Miriam Šmahel Kalisová: Vedela som, že chcem dojčiť
Moderátorka večerného spravodajstva sa pred pár mesiacmi stala mamičkou. Svoju dcérku Miu dojčí, „bezplienkuje“ a nosí v šatke.
Boli ste vy sama dojčená? Rozprávali ste sa o dojčení s mamou? Boli ste už pred pôrodom rozhodnutá dojčiť?
Pred pôrodom som o dojčení vedela len to, že určite chcem dojčiť. Príliš som sa nezaoberala teóriu, verila som, že všetko pôjde nejako prirodzene a našťastie, tak aj bolo. S maminou sme sa o tom rozprávali a bola som dojčená len krátko, asi do 3. - 4. mesiaca. Vtedy mamičky od pediatrov hneď dostali recept na umelé mlieko a fľašu. Neriešilo sa to tak ako teraz. Ako povedala moja mamina, vtedy to nebolo príliš moderné a aj 4-mesačné dojčenie všetci považovali za úspech.
Ako vyzerali vaše prvé skúsenosti s dojčením?
Moje prvé skúsenosti s dojčením boli smiešne, priložili mi ju hneď po pôrode, a to vám poviem, zoznámila som sa v tom momente so všetkými svätými. Myslela som si, že sa Mia narodila hneď aj zo zubami a riadne ostrými (smiech). Ale do troch dni sme si na seba zvykli a potom už to bola len radosť. Doteraz ju volám mala piraňa, toľko, čo ona papá, to len pozerali v pôrodnici, ako prekračovala stanovene dávky.
Čo si myslíte, že by matky o dojčení mali vedieť?
Matky by o dojčení mali vedieť, že je to tá najlepšia voľba pre ich dieťa. Bodka.
Ako vníma dojčenie váš partner? Zažívate od svojho okolia podporu v dojčení?
Moje okolie a aj manžel vnímajú dojčenie veľmi prirodzene. Všetko potrebné, čo som potrebovala vedieť, som sa dozvedela v pôrodnici.
Ako ovplyvňuje dojčenie váš vzťah s dcérkou?
Ako môj vzťah s dcérkou ovplyvňuje dojčenie? Neviem to porovnať so situáciou, keby som dávala umelé mliečko a nemali by sme medzi sebou také pevné puto. Ale páči sa mi, že sme jedna pre druhú veľmi dôležité a verím, že sa to tak skoro ani nezmení.
Prečo si myslíte, že matky vzdávajú dojčenie?
Matky vzdávajú dojčenie počas kríz. Ak pri sebe nemajú niekoho, kto by im povedal, že to je normálne a že sa to napraví, tak to asi vzdajú.
O svoju dcérku sa staráte bezplienkovou komunikačnou metódou, nosíte ju v šatke a dojčíte - aké sú reakcie okolia a spoločnosti?
Bezplienkovanie sa častokrát nestretáva s pochopením, ale som rada, že sú aj ľudia, ktorí ma v tom povzbudzujú a nezatracujú to. Nepáči sa mi, že mnohí podceňujú inteligenciu bábätiek. Napríklad, keď sa dokáže niekoľkotýždňové šteniatko naučiť cikať vonku, prečo by niekoľkotýždňové bábätko nezvládlo naučiť sa cikať do nočníka? Samozrejme, musí mať vnímavú maminku, ktorá dokáže rozoznať signály. Všetko je to o symbióze. V každom prípade, každá mamička, čo bezplienkuje, vám potvrdí, že je až neuveriteľné, ako si to malé bábo zvykne na nočník. Pre mňa nie je nič dôležitejšie, ako spokojne bábätko, ktoré spinká v čistej a suchej plienočke.
Ďakujeme za rozhovor!