Podávanie z fľaše pri dojčení
Veronika 20.10.2024, 11:21
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať… mám 4 týždňového syna- plne kojeného. Ak si občas odsajem mlieko- a buď dám zamraziť alebo odložím do chladničky- pre prípad že sa niekde chystáme- a nastala by situácia, že sa nebude dať kojiť- dá sa v takých situáciách vziať mlieko do fľašky ao sebou? Existuje nejaký druh fľaše, ktorý by sme mohli použiť aby čo najmenej narušila dojčenie- aj keď nepoužívame cumeľ? (Syn zatiaľ pekne priberá aj saje, chvalabohu nemá problém s prisatím.) Napríklad aj pri presunoch autom… alebo podobne. Vo výnimočných situáciách? Máte nejakú skúsenosť s týmto? Ďakujem beľmi pekne za opdoveď.
Milá Veronika,
ak by sa vyskytla situácia, v ktorej nie je možné žiadne iné riešenie, len nakŕmiť bábätko mimo prsníka, potom je najbezpečnejší spôsob podania materského mlieka pohárikom:
https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/
Má zmysel vyhnúť sa použitiu fľaše. Žiadne satie na fľaši ani zďaleka nepripomína pitie z prsníka. Bábätká používajú pri pití z prsníka iné svaly ako pri pití z fľaše. Žiadna fľaša bez ohľadu na to, čo o danej fľaške tvrdí marketing, nepodporuje dojčenie. Hoci reklamy na fľašku vždy tvrdia, že konečne prinášajú fľašku, ktorá umožňuje kombinovať dojčenie a kŕmenie z fľašky, je to a vždy bude len reklama, nič viac. Fľaška je fľaška a dojčenie je dojčenie - ide o dve odlišné metódy kŕmenia. Neexistuje fľaška, ktorá by bola podobná prsníku. Žiadna fľaša sa ani približne nepodobá prsníku. Akékoľvek nová, v súčasnosti či budúcnosti vynájdená fľaška, bez ohľadu na to, čo bude reklama tvrdiť, nie je rovnaká ako prsník.
Dojčenie je však omnoho viac než len pitie materského mlieka. V predstavách bábätka dojčenie napĺňa celú sériu potrieb, ktoré nie je možné uspokojiť nakŕmením (bez ohľadu na to, aká vec sa použije na nakŕmenie bábätka). Navyše, samotné materské mlieko chutí inak, ak ho bábätko pije priamo z prsníka a inak, ak bolo pred tým odstriekané/odsaté. Každé materské mlieko obsahuje enzýmy, ktoré jeho zložky začnú štiepiť hneď po odstriekaní a môžu spôsobovať odlišnú chuť a vôňu mlieka, než má čerstvo odstriekané mlieko. Preto niektoré bábätká odmietajú piť mlieko, ktoré bolo pred tým odstriekané či odsaté, hoci z prsníka vypijú mlieko ochotne. Navyše bábätko sa môže chcieť dojčiť preto, že mu je zima, alebo preto, že potrebuje znížiť hladinu stresu, či potrebuje regulovať srdcovú činnosť, dýchanie, spánkové cykly, príjem potravy. Všetky tieto a mnohé ďalšie funkcie totiž napĺňa satie na prsníku. Preto nakŕmenie bábätka materským mliekom nemusí pomôcť, aby bábätko bolo spokojné a neplakalo.
Má preto zmysel hľadať spôsoby, ako sa vyhnúť kŕmeniu bábätka mimo prsníka a hľadať riešenia, pri ktorých môže byť matka a dieťa spolu, aj vo výnimočných situáciách. To, že spoločnosť nie je zvyknutá na dojčenie, nie je dôvodom na to, aby sa bábätko prispôsobovalo norme, na ktorú sú zvyknutí dospelí ľudia. Máte právo nadojčiť svoje bábätko kdekoľvek sa nachádzate. Ženy nechodia zámerne dojčiť „na verejnosť“, dojčia doma a dojčia vonku, lebo sa starajú o svoje bábätká a potreby bábätiek sú akútne. Preto vám odporúčame v prvom rade v každej situácii hľadať spôsoby, ako by nemuselo byť potrebné kŕmenie bábätka mimo prsníka pri vašej neprítomnosti. Za existenciu občianskeho združenia MAMILA sme pomáhali tisíckam žien v rôznych situáciách, vrcholovým športovkyniam, poslankyniam, ženám v iných vrcholových funkciách, študentkám, ženám, ktoré sa museli vrátiť do práce, ženám, ktoré potrebovali vybavovať niektoré veci na úradoch či u lekárov. V niektorých situáciách pomôže zmena zaužívanej rutiny. Napríklad dlhá cesta autom je pri maličkom bábätku často veľmi náročná, vzhľadom na to, že autosedačky sa vyvíjali v predstavách spoločnosti, kde matka a dieťa nie sú vnímaní ako spoločná jednotka. Nebol by problém vyvinúť bezpečnú autosedačku, v ktorej by žena mohla dojčiť, ale aktuálne takéto autosedačky neexistujú. Preto, ak by ste riešili otázku cestovania autom, pri maličkom bábätku môže fungovať dočasná zmena riešenia situácií, napríklad začať chodiť autobusmi či vlakom, kde je možné pohodlne bábätko dojčiť, prípadne naplánovať cestu autom tak, aby bolo možné absolvovať zastávky podľa potrieb bábätka na nadojčenie a utíšenie bábätka.
V drvivej väčšine situácií je jednoduchšie, ak žena ide všade s bábätkom a vezme so sebou osobu, ktorá by sa inak starala o bábätko v čase matkinej neprítomnosti. Ak sa táto osoba stará o bábätko, utišuje ho a žene ho podá len na dojčenie, dá sa zvládnuť väčšina situácií aj popri tom, že bábätko sa naďalej dojčí podľa svojich potrieb. Na dojčení záleží a ak spoločnosť chce podporovať zdravie detí a rodín, potrebuje to reálne robiť, a to zahŕňa aj podporovanie dojčenia na všetkých úrovniach.
Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.
Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.