Odsávání a KET

Eliška    05.08.2024, 19:52

Dobrý den, mám dceru 13měsíců, od narození ji krmím pomocí odsávání mléka a to jen z jednoho prsu, druhé mi příliš nefungovalo. Chtěli bychom jít na další embryotransfer KET, ale mám stále prolaktin nad normu. KET by navíc byl pomocí léků estrofem a progesteron, možná i hcg. Menstruaci nemám, tudíž jsem plánovala, že pokud bude sliznice nízká, rovnou bych začala stimulovat. Zajímalo by mě ale, jak jsem tady u vás četla, zda tyto léky laktaci úplně utlumí, nebo bude nějakým způsobem možné při neúspěchu KET znovu pokračovat v odsávání mléka, pokud bych se celou dobu ji snažila odsáváním zachovat. Nevím zkrátka jak moc ty léky laktaci utlumí, ale pravděpodobně budu potřebovat vyšší dávky. Dcera sice už začala přijímat nějaké příkrmy, ale pozdě a málo, chce jíst rukou, takže žádné přesnídávky, jen něco do ruky. A mléko je pro ni pořád potřeba. Z toho důvodu jsem zakoupila kozí kojenecké mléko, abych někdy ověřila, zda ho přijme, ale zatím jsme ho nezkusili. Nevím ani, jakou lahvičku zvolit, ale přemýšlím o jiné než má na mateřské mléko /Medela Calma/. Děkuji vám moc předem za odpověď. Eliška

Milá Eliško,

použitie liekov na KET vysoko pravdepodobne zníži tvorbu mlieka. Pre vaše bábätko je však cenná každá kvapka vášho materského mlieka. Odsávať teda môžete aj naďalej, bez ohľadu na to, aké množstvo mlieka by ste získali. Z hľadiska liekov, ktoré by ste dostávali, toto nepredstavuje problém pre to, aby dieťatko nemohlo toto mlieko piť. Estrogén (Estrofem) aj progesterón sú hormóny, ktoré sa nachádzajú prirodzene vo vysokých koncentráciách v rôznych fázach menštruačného cyklu a preto má ženské telo mechanizmy, aby sa tieto hormóny nevyskytovali v materskom mlieku v množstvách, aké potrebuje ženské telo pre zdravý menštruačný cyklus. Inými slovami, oba tieto hormóny sa vôbec nebudú dostávať do materského mlieka, inak by dojčené dievčatká kopírovali menštruačný cyklus svojej matky. Rovnako problém nepredstavuje ani HCG, pretože ide o hormón, ktorý sa prirodzene nachádza v tele tehotnej ženy a pritom ženy, ktoré sú znova tehotné, môžu pokračovať v dojčení svojho staršieho dieťaťa bez obáv. Ale rovnako aj tento hormón má potenciál znížiť tvorbu mlieka. V 13 mesiacoch po pôrode môže byť normálne mať vyššiu hladinu prolaktínu, ak by padlo rozhodnutie, že je potrebná medikamentózna liečba na zníženie hladiny prolaktínu, lieky, ktoré sa typicky používajú, sa často vnímajú ako lieky nevhodné pri dojčení, ale toto pochádza zo súvislosti s používaním týchto liekov na „zastavenie laktácie“. A je fakt, že tieto lieky významne znížia tvorbu mlieka. Ale ak by ste odsávali mlieko a boli schopná získavať mlieko, toto mlieko môže dieťatko dostávať. Zvážiť môžete aj podávanie darcovského materského mlieka. WHO hovorí, že ak dieťa v tomto veku nie je dojčené a je ochotné jesť pestrú a čerstvú stravu, nie je potrebné mu dávať živočíšne alebo rastlinné mlieko.

Mlieko (akéhokoľvek pôvodu by bolo) môžete dieťatku podávať klasicky z otvoreného pohára alebo ho primiešať do jedla. Dieťa v tomto veku nepotrebuje začať používať fľašu, fľaša nie je spôsob, ako podávať dieťaťu mlieko, ak ho nezískava z prsníka. S pitím z cumlíka fľaše sa spájajú riziká pre správny rozvoj tvárovej časti lebky vzhľadom na svaly, ktoré sa zapájajú pri pití z fľaše. A to platí pre akúkoľvek fľašu, bez ohľadu na jej marketing. Calma má marketing, ktorý je ukážkou zavádzajúceho, neetického marketingu, ktorý sľubuje, že je možné ju bez komplikácií používať popri dojčení a bude podporovať dojčenie. Žiadna fľaša nepodporuje dojčenie, pretože zo žiadnej fľaše nepije bábätko tak, ako pije z prsníka. Má zmysel sa vyhnúť fľaši ako takej a to aj v prípade, že by sme neriešili vplyv fľaše na dojčenie, ak sa bábätko neprisáva. Fľaša a cumlík negatívne ovplyvňujú tvar zubných oblúkov, postavenie zubov, Eustachovej trubice, hltana, veľkosť nosových štrbín. Pohárik je bezpečný spôsob podávania tekutín, pričom pitie z pohára je zručnosť, ktorú potom dieťa bude už využívať po zvyšok života.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Odsávání a KET