Zníženie tvorby mlieka

Barbara    11.07.2024, 16:59

Dobrý deň. Je možné, aby sa mi za 3 dni choroby znížila tvorba mlieka? Tri dni mám čo večerných hodinách zvýšenú teplotu, bolesť hlavy a kostí, užívam len paralen a dojčím ako bežne na požiadanie. Syn má tri mesiace a od začiatku v noci pri dojčení zberám mliečko do kolektora z opačného prsnika a následne zamrazujem. Stále sa mi podarilo nazbierať okolo 60 ml z jedného, no posledné dva dni je to len 10 ml. Môže to byť ukazovateľom toho, že mám málo mlieka? Syn má dosť pocikaných plienok, niekedy na prsníku štrajkuje, no je to dlhodobejšie a vieme to ukorigovať zmenou polohy. Ďakujem za odpoveď.

Milá Barbora,

samotná zvýšená teplota by nemala spôsobovať zníženie tvorby mlieka. Niektoré ženy, ktoré majú hraničnú tvorbu mlieka, pociťujú zníženie tvorby mlieka v dôsledku choroby vtedy, ak daná choroba zároveň ako symptóm mala horúčku. Horúčka môže byť faktor, ktorý v niektorých situáciách môže prispieť k zníženiu tvorby mlieka, hoci to nie je univerzálne.

Len na základe toho, koľko mlieka vyteká z druhého prsníka pri dojčení sa takisto nedá posúdiť, ako aktuálne vyzerá situácia. Navyše, má zmysel zamerať sa na vyhodnotenie príjmu mlieka pri dojčení, viac než na posudzovanie tvorby mlieka. Pretože bábätko v konečnom dôsledku reaguje podľa toho, aký má príjem mlieka pri dojčení, aký tok mlieka zažíva. A to, čo poukazuje viac na to, že má zmysel urobiť kroky pre zvýšenie príjmu mlieka pri dojčení, je to, čo opisujete ohľadom synčekovho správania. Ak bábätko štrajkuje, teda správa sa podobne, ako opisujú ženy v úvode tohto článku:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/

Odporúčame vám stretnúť sa s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

ktorá vás naučí rozlíšiť, kedy bábätko na prsníku pije a kedy saje bez pitia a ako posúdiť výdatnosť pitia a reakciu bábätka na zmenu toku mlieka. Ak by sa ukázalo, že je potrebné zvýšiť príjem mlieka pri dojčení, laktačná poradkyňa MAMILY sa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Ak by to bolo potrebné, zvýšite príjem mlieka pri dojčení, čo zahŕňa tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Zníženie tvorby mlieka