Silný tlak pri dojčení
Daniela 25.10.2024, 14:55
Dobrý deň, mam mesačné dievčatko a od narodenia som ju musela prikrmovať v nemocnici, cez cievku alebo flaskou, umelym mliekom. Mala zapal pluc a ja som ju po porode nevidela, neskor mi ju len nosili na par minut, na nakojenie, bolo to pre mna velmi stresujuce obdobie. Po odchode domov som robila vsetko, aby sa mi mliecko rozbehlo, elektricka odsavacka sa stala mojou najlepsou kamaratkou - po kazdom nakojeni som skusila este vyprazdnit prsnik odsavackou + powerpumping kazdy vecer. Jedneho dna som ale zanevrela na kojenie, z psychickeho hladiska som nezvladala, ze nemam dostatok mlieka a uz som sa len odsavala a ked sa mliecko nazbieralo - davala som ho malej flaskou. Po par dnoch som videla, ze uz sa mlieko rozbieha, zacala som opat kojit, ale uz to je obrovsky problem. Pri prilozeni babatka citim silny tlak - doslova akoby mi zmykala prsne zlazy- a pretrvaval este niekolko hodin po odsati. Mam na orsiach aj nejake cysty - tie tiez vnimam velmi bolestivo pri kojeni. Myslim si, ze uz si zvykla na flasku - vybrali sme pre nu Philips Avent, lebo z inych flias mliecko hltala a mala koliky. Vyskusali sme aj poharik, ale je uz velmi zvyknuta na flasku - zacala hned hybat jazykom a poharik lietal po celej tvari. Zatial sa teda odsavam, odsavacka mi nerobi ziadne problemy v podobe bolesti, ani na najvyssom stupni. Velmi mi zalezi na tom, ju opatovne kojit. Vedeli by ste mi prosim poradit ako na to? Mam len prekonat tu bolest a po par dnoch sa to zlepsi? Vyskusali sme aj rozne polohy pri kojeni, presla som si vase videa, ako-co zlepsit. Pomohlo by kupenie makksieho cumla na flasi na navyk mensieho tlaku? Velmi dakujem za pomoc. Myslim, ze po vyrieseni problemu sa nam velmi ulavi a my si budeme uzivat benefity kojenia ☺️
Milá Daniela,
v tejto situácii vám môže veľmi pomôcť praktická pomoc s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:
https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Poradkyňa vám ukáže, ako prilákať bábätko k prsníku a pomôcť mu správne asymetricky sa prisať, vďaka čomu získa na prsníku viac mlieka a pri správnom prisatí by ste nemali pociťovať bolesť, ktorú spomínate. Po prisatí spoločne s poradkyňou zhodnotíte pitie a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.
Má určite zmysel pokúsiť sa urobiť kroky pre návrat k dojčeniu, pretože:
- vaše bábätko je maličké a je veľká šanca, že sa k dojčeniu cez deň podarí vrátiť
- časom sa tvorba mlieka môže začať výrazne zvyšovať
- je možné dokrmovať bábätko aj bez použitia fľaše, priamo na prsníku a bez ohľadu na to, koľko mlieka bude bábätko dostávať prostredníctvom dokrmovania – aj dokrmovanie na prsníku je dojčenie a aj toto je pre bábätko mimoriadne dôležité
Jednotlivé kroky, ktoré by vám pomohla realizovať poradkyňa v osobnom kontakte a ktoré by mohli pomôcť sú:
Okrem toho vám odporúčame nasledovné kroky:
1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa nepoškodzuje tkanivo bradaviek. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete. Uzdička a to, akým spôsobom sa bábätko prisáva, môžu súvisieť s bolesťou, ktorú popisujete, ktorá potom ďalej pretrváva. Čiastočne môže táto bolesť súvisieť aj s tým, že bábätko je zvyknuté prisávať sa na prsník podobne, ako sa naučilo prisávať na cumlík fľaše (a v tomto smere nepomôže výmena za iný cumlík, aj mäkší cumlík spôsobuje, že bábätko sa prisáva plytko a to pri dojčení môže spôsobovať bolesť) a naučilo sa používať odlišné svaly, než potrebuje používať pri dojčení. Nácvik správneho prisatia bude pomáhať, aby sa bábätko naučilo správne prisávať a sať na prsníku.
A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/
Ak by sa bábätko prisávalo, úpravou prisatia a stláčaním prsníka dokážete nahradiť odsávanie. Bábätko vďaka úprave polohy tak, aby jeho prisatie bolo čo najlepšie, dokáže získať omnoho viac mlieka, ako odsávačka po dojčení.
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:
http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/
2) Aby ste sa vyhli fľaši, ukážete si spôsob, ako pomôcť bábätku prisať sa a získavať omnoho viac mlieka priamo na prsníku:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/
Je tiež možné, že vo vašom prípade bude vhodné pomôcť bábätku získať dobrý tok mlieka hneď zo začiatku dojčenia pomocou laktačnej pomôcky na prsníku, ktorej cievka sa priloží k prsníku hneď pri prisávaní bábätka, aby bolo motivované dobrým tokom mlieka k tomu, aby ostalo prisaté na prsníku. A čím väčší tok mlieka, tým menej bude bábätko poškodzovať po prisatí bradavku a to by tiež malo znížiť mieru bolestivosti.
Bábätká sa učia dojčeniu dojčením. Satie na prsníku je ďaleko viac než len príjem materského mlieka. Aj preto má zmysel snažiť sa o to, aby ste svoje bábätko znovu naučili sať na prsníku. Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo nielen fľašu, ale ani cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.
V prípade, že by sa bábätko odmietlo prisať, laktačná poradkyňa vás naučí, ako sa vyhnúť použitiu fľaše a ako nakŕmiť bábätko pohárikom:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/
Je možné, že kŕmenie pohárikom bolo pre vás náročné. Laktačná poradkyňa vám bude vedieť pomôcť s nácvikom tak, aby to bolo pre vás jednoduchšie a bolo tak možné prestať používať fľašu, ak by sa bábätko neprisávalo k prsníku a bolo by ho potrebné kŕmiť mimo prsníka.
3) Súčasťou tohto postupu je zvýšenie tvorby mlieka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/
4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Trávte v kontakte, ideálne koža na kožu, s bábätkom čo najviac času počas dňa. Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník už s laktačnou pomôckou na prsníku – ak by sa prisalo, nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami. Ak by sa neprisalo, nakŕmte ho pohárikom a trávte veľa kontaktu koža na kožu.
Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc. Pozrite si ďalej čo robiť, keď sa bábätko neprisáva:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ked-sa-dieta-neprisava/
Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.
Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.