Podozrenie na reflux

Michaela    30.09.2024, 13:34

Dobrý deň. Viem ze najlepšie je navštíviť lekára kde rozhodne pôjdem ale mam podozrenie u malej na tichý reflux. Nevracia možno sem tam jej vyjde mliečko ale je absolútne nepolozitelna postieľka kociar dokonca ani gauč ci prebalivaci pult. Stále krik a plač, keď sa koji zvykne sa mi ohynat do lúku nechápala som prečo sa vzpiera. Kúpila som hojdacie kreslo kde mi jedine vydrží z ruk a práce tam je vyvýšena a vtedy ju asi reflux netrápi inak stále na rukách v satke alebo v nosiči sa uspava leží len večer v posteli kedy tiež je prevažne na boku nie na chrbte. Ale prespi s prestávkami na kojenie celú noc ani z úst jej nieje cítiť kyslý pach. Inak všetky ostatné príznaky sedia. Bola som už zúfalá prečo ju nedokážem nikde položiť ani žiadna prechádzka von v kociari neustále krik len doma sme lebo inak sa to nedá. Co si o tom myslite? Tiez sa koji castejsieasi aj po mensich mnozstvach. Viete nam poradit nejaké zlepsovaky co by nám mohli pomôcť? Kúpila som antirefluxny vankúš skúsim ho do kociara aj postieľky ci nám to pomôže. Ďakujem za radu. 

Milá Michaela,

ako tzv. „tichý reflux“ sa často označuje situácia, kedy bábätko býva uplakané, ale zo žalúdka sa nič nevracia. V takom prípade je reálne ťažké popísať mechanizmus, na základe ktorého by vlastne to, že sa nič nevracia, spôsobovalo bábätku problém. Nehovoriac o tom, že grckanie bábätiek nie je analogické so zvracaním dospelého človeka, bábätká sú po grckaní typicky spokojné. A je typické, že nebudete cítiť z pusinky bábätka kyslý pach, ani keby reálne grckalo, pretože bábätko má v žalúdku pomerne málo kyseliny. Aj to je dôvod, pre ktorý grckanie reálne bábätká neobťažuje. To, že bábätku občas vyjde von mliečko, je normálne a typicky takáto situácia nie je dôvodom na to, aby bábätko plakalo a bolo nespokojné.

To, čo popisujete, neznamená, že takéto správanie bábätka neexistuje - samozrejme, mnoho žien pozoruje časté plakanie bábätka, a plač bábätka predstavuje veľmi náročnú situáciu. Má zmysel hľadať príčiny, pre ktoré je bábätko nespokojné a uplakané a pomáhať mu, aby bolo spokojné.

Prvým krokom by vo vašej situácii malo byť zhodnotenie toho, ako bábätko pije pri dojčení.  S týmto vám môže pomôcť profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

ktorá s vami zhodnotí výdatnosť dojčenia a naučí vás pozorovaním vyhodnotiť, kedy vaše bábätko pije a kedy saje bez pitia a či bolo dojčenie dostatočne výdatné. Vzpieranie sa a prehýbanie sa do luku sa pri dojčení najčastejšie spája s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. V takom prípade má zmysel s laktačnou poradkyňou podniknúť kroky, ktoré vysvetľuje tento materiál:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/

Okrem toho mieru plaču bábätka ovplyvňuje naplnenie iných fyziologických potrieb bábätka než je len dostatočne výdatné dojčenie. Malé bábätká sú závislé na fyzickom kontakte s matkou alebo inou osobou, ktorá sa o bábätko stará. Bábätká v tomto veku nedokážu dobre regulovať svoje telesné funkcie a ich telíčka potrebujú kontakt s dospelým človekom pre reguláciu srdcovej činnosti, telesnej teploty, dýchania, pre znižovanie miery stresu, prežívania bolesti, ale aj pre reguláciu príjmu potravy a spánkových cyklov. Niet divu, že mnohé bábätká sú spokojné v náručí rodiča a akonáhle ich položia do postieľky, či kočíka, začnú plakať. Pritom ich prejavy správania v tejto situácii vyzerajú ako bolesť, často toto ľudia vyhodnocujú ako koliku a nesprávne uvažujú o tom, že bábätko reaguje na niečo zo stravy matky. Toto správanie bábätka však takmer určite súvisí s tým, že potrebuje jednoducho byť s vami. Toto nebude trvať večne a preto má zmysel teraz hľadať riešenia, pri ktorých by ste dokázali zvládať starostlivosť o bábätko, ale aj o svoje potreby. V tomto smere ženám veľmi pomáha v noci dojčiť bábätko poležiačky pri spoločnom spaní a cez deň bábätko nosiť v šatke alebo nosiči, kde je možné mať pri starostlivosti o bábätko voľné ruky. Laktačná poradkyňa MAMILY vám pomôže aj s nosením bábätka, s vysvetlením spánkových cyklov, aby ste ešte viac znížili mieru plaču, ktorá by mohla súvisieť so spánkom bábätka. A pozve vás do podpornej skupiny dojčenia:

https://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/

v ktorej sa stretnete so ženami v podobnej situácii, zažijete podporu a povzbudenie, možnosť ventilovať svoje pocity a získate tipy pre to, ako túto situáciu zvládať jednoduchšie a pomôcť bábätku, aby bolo spokojnejšie.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Podozrenie na reflux