Odstriekavanie materského mlieka pred pôrodom
Pre určitú skupinu matiek a ich detí má význam si ešte pred narodením dieťaťa odstrekovať a zbierať materské mlieko, ktoré si potom vezme matka so sebou do pôrodnice. Nie je to však univerzálne odporúčanie, ktoré by mali absolvovať všetky matky pred pôrodom.
Ide napríklad o matky s cukrovkou 1. typu, alebo o matky, ktoré vedia, že ich dieťa bude pravdepodobne musieť byť od nich po pôrode oddelené, napríklad z dôvodu neodkladnej operácie. Rovnako môže byť tento postup užitočný pre matky, ktoré budú rodiť plánovaným cisárskym rezom. O tom, či je to potrebné vo vašom prípade, sa môžete poradiť s laktačnou poradkyňou MAMILY.
V prípade odstrekovania materského mlieka v tehotenstve používame termín „odkvapkávanie“, pretože lepšie vystihuje to, ako tento proces v tehotenstve vyzerá. S odkvapkávaním začnite okolo 36. týždňa tehotenstva. Materské mlieko sa každej tehotnej žene tvorí približne od 16. týždňa tehotenstva. Netreba sa teda obávať, či budete vôbec mať čo odkvapkať ešte pred pôrodom. Líšiť sa však môže množstvo, ktoré sú jednotlivé matky schopné odkvapkať, a to aj v závislosti od zručnosti pri odkvapkávaní.
Schopnosť mlieko odkvapkať počas tehotenstva nehovorí nič o dojčení a množstve mlieka po pôrode. Množstvo mlieka, ktoré ste schopná odkvapkať, závisí najmä od šikovnosti a správneho spôsobu odkvapkávania ako aj času, ktorý tomu venujete. Ideálne je, ak odkvapkáte 2 - 4 ml materského mlieka za deň, a to pravdepodobne na viackrát. V priebehu 3 – 4 týždňov, ktoré vám do pôrodu zostávajú, tak môžete získať 15 či viac ml materského mlieka. Ak aj odkvapkáte menej mlieka, máte ešte veľa dní na získanie potrebnej množstva, a každopádne akékoľvek množstvo je dôležité. Materské mlieko získané v tehotenstve je taká vzácna tekutina, a preto sa počíta každá kvapka. Ak by ste potrebovali po pôrode navýšiť objem tekutiny podanej bábätku, v prípade nevyhnutnosti môžete svoje odkvapkané mlieko zmiešať s roztokom glukózy, prípadne s darcovským materským mliekom. Na takýto postup musí byť konkrétny dôvod. Umelé mlieko v prvých dňoch po pôrode nie je prvá možnosť na dokrmovanie, ak je dokrmovanie vôbec nutné. Aj 3 – 4 ml kolostra podané po pôrode - ak je matka diabetička - dokážu významne ovplyvniť udržanie glykémie – materské mlieko je pre tento účel oveľa lepšie ako umelé mlieko.
Cieľom odkvapkávania materského mlieka ešte pred pôrodom je vyhnúť sa podaniu umelého mlieka a poskytnúť vášmu dieťaťu „tekuté zlato“, ak pre špecifické dôvody nie je možné, aby dieťa získalo materské mlieko priamo pri dojčení alebo potrebuje dostať materské mlieko vo väčšom množstve napríklad ako prevenciu hypoglykémie. Načo používať umelé mlieko, so všetkými rizikami jeho použitia, keď už pred pôrodom sa v prsníkoch nachádza mlieko pripravené špeciálne pre vaše bábätko?
Ako na to?
Zakúpte si v lekárni široké skúmavky (širšie ako bežné skúmavky na moč). Každú skúmavku by ste mali naplniť takým množstvom materského mlieka, ktoré bude možné použiť na jedno nakŕmenie dieťaťa. Vyhnite sa zhromaždeniu veľkého množstva materského mlieka v jednej nádobe, pretože mlieko sa bábätku bude podávať v maličkých množstvách. Vyhnete sa tým zbytočnému plytvaniu mlieka z obavy, že je už „pokazené“ (materské mlieko vydrží veľmi dlho a nie je potrebné ho vyhadzovať len preto, že ste pri jednom kŕmení nepoužili celú dávku).
Koľko mlieka teda odstriekať do jednej skúmavky? Novorodenec v prvých dňoch po narodení nevypije veľké množstvá mlieka, do jednej skúmavky nedávajte viac ako 10 ml.
Odkvapkané kolostrum v skúmavke vložte do mrazničky. Ďalšie odkvapkávanie skúste o asi 3 hodiny (a ďalej pokračujte v odkvapkávaní v približne 3-hodinových intervaloch, s pauzou v noci).
Pri ďalšom odkvapkávaní vytiahnite skúmavku s už odstriekaným, zmrazeným mlieko z mrazničky a odkvapkajte do nej nové mlieko. Znova vložte do mrazničky.
Výsledkom by mali byť skúmavky so zmrazenými 10 ml mlieka, pričom pri každom kŕmení dieťaťa po pôrode môžete vytiahnuť novú skúmavku a spotrebovať ju. Nebude teda nutné rozmrazovať naraz všetko mlieko, ktoré stihnete v dňoch pred pôrodom odkvapkať.
Na skladovanie materského mlieka môžete využívať akékoľvek nádoby, ktoré vyhovujú z hľadiska hygienického atď. Materské mlieko obsahuje rozličné látky, ktoré umožňujú jeho použite po veľmi dlhú dobu od odsatia či odstriekania. Materské mlieko v chladničke vydrží niekoľko dní, v mrazničke mnoho mesiacov. Akákoľvek ďalšia špecifikácia je len odhadom a pravdepodobne obmedzovaním skutočnej dĺžky toho, koľko materské mlieko vydrží.