Skúsenosti matiek, ako zvládnuť jednoduchšie nočnú starostlivosť

Každé dieťa sa raz naučí zaspať samo a jedného dňa prespí celú noc, aj keď sa vám to momentálne vo vašej situácii môže zdať nemožné. Samostatné zaspávanie a spanie nastane pri každom zdravom dieťati samo od seba, keď bude na to pripravené.

Dojčenie a spoločné spanie

V evolučnom kontexte sa dojčenie a spánok vyvíjali spoločne a vzájomne sa ovplyvňovali. Dojčenie navyše reguluje spánok dieťaťa a spoločné spanie reguluje fyziológiu dieťaťa. Preto je prirodzenou reakciou, že matky dojčia deti, keď sa v noci precitnú, aby im znova pomohli zaspať. Nemusí to byť vždy jednoduché či príjemné, ale rodičmi sme aj v noci, a maličké deti potrebujú aj nočnú starostlivosť. Práve dojčenie a spoločné spanie vám pomôže nočnú starostlivosť zvládnuť jednoduchšie.

„Keďže bojujeme so štrajkom tak som rada za každé nočné kojenie. A závidím mamičkám ktoré uspávajú bábätká na prsníku. My našu princeznú musíme vláčiť na rukách aj pár hodín v noci, aby naspäť zaspala. Nevadilo by mi k nej vstávať aj sedemkrát za noc, keby to bolo len na dojčenie.“
Eva

„Ja si to vychutnávam. Prsník funguje ako čarovný prútik, ktorý malého vždy uspí. Pri druhom synovi, ktorého som 2 týždňoch prestala dojčiť, som tento intímny pocit nepoznala.“
Evka

„Praktizujeme šesť mesiacov a hovorím si, že spoločné spanie a dojčenie v polospánku mi snáď raz aj bude chýbať.“
Iva

„Naša 9-mesačná má noci, že sa zobudí 5-6-krát v noci. Ihneď jej ponúknem prsník, spokojne dudlá, drží ma za prst, ani neviem, kedy zaspíme. Minule som sa ráno prebudila a malinká bola stále prichytená, spokojne už iba cmuľkala. Je to krásne. Neviem si predstaviť, ako sa v noci o ňu starať inak.“
Lenka

„Aj moje tretie dieťa sa často v noci budí. Má 15 mesiacov. Pre mňa je toto novinka, pri prvých dvoch deťoch som túto skúsenosť nemala. Ale posledné dni sa nielen precitne, rovno ide do sedu a volá „mama“. Je omnoho jednoduchšie dojčiť ju na uspatie, než sa postaviť a začať ju uspávať v noci akokoľvek inak.“
Lucia

Spoločné spanie uľahčuje dojčenie a predstavuje jeden z faktorov, ktorý vedie k dlhodobému dojčeniu. Vezmite si bábätko k sebe do postele, nebude sa síce asi budiť menej, ale vám to umožní, aby ste sa nemuseli úplne prebudiť, a aby ste mohli skôr zaspať, a tak budete nočné dojčenie vnímať ako prijateľnejšie.

„A možno sa bude aj menej často budiť, mám to odskúšané na prvej dcérke. Keď spala pri mne, budila sa menej často, ako keď bola v postieľke. Pri ostatných dcérach neviem posúdiť, tie už spali iba so mnou.“
Alena

„Presne tak, funguje to.“
Peťa

„Tak to je pravda. Ja ani neviem, koľkokrát sa mi malý zobudí. Ja sa zobudím, dám mu prsník, spíme ďalej. Takto fungujeme od narodenia už skoro 6 mesiacov.“
Júlia

„Keď mal malý 4 týždne, raz sme spolu večer zaspali v posteli a odvtedy nám na postieľku sadá prach. No v tú noc som sa prvý krát lepšie vyspala. Veľmi odporúčam spanie spolu, je to super pre matku, aj dieťa.“
Antónia

Ako sa zbaviť nočnej únavy

Časť nočnej únavy je naozaj možné eliminovať tým, že jednoducho prijmeme, že dieťatko sa v noci budí, prestaneme prebudenia počítať, a prestaneme sa každé ráno trápiť tým, že treba vymyslieť nejaké riešenie, ktoré danú situáciu zmení, a nadobudneme istotu, že každé dieťa raz samo od seba noc prespí.

„Dcérka ma dnes presne 5 mesiacov a tiež máva noci, kedy je často hore. Kamarátka mi raz povedala, že jej syn robil to isté, že nám neostáva nič iné, len sa s tým zmieriť. Tak som sa zmierila a prekvapilo ma, že mi to prestalo naozaj vadiť.“
Zuzka

„Presne tak, aj my sme sa s tým zmierili a vstávame s úsmevom na tvári.“
Janka

„My máme 16 mesiacov a vstávame v noci asi 10-krát. Už som sa s tým zmierila a neberiem to tak vážne.“
Petra

Nepočítajte, koľkokrát sa dieťa budí v noci

„Mňa najviac vyčerpávalo, keď som v noci sledovala, ako často sa mi syn budí, ako dlho ho dojčím a podobne. Potom som sa na to „vykašľala“. Syn sa nebudil menej, ale ja som sa vyspala lepšie a bola som cez deň menej unavená.“
Barbora

„Presne tak aj u nás. A ešte sa mi čudujú, že neviem, koľkokrát za noc sa mi malá budí.“
Katarína

„Všetky tri deti spávali pri mne. V noci boli všetky hore veľmi často, niekedy som ani nevedela, kedy sa pricucli a odcucli. Dnes sú veľké, zaspávajú samé, spia celú noc.“
Stanka

„My máme takmer 14 mesiacov, budíme sa v noci stále, teraz nás trápia zúbky. Zo začiatku to bol pre mňa stres práve kvôli „zaručeným“ radám a strašeniu z každej strany. Keď som to prestala riešiť a počítať intervaly spánku a malého som presťahovala k nám do postele, konečne sa nebudím vyčerpaná.“
Adela

„Rady ostatných neriešim! Riadim sa podľa seba a svojho inštinktu. Syn má 13 mesiacov, budí sa v noci stále. Raz príde deň, kedy sa už nebude. Vôbec mi to neprekáža, teraz dojčím na požiadanie a je.“
Slávka

„Súhlasím. Nočné dojčenia ani nepočítam, stále sa to mení, ale vôbec nám to neprekáža, keďže spíme všetci spolu. Krpatú si len prisuniem a spím. Kedy sa odpojí, to je jej vec, ja už spím.“
Martina

„Mne pomohlo dať zo spálne preč hodiny. Prestala som sledovať, kedy sme hore. Prestala som to riešiť. Odvtedy sa vyspím lepšie.“
Jaroslava

„Naše staršie deti bez problémov prespia celú noc, ani vstávať sa im ráno nechce. Najmenšie, 5-mesačné dieťa, spí s nami a keď sa ráno manžel spýta, koľkokrát bol v noci hore, veru neviem mu odpovedať. Keď sa začne mrviť, prehodím ho na druhú stranu, ponúknem prsník a spíme ďalej.“
Katarína

Zaspávanie pri dojčení je jednou z funkcií dojčenia

Všetky deti sa raz naučia zaspávať samé a prespia celú noc. Nemusíte pre to urobiť nič navyše. Stane sa to.
Je normálne, že dieťa zaspáva pri dojčení – toto je jedna z funkcií dojčenia, a preto nie je správne hovoriť matkám, že takéto zaspávanie je zlozvyk a že je to niečo, čo dieťaťu škodí. Zaspávanie pri dojčení a nočné budenie nevedie k poruchám spánku – táto predstava je najčastejším dôvodom otázok, ktoré matky kladú, a prečo chcú dieťa odstaviť.

„Ja som sa tiež trápila, keď sa syn v roku začal v noci budiť po hodine. Zvlášť, keď mi potom pediatrička tvrdila, že tak vytváram podmienky pre nespavosť v staršom veku a že bude lepšie, ak prestanem úplne dojčiť. S takým prístupom nie je čomu sa čudovať, ak sa matky (rodičia) obávajú porúch spánku dojčených detí. Mimochodom syn má teraz 4 roky, dojčený je stále a už dlhšiu dobu sa v noci nebudí vôbec.“
Barbora

„Aj ja som sa veľmi trápila kvôli častým budeniam. Syn sa budil každú hodinu až dve. Momentálne sa stav zmenil. Syn bude mať o mesiac dva roky a už sa budí len raz za noc. Mamičky prajem vám veľkú trpezlivosť a nevzdávajte sa. Ten čas rýchlo letí a jedného dňa vám deti povedia, že už si neprosia mliečko.“
Scarlett

„Môj synček sa ešte v 18 mesiacoch budil možno aj 10-krát za noc. Teraz má 26 mesiacov, spí celú noc a zaspáva sám. Na konci tunela je svetlo! A to už som bola zmierená s tým, že sa snáď bude dojčiť celú noc ešte aj pred stužkovou...“
Katarína

„Máme 13 mesiacov a teraz sa malý budí snáď každú pol hodinu. Asi mu idú zúbky, aj cez deň je nervóznejší. Je fajn čítať, že to raz prejde, Katarína.“
Lenka

„Náš syn má 29 mesiacov. Stále sa často budí. Rýchlo zaspí s prsníkom. Sme trpezliví.“
Scarlett

„Staršiu dcéru som dojčila 22 mesiacov a potom som ju odstavila hlavne kvôli nočnému dojčeniu. Výsledok? Spánok resp. budenie sa ostali rovnaké – prvý krát prespala sama noc takmer v 5 rokoch. Druhý syn spí rovnako, ale s dojčením sa to dá ľahšie zvládnuť.“

Alica

Bude raz spať vo vlastnej posteli?

Raz sa dieťa naučí zaspávať samo a prespí celú noc. Netreba sa báť, spať spoločne s dieťaťom, nebude s vami spať v spoločnej posteli večne.

„Náš predposledný synček Martinko sa dojčil do prirodzeného odstavenia 4 roky. Do vlastnej postele sa rozhodol odísť, keď mal 3 roky. Vtedy sme kúpili novú dvojposteľ, na hornom lôžku spal starší syn a Martinko sa odobral do dolnej časti postele. Ešte v ten deň, ako nám posteľ doviezli, ju musel manžel poskladať, lebo Martinko sa tak tešil, že v nej bude spať. Odvtedy spával vo svojej posteli a noci, keď sa chcel dojčiť, vždy pricupital do našej postele a spal pri nás až do rána. Časom v noci chodiť prestal a potom sa aj odstavil.“
Majka

„Naša staršia si pýtala vlastnú posteľ, keď mala 2,5 roka. Hihi, nakoniec sa dojčila skoro do 4 rokov a spala s nami. Pár týždňov pred 6. narodeninami sa presťahovala do vlastnej izby. Malý má 2 roky a 3 mesiace a spí s nami.“
Dragana

„Syn mal 2,5 roka, keď nás večer vyhnal z izby, že on už chce zaspávať sám. Mal 3,5 roka, keď sa vypýtal do svojej izby, to bolo necielene urýchlené tým, že sme kúpili nálepky do skrine, ktoré lepil. Teraz spinká sám, ale kedykoľvek sa môže vrátiť do rodičovskej postele, väčšinou nad ránom docupitá a kradne mi perinu. Dcéra má 3,5 roka, pred mesiacom už týždeň zaspávala sama, ale potom mala teplotu, ostala som pri nej, lebo chcela, odvtedy sa zase dojčí a „nepustí ma“.“
Lucia

„Bývanie v 2-izbovom byte nám zabezpečilo, že sme boli v spálni všetci spolu do synových 6. rokov. Potom sme sa presťahovali do domu, dostal svoju izbu a novú posteľ. A už nikdy sa k nám nevrátil. Mala som pocit, že „potreba“ bola naplnená. Mladší 3-ročný dojčiaci sa syn spí stále s nami.“
Ľudmila

Mamila.sk > Články o dojčení > Skúsenosti žien, ako zvládnuť jednoduchšie nočnú starostlivosť