, kalorické potraviny (ich zoznam nájdete v závere tohto článku: https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/) a podávajte dieťatku tekutiny z otvoreného pohárika. Sledujte moč, znakom dostatočnej hydratácie je žltkastý až číry moč.
Ponúkaním jedla a tekutín teraz môžete vykryť prípadný nižší príjem mlieka z prsníka. Dojčenie za bežných okolností v tomto veku dieťatka poskytuje veľkú časť výživovej zložky dieťaťa, ak prebieha podľa potrieb dieťaťa. Ak sa dojčenie obmedzuje, spolu s tým klesá aj príjem materského mlieka zo strany dieťatka. V takej situácii môžete urobiť dve veci:
- Pokračovať v dojčení bez zmien. Aj keby naozaj dieťatko získavalo z prsníka menej mlieka, samotné satie na prsníku, bez ohľadu na pitie, má obrovský zmysel. Satie na prsníku pomáha v správnom vývoji tvárovej časti lebky, reguluje naďalej rôzne fyziologické funkcie dieťaťa, prispieva k rozvoju mozgu, pomáha vzťahovej väzbe medzi matkou a dieťaťom. A akékoľvek množstvo materského mlieka je cenné, v každej kvapke materského mlieka sa nachádzajú stovky látok, ktoré nie je možné získať zo žiadneho iného zdroja potravy.
- Alebo môžete urobiť zmeny, ktoré pomôžu zlepšiť dojčenie. Za bežných okolností sa deti v tomto veku dojčia pomerne často. Nočné dojčenie vplýva na to, koľko mlieka sa z prsníka odoberá a aj preto v štúdiách celková dĺžka dojčenia typicky koreluje s tým, ako dlho sa dojčia deti v noci. Ak sa nechcete vrátiť k dojčeniu v noci, môžete urobiť zmeny počas dňa. Môžete začať dieťatku ponúkať dojčenie aj inokedy počas dňa. Môžete spolu tráviť čas vo fyzickom kontakte a nechať dcérku, nech sa prisaje, vytvárať príležitosti, aby sa prisala, napríklad ponúknuť jej prsník pri nosení, spoločnom kúpeli, pri hre, čítaní si knižky. Môžete si spolu prezerať obrázky dojčených detí alebo sa zahrať napríklad s týmito magnetickými zvieratkami, ktoré dojčia svoje mláďatká:
https://shop.mamila.sk/podpora-dojcenia
Je tiež možné urobiť kroky pre zvýšenie tvorby mlieka:
https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/
ktoré sa ale zároveň potrebujú spojiť aj so zvýšením odberu mlieka z prsníka, teda napríklad častejším ponúkaním dojčenia. Prečítajte si aj tento materiál, ktorý popisuje najčastejšie príčiny, pre ktoré poklesne tvorba mlieka pri väčšom dieťatku:
https://www.mamila.sk/sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/
Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.
Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.