Jak poznam,ze mam dostatek mleka?

Hong Nhung    03.05.2024, 20:34

Dobry den,jak poznam,ze mam dostatek mleka?Mam 5ti tydenni miminko,v porodnici se kojilo max.20min. . Doma mi visí na obou prsech klidne hodinu,neli dele.po takove dobe citim,ze mam prsa hodne mekka a vlastne prazdna,coz me stresuje,ze nemam dostatek mleka pro ni.Pak zacina nevrle otacet hlavickou,jako kdyby hledala prso.Pricucne se a pak se odpoji(dela to prudkyma zbesilyma pohybama). Snazim se s ni bondovat tak hodinu denne od te doby,kdy mi rekla pediatricka at pridavam radeji dokrm,ze pote mi nebude tak dlouho viset na prsu a aspon pribere. Co pro to musim udelat?Mam vice jist,vice pit?jak tomu jit naproti?Dekuju!

Dobrý deň,

keď dieťa z prsníka získava mlieko, má: doširoka otvorené ústa, urobí pauzu v brade a potom zatvorí ústa. Keď dieťa saje, ale nedostáva mlieko, jeho brada sa hýbe rýchlo, pričom nerobí pauzu v rytme – to znamená: snažím sa dostať mlieko von, ale nejde to. Ak by ste si to radi sami vyskúšali, sledujte, ako vám pri plnení úst tekutinou brada klesne a zostane poklesnutá. Keď prehltnete, brada sa akoby na chvíľu zastaví a potom sa vráti naspäť hore. Táto pauza, viditeľná aj na brade dieťaťa pri dojčení, znamená, že má ústa plné mlieka. Čím dlhšia je pauza, tým viac sa dieťa napilo, takže je zjavné, že hovoriť matkám, aby kŕmili dieťa 10 alebo 15 alebo 20 minút na každej strane, nemá zmysel. Dieťa, ktoré veľmi dobre pije (nielen saje) povedzme 20 minút neprerušovane, možno už druhú stranu ani nebude chcieť. Dieťa, ktoré dudluje na prsníku (nepije), môže byť hladné aj po 20 hodinách na prsníku. Spomínanú „pauzu“ je možné vidieť na týchto videách a vyhodnotiť pitie a správanie bábätka pri dojčení vám odporúčame urobiť v osobnom kontakte s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Priame pozorovanie dojčenia a vyhodnotenie pitia spoločne s poradkyňou vám zodpovie na otázku, čo vlastne bábätko na prsníku robí a prináša omnoho spoľahlivejšiu informáciu než mnohé iné. Niekedy sa ženy obávajú, že majú nízku tvorbu mlieka, pretože dojčenie posudzujú podľa ukazovateľov, ktoré v skutočnosti nemusia znamenať, že bábätko nezískava dostatok mlieka. Odpoveď na túto otázku vám odporúčame hľadať v kontakte s poradkyňou pri dojčení osobne a okrem iného aj preto, že  v prípade, že by to bolo potrebné, pre zvýšenie príjmu mlieka pri dojčení môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou zhodnotíte pitie a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Ďalší postup by sa mal odvíjať od toho, čo ste spoločne vyhodnotili s poradkyňou pri pozorovaní dojčenia. Niekedy sa stáva, že ženy uvažujú o tom, či je tvorba mlieka dostatočná na základe rôznych príznakov, ktoré nemusia znamenať, že sa niečo s tvorbou mlieka deje. Napríklad často sa ženy znepokojujú preto, že nepociťujú naliatie prsníkov medzi dojčeniami, prípadne preto, že nie sú schopné odsať alebo odstriekať po dojčení mlieko, alebo ich bábätko býva nespokojné a uplakané, najmä večer.

Ale ak urobíme predpoklad, že bábätko dobre pije, prospieva a je spokojné, tak je pravdepodobne všetko v poriadku, a mäkké prsníky sú tým pádom tiež v poriadku - v takejto situácii dobrého pitia a prospievania sú totiž mäkké prsníky normálny a žiaduci jav. Preplnené prsia nie sú ideálom dobrého dojčenia, skôr naopak. Tvrdé prsia totiž znamenajú prílišné naliatie prsníkov, a to sa postupom času mení, takže matky, ktoré bez problémov dlhodobo dojčia, majú normálne mäkké prsníky.

Takisto odsávanie či odstriekavanie nemá výpovednú hodnotu o tom, čo bábätko reálne vypije z prsníka, bábätká môžu piť z prsníka lepšie ako dokážete odsávačkou odsať.

Takisto čas, ktorý strávi bábätko na prsníku, nie je relevantný. Podstatné je, ako dlho a výdatne bábätko na prsníku pije počas toho času, kedy je prisaté k prsníku.

O príčinách plaču a nespokojnosti bábätka, ktoré nesúvisia s dojčením, si môžete prečítať v tomto článku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/kolika-plac/

Tieto informácie sú kľúčové aj preto, že mnohé bábätká po dojčení otáčajú hlavičkou a sú nespokojné, ale nemusí to byť preto, že nezískali dostatok mlieka, ale najčastejšie preto, že ak sa im nepodarí zaspinkať pri dojčení, potrebujú pomoc rodiča so zaspatím, pomerne rýchlo a ak sa tak nedeje, môžu byť nespokojné.

Bábätko, ktoré v 5 dňoch získava z prsníka dostatok mlieka, by už malo zastaviť chudnutie, ktoré sa dialo v prvých dňoch po pôrode (toto však niekedy nie je jednoduché odsledovať, keďže bábätko bolo v pôrodnici vážené na jednej váhe a po príchode domov bude vážené zase na inej váhe a kalibrácia váhy môže spôsobiť rozdiely). Výlučne dojčené bábätko, ktoré nedostalo dokrm umelým mliekom, by v tomto veku už nemalo mať v stolici smolku a malo by mať 3 - 4 výdatné, veľké stolice denne.

Keďže prostredníctvom internetu nie je možné vylúčiť ani variantu, že skutočne je potrebné urobiť niečo preto, aby sa dojčenie zlepšilo, odporúčame vám kontaktovať sa s laktačnou poradkyňou, pretože v prípade, že by to bolo potrebné, je dôležité spolu s poradkyňou urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko napr. potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

Tvorbu mlieka a ani príjem mlieka zo strany bábätka neovplyvňuje vaša strava a ani to, koľko tekutín vypijete, hoci toto sa ženám často nesprávne hovorí. Pite preto tak, aby ste boli dostatočne hydratovaná a jedzte podľa svojich potrieb, dojčenie zároveň nie je obdobím, kedy je potrebné sa obmedzovať v strave.

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

 

To, že má bábätko prsník v ústach a robí sacie pohyby neznamená, že naozaj dostáva mlieko. Keď dieťa saje, ale nedostáva mlieko, jeho brada sa hýbe rýchlo, pričom nerobí pauzu v rytme – to znamená: snažím sa dostať mlieko von, ale nejde to. Ak by ste si to radi sami vyskúšali, sledujte, ako vám pri plnení úst tekutinou brada klesne a zostane poklesnutá. Keď prehltnete, brada sa akoby na chvíľu zastaví a potom sa vráti naspäť hore. Táto pauza, viditeľná aj na brade dieťaťa pri dojčení, znamená, že má ústa plné mlieka. Čím dlhšia je pauza, tým viac sa dieťa napilo, takže je zjavné, že hovoriť matkám, aby kŕmili dieťa 10 alebo 15 alebo 20 minút na každej strane, nemá zmysel. Dieťa, ktoré veľmi dobre pije (nielen saje) povedzme 20 minút neprerušovane, možno už druhú stranu ani nebude chcieť. Dieťa, ktoré dudluje na prsníku (nepije), môže byť hladné aj po 20 hodinách na prsníku. Spomínanú „pauzu“ je možné vidieť na týchto videách.

V situácii, ktorú popisujete, vám odporúčame sa stretnúť osobne s laktačnou poradkyňo:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Spoločne s laktačnou poradkyňou bude dôležité urobiť tieto kroky pre odstránenie bolesti pri dojčení a zvýšení príjmu mlieka zo strany bábätka tak, aby ste nemuseli dokrmovať:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa nepoškodzujú bradavky a dojčenie nebolí. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

6) Okrem týchto krokov je zrejmé, že je potrebné, aby sa urobili kroky pre preliečenie poranených a boľavých bradaviek. Porozprávajte sa o tomto kroku osobne s laktačnou poradkyňou. Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Jak poznam,ze mam dostatek mleka?